lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2018. április 20., 15:30

Ősi tudás – XIV. Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő és Műveltségi Találkozó

Varga Géza írástörténész írja a rovásjelekről: „A magyarságnak volt egy kőkori eredetű ősvallási jelkészlete, amelyet maradékaiban napjainkban is használunk. Ezek az ősvallás jelei voltak és esetenként rótták, karcolták, vagy vésték is őket, azaz illik rájuk a "szent véset" elnevezés." Ezen jelek ismeretéről tettek tanúbizonyságot a diákok a Palóc Társaság – Felvidéki Rovók által szervezett TUDÁS - XIV. Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő és Műveltségi Találkozó körzeti döntőjében, a Füleki Gimnáziumban.

rovas3.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Füleki Gimnázium

A Palóc Társaság és a Felvidéki Rovók Füleken szervezték meg az ŐSI TUDÁS - XIV. Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő és Műveltségi Találkozó egyik körzeti döntőjét. A vetélkedő célja megismertetni és megszerettetni a magyar fiatalokkal ősi műveltségünket: a magyar rovásírást.

Z. Urbán Aladár, a Palóc Társaság elnöke, a vetélkedő főszervezője elmondta: a rovásírás egy régi, ősi magyar kultúrának az öröksége, amely az elmúlt századokban, háttérbe szorult, mert háttérbe szorították. „Nagyon sokan a rovásírás ellen voltak, és mivel általában a rovást fába vésték, a fa pedig nem hosszú életű, elkorhadt, vagy elégették”- tájékoztatott Urbán. Ezért fontosak ezek a vetélkedők, hogy minél több helyen, nem csak a felvidéki iskolákban, hanem az egész Kárpát- medencében, egyre többen döbbennek rá, hogy a magyarság és a rovásírás összetartozik, és egymást kiegészíti, szolgálja - tette hozzá a szervező.

Fotó:  Füleki Gimnázium

A vetélkedő két részből: hangos olvasási és írásbeli feladatokból állt. Az idei év szövegei a Mátyás Király Emlékévhez és a felvidéki magyarságot ért sorsdöntő évfordulókhoz kapcsolódtak. Gáspár András, a Füleki Gimnázium diákja 2016 nyarán kezdett rovásírással foglalkozni. Azóta kicsit megkopott a tudása, ezért a feladatok sem mentek egyszerűen. „Nem rég fejeztem be az olvasást, ami nem volt könnyű. Most pedig majd fordítani megyek, rovásról latin betűre, valamint latin betűről rovásra”- avatott be.

Fotó:  Füleki Gimnázium

 A vetélkedőket tizennégy éve szervezik, de a Füleki Gimnázium először adott otthont a rendezvénynek. „Valójában egy történelmi vonatkozású, illetve hagyományőrző vetélkedőnek jobb helyszíne, mint a mi kastélyépületünk, vagy Fülek, mint történelmi város talán nem is lehet”- nyilatkozta portálunknak Rubint Róbert, a Füleki Gimnázium történelemtanára, akit büszkeséggel tölt el diákjai idei sikere, valamint az, hogy egy ilyen nívós megmérettetésnek adhat otthont az intézmény.  

Fotó:  Füleki Gimnázium

Az eredmények kiértékelését követően a résztvevők rovásírásos emléktáblát avattak, melyet a Füleki Gimnázium épületében helyeztek el. A füleki elődöntőből 20 fiatal került tovább a döntőbe, melyet május 18-án, a gömörpéterfalai Völgyben szerveznek. A szervezők Sajó Sándor szavait vallják: „Magyarnak lenni büszke gyönyörűség!”- ezért fontos, hogy már a fiatal korban elmélyüljön a magyarsághoz való tartozás érzete és szilárd tudata.

rovas3.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.