2018. július 17., 09:48

Még jelentkezhetsz a Selye János Egyetem új Vidékfejlesztés szakára

Vidékfejlesztés szakot indít a gödöllői Szent István Egyetemmel karöltve a 2018/19-es akadémiai évben a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kara. Bár az egyetlen felvidéki magyar egyetem korábban mindhárom karának alapképzéseire vonatkozólag június 30-ig hosszabbította meg a jelentkezési határidőt, mivel azonban néhány hely még betöltetlen, e határidő letelte után is folyamatosan jelentkezhetnek azok a fiatalok, akiket vonz a vidékfejlesztési agrármérnöki pálya.

Vidékfejlesztési-Káposzta József
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó
Felvételi beszélgetés nincs, csak az elért pontszámot veszik figyelembe 

„A Gazdaságtudományi Karon (GTK) az aktuális akadémiai évben az Alkalmazott informatika szak nappali, valamint a Vállalati gazdaságtan és menedzsment szak nappali és levelező tagozatán lehet baccalaureusi (Bc.) szintű tanulmányokat folytatni. E kar alapképzéseinek sorát a 2018/19-es akadémiai évtől nappali tagozaton végezhető két új szak: a Vidékfejlesztés, valamint a Kereskedelem és marketing gyarapítja. Három és fél év után e szakokon is Bc-titulus szerezhető“ – tájékoztatta portálunkat június derekán Petheő Attila, a komáromi székhelyű Selye János Egyetem sajtóreferense. 

Annak ellenére, hogy a gödöllői Szent István Egyetem illetékes szakemberei a Selye János Egyetem nyílt napján személyesen is megjelentek, valamint mindkét érintett oktatási intézmény honlapján és a médiában, szórólapokon is folyamatosan hirdetik az új lehetőséget, a Vidékfejlesztés szakon a meghosszabbított határidő ellenére is maradtak üres helyek. Talán az újdonságokkal általában együttjáró, gyakran alaptalan aggályok, félelmek miatt. Pedig az új szak iránt vonzalmat érző fiataloknak nem kell felvételi vizsgát tenniük, azonban a középiskolai eredményeik alapján el kell érniük bizonyos pontszámot.

„Felvételi elbeszélgetést vagy vizsgát e szakra Magyarországon sem szoktunk tartani, ugyanis a jelentkezési pontszámok alapján döntjük el azt, hogy kit tartunk alkalmasnak a felvételre. Az összesen elérhető pontszám a jelentkező érettségi vizsgaeredménye és az elért középiskolai eredményei alapján jön ki, majd a meglevő pontozási rendszerünk rangsorolja az érdeklődőket. Komáromba idén a magyar kormány engedélye alapján az első 25 helyet elérő fiatalt tudjuk felvenni. A legutóbbi értesüléseim szerint e szakra eddig 15-18 körüli jelentkezést regisztráltak, így legtöbb 10 hallgatót még tudunk fogadni. Persze, 25-nél kevesebb hallgatóval is indítjuk a szakot, mert azt mindenképpen be akarjuk mutatni, illetve ideát is meg akarjuk teremteni a precedensét“ – mondta el portálunknak dr. Káposzta József egyetemi docens, a gödöllői Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának dékánja.

Hozzáfűzte: egy-egy új szak köztudatba történő bekerüléséhez bizonyos időre van szükség. Például korábban a romániai Csíkszeredán is 25 körüli elsős hallgatóval indították e szakot, ám manapság már minden évfolyam stabilan 40 körüli hallgatóval működik.

A végzősök majd hozzájárulhatnak a hazai agrárium fejlesztéséhez

Magyarországi interjúalanyunk arról is beszámolt, hogy a Vidékfejlesztés elnevezésű, nemrég akkreditált alapszintű tanulmányi program keretében az egyetemi hallgatók ismereteket szereznek a vidékfejlesztés európai normáiról, az agrárgazdaságról, valamint a vidékfejlesztési programok tervezésről és megvalósításáról. Mindez összecseng a Selye János Egyetem azon szándékával, hogy e szakon a szlovákiai agráriumnak képezzenek olyan szakembereket, akik majd hozzájárulnak az ágazat fejlődéséhez.

„Az e szakon végző szakembereknek a jövőben lehetőségük nyílik a termelésben és az agrárium háttérszakágaiban, így a logisztikában vagy az agrárturizmusban elhelyezkedni“ – szögezte le, hozzátéve: Szlovákiában nincs ehhez hasonló lehetőség, hogy három és féléves alapképzésen válhasson valaki vidékfejlesztési agrármérnökké. Ráadásul a 7. félév kötelező gyakorlata során az egyetemisták a későbbiekben hasznosítható szakmai tapasztalatokra tehetnek szert.  

Nagy előny: egyidejűleg két egyetem oklevele szerezhető meg

Csöppet sem mellékes tény, hogy az SJE és a Szent István Egyetem közti megállapodások révén, a közös képzéseket sikeresen elvégző hallgatók majd mindkét egyetem oklevelét megkapják.

„A későbbi elhelyezkedés során is nagy előnyt jelenthet az, hogy a közös tanulmányi programot sikeresen befejező egyetemisták a Selye János Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem végzőseiként szlovákiai és magyarországi, azaz kettős diplomát kapnak“ – hangsúlyozta Káposzta József dékán.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.