2018. szeptember 12., 17:07

Sargentini-jelentés: így szavaztak a magyar és a szlovákiai képviselők

Ahogyan arra számítani lehetett, az Európai Parlament szerda kora délután, közel 70 százalékos többséggel, jóváhagyta a magyarországi helyzetről szóló jelentést, ezzel a következő szintre léptetve a Magyarország ellen zajló hetes cikk szerinti eljárást. 

orban-es-sargentini.jpg
Fotó: Archívum

A jelentés elfogadásához a leadott voksok több mint kétharmadára, valamint az összes képviselő abszolút többségének támogatására (vagyis legalább 376 szavazatra) volt szükség.

Az egyértelmű volt, hogy a szocialisták, a liberálisok, a kommunisták és a zöldpártiak igennel, míg a jobboldali euroszkeptikusok és a konzervatívok nagy része nemmel fog szavazni. A kérdés csupán az volt, hogy az Európai Néppárt (EPP) tagjai, amelyhez a Fidesz-KDNP is tartozik, hogyan fognak szavazni: nemmel, igennel, esetleg tartózkodnak. Mint azt korábban megírtuk, az EPP-csoport tagjai szabadon voksolhattak, nem kötötte őket frakciófegyelem.

A kétharmados többség végül azért jöhetett össze, mert:
1.    a tartózkodás (48-an tettek így) nem számított leadott szavazatnak (ha ez nincs így, nincs meg a kétharmad sem, vagyis: a jelentés elbukik)
2.    a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb szövetségesei, azaz az Európai Néppárt képviselői közül sokan (a 221-ből egészen pontosan 116-an) igennel szavaztak – maga Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője is.

Igennel szavazott például a néppárti szlovák politikusok közül Ivan Štefanec és Eduard Kukan. Ugyanakkor a szintén kereszténydemokratákhoz tartozó Csáky Pál, Nagy József, Miroslav Mikulášik (KDH), Anna Záborská KDH), valamint Branislav Škripek (OĽaNO – európai konzervatívok és reformerek) a jelentés ellen voksoltak.

Meglepő ugyanakkor, hogy a szocialisták közül csupán a smeres Boris Zala szavazott igennel, míg a szintén smeres és szociáldemokrata, Monika Flašíková-Beňová, Monika Smolková, Vladimír Maňka tartózkodott. Ugyanígy tett az európai konzervatívokhoz tartozó Richard Sulík és Jana Žitňanská.

A magyar ellenzéki pártok EP-képviselői közül Meszerics Tamás (LMP) és a Jobbik színeiben bejutó Balczó Zoltán, Kovács Béla és Morvai Krisztina nem szavazott igennel. A teljes baloldal, így az MSZP (Molnár Csaba, Szanyi Tibor, Ujhelyi István), a DK (Niedermüller Péter) és a Párbeszéd Magyarországért (Jávor Benedek) megszavazta a magyar jogállamisági helyzetről szóló különjelentést.

Az egyes frakciókból ennyien szavaztak igennel (zárójelben a frakció teljes létszáma):
Kereszténydemokraták: 116 (221)
Szociáldemokraták: 166 (191)
Konzervatívok: 3 (70)
Liberálisok: 59 (67)
Kommunisták: 41 (52)
Zöldek: 49 (50) – egyedül az LMP-s képviselő tartózkodott
Euroszkeptikusok: 12 (48)

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.