2011. július 30., 08:43

Római zsidók ezreit mentette meg XII. Piusz

BERLIN. Több mint 11 ezer római zsidó életét mentette meg a II. világháború idején XII. Piusz, tanúsítják azok a dokumentumok, amelyeket Michael Hesemann német kutató lelt meg a római német nemzeti templom, a Santa Maria dell’Anima levéltárában.

Hesemann a „Pave the way" Alapítvány németországi képviselője. A „Kövezd ki az Utat" Alapítványt a zsidó származású Gary Krupp hozta létre az Egyesült Államokban azzal a céllal, hogy előmozdítsa a vallások közötti párbeszédet.

„Sokan bírálták XII. Piuszt, hogy nem hallatta szavát 1943. október 16-án, amikor több mint ezer zsidót szállítottak Rómából Auschwitzba” – fejtette ki a Zenit hírügynökségnek küldött nyilatkozatában Krupp.  Azt mondja, „most új felfedezések bizonyítják, hogy XII. Piusz a színfalak mögött eljárt a megkezdett letartóztatások ügyében, ám az Auschwitzba induló vonatokat nem tudta megállítani.”

1943. október 16-án reggel tudta meg a pápa a zsidók letartóztatásáról szóló híreket és azonnal hivatalos vatikáni tiltakozást küldött a német nagykövetnek annak tudatában, hogy nem lesz eredménye. Ekkor elküldte unokaöccsét, Carlo Pacelli herceget Alois Hudal osztrák püspökhöz, aki a római német nemzeti templom vezetője volt és kapcsolatban állt a nácikkal. A herceg elmondta Hudal püspöknek: a pápa azt kéri, írjon levelet Róma német kormányzójának, Stahel tábornoknak, amelyben felszólítja a letartóztatások megállítására.

Hudal főpásztor Stahel tábornoknak írt levelében ez olvasható: „Éppen most egy másik vatikáni forrásból is azt hallottam, hogy ma reggel megkezdték az olasz nemzetiségű zsidók letartóztatását. A Vatikán és a német katonai irányítás közötti békés párbeszéd érdekében sürgősen azt kérem Öntől, hogy adjon parancsot a római és környező területeken a letartóztatások azonnali leállítására. Németországnak a környező országokbeli hírneve igényli ezt az intézkedést és fennáll annak a veszélye is, hogy a pápa nyilvánosan tiltakozik majd.”

A levelet XII. Piusz pápa bizalmasa, Pancratius Pfeiffer német szalvatoriánus rendi pap, az Isteni Üdvözítő Társaság főelöljárója adta át Stahel tábornoknak, akit személyesen ismert. Következő reggel a tábornok telefonon válaszolt: „Azonnal személyesen továbbítottam a kérést a helyi Gestapónak és Himmlernek. Himmler, Róma különleges státuszára való figyelemmel, elrendelte, hogy a letartóztatásokat azonnal állítsák le.”

Peter Gumpel jezsuita, XII. Piusz boldoggáavatási ügyének szakértője megerősítette ezeket az eseményeket. Személyesen beszélt Dietrich Beelitz német tábornokkal, aki hallotta a Stahel és Himmler közötti telefonbeszélgetést. Beelitz megerősítette, hogy Stahel tábornok a katonai akció bukásával fenyegette meg Himmlert, amennyiben a letartóztatások folytatódnak. 

Egy másik megtalált dokumentum - amelynek címe Közvetlen lépések számtalan zsidó személy megmentése érdekében, alátámasztja: Hudal püspök Stahel tábornokkal és von Veltheim ezredessel való kapcsolata révén elérte, hogy 550 egyházi intézményt és kollégiumot kivonjanak ak a német katonai rendőrség ellenőrzése és látogatásai alól.

Rómában, Assisiben, Loretóban és Padovában, ennek a nyilatkozatnak köszönhetően a helyi zsidók ezrei menekültek meg – hangsúlyozta Krupp. Hozzátette: őszintén reméli, hogy a római zsidó közösség tudományos képviselői tovább kutatjásokat folytatnak majd az eredeti dokumentum alapján, s felfedik, hogy a XII. Piusz által „élénk közösségnek” nevezett római zsidók mai létezése e pápa titkos, életeket mentő erőfeszítéseinek köszönhető.

XII. Piusz megtette, amit tudott, miközben a megszállás, a halál fenyegetése alatt állt, ellenséges erők és beépült kémek vették körül – zárta nyilatkozatát a zsidó származású Gary Krupp, a Kövezd ki az utat Alapítvány létrehozója.

A közelmúltban egy zsidó történész is megvédte XII. Piuszt azon támadásoktól, amelyek „Hitler pápájának” állítják be őt. Saul Friedländer a Le Point című lapnak írt kommentárjában emlékeztetett, Eugenio Pacelli averziója a nácizmus iránt már abból is tudott, hogy ő volt a társszerzője XI. Piusz Mit brennender Sorge kezdetű, kivételesen német nyelven írt enciklikájának, ami elítélte a nácizmust.

Friedländer korábban jelenkori történelmet tanított Genova, Los Angeles és Tel-Aviv egyetemein. Több könyvet is írt, olyan témákról, mint Hitler és az Egyesült Államok; XII. Piusz és a Harmadik Birodalom vagy Megjegyzések Izrael jövőjével kapcsolatban.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.