2019. április 12., 19:16

Komáromi beíratások: legnagyobb mértékben az „Eötvösbe“ jelentkezők száma nőtt

A négy komáromi magyar tannyelvű alapiskolában egyidejűleg április 11-én és 12-én zajlott a jövendő elsősök beíratása. Körutunk során néhány szülővel elbeszélgettünk az iskolaválasztásra vonatkozó szempontjaikról. Pénteken kora este pedig az intézmények igazgatóitól érdeklődtünk az első osztályok és azok tanulói létszámának várható alakulásáról.

Komáromi 19-es beíratás
Galéria
+10 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A Béke utcai Jókai Mór Alapiskola bejárati kerítése a beíratás idején éppen költészet napi díszben pompázott. Pódáék két gyermekük közül a nagyobbikkal, Tamással érkeztek a sorsdöntő eseményre. Miközben a szülők a családjukkal és gyermekkel kapcsolatos kérdéseire válaszoltak, Tomi a Rákóczi Szövetség által a jövendő magyar kisdiákoknak ajándékba adott iskolatáskák között válogatott. Majd azt a kistáskában szorongatott, ajándék legókkal együtt boldogan mutatta meg a felnőtteknek.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

„Természetesnek tartottuk, hogy magyar alapiskolába írassuk a fiunkat, hiszen magyar az anyanyelvünk. Az iskolaválasztásunk során nagyon fontos szempont volt az oktatási intézmény közelsége is. Továbbá a csemetéiket idejárató ismerős szülőktől is érdeklődtünk. Közülük a legtöbben azt nevezték ezen iskola nagy előnyének, hogy annak napközijében a gyerekekkel elvégeztetik a házi feladatokat. Az sem mellékes, hogy az óvodába személyesen ellátogató tanító néni és bácsi nagyon szimpatikusnak bizonyult“ - mondta el portálunknak Póda Kimle Krisztína.

A Munka Utcai Alapiskola tágas udvarán csütörtökön készséges városi rendőrök mutatták meg, hogy melyik épületben folyik a kicsik beíratása. Szakács Róbert személyében rögvest akadt egy nyilatkozni hajlandó apuka, akiről kiderült: egykor szintén ezen intézmény padjait koptatta.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

„Családunkban ez idő tájt dupla beíratásra kerül sor, hiszen Ádám fiunk ősztől elsős, Olivér pedig a Kacz utcai Szászszorszép Óvodában ovis lesz. Akadnak olyan ismerőseink, akik a későbbi jobb érvényesülés reményében szlovák óvodába és/vagy alapiskolába viszik a csemetéiket. Mi azonban azt gondoljuk, hogy ezzel eléggé összezavarják őket. Ehelyett mindkét fiunk számára magyar intézményeket választottunk. Bízunk abban, hogy egy ilyen színvonalas magyar iskolában, mint ez, a pedagógusok majd az államnyelvet is kellőképpen megtanítják velük. Ráadásul pedig a magyar kulturális értékekkel is gazdagodnak. Mivel korábban én is ugyanebbe az iskolába jártam, ezt tapasztalatból állíthatom“ - indokolta döntésüket Szakács apuka.

Hozzátette: az iskolaválasztásunkban az is közrejátszott, hogy a közelben laknak. A párjával együtt reméli, hogy a fiuk a megfelelő otthoni alapozás után ott szellemileg és fizikailag is fejlődni fog.

A több épületben működő Marianum Egyházi Iskolaközpont pedagógusai a Rozmaring utcai új részlegen fogadták a beiratkozókat. Pénteki vizitünk során Antal József vállalta, hogy portálunknak nyilatkozzon. Megtudtuk: az eddigi egyetlen utódjukkal, Lillyvel érkeztek a beíratásra.

„Hat évig képzőművészeti és technikai nevelést tanítottam, illetve német nyelvvel is foglalkoztam a Munka Utcai AI-ben, s akár oda is szívesen járatnám a lányunkat. A tizennégy évig matektanárként dolgozó feleségem azonban hívő katolikus, gyermekkora óta rendszeresen jár templomba, így végül megegyeztünk, hogy az egyházi intézményt választjuk. Én a Református Keresztyén Egyház tagja vagyok, s mint hallottuk, ebben az iskolaközpontban jól megférnek egymás mellett a különböző vallású gyerekek. Lányunkkal odahaza majd aszerint felváltva foglalkozunk, hogy kettőnk közül kihez melyik tantárgy áll közelebb“ - magyarázta.

Hozzáfűzte: több marianumi pedagógust személyesen ismernek, és bíznak a képességeikben. Azt is elárulta: mivel ő szlovák óvodába, majd magyar alapiskolába járt, Lillyt is a szlovák óvodában töltött évek után mindenképpen magyar iskolába akarják járatni.

Az Eötvös Utcai Alapiskolában Kecskés Szilviát kaptuk mikrofonvégre, miközben az egyetlen gyermekével, Noellel Pikler tanító bácsi éppen a táblánál foglalkozott.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

„Az iskolaválasztásunk egyik fő szempontja az, hogy a lakhelyünkhöz nagyon közel van az iskola. Persze, előzőleg több ismerősöm helyi magyar alapiskolákra vonatkozó véleményét is kikértem. Bár azok esetenként eltértek egymástól, de errel a suliról nagyon sok jót hallottam. Sokan dícsérték a gazdag szakkörválasztékot és az alsótagozatos tanítási órák élvezetes, játékos menetét, ami a kicsik számára megkönnyíti az átmenetet az oviból az iskolába. Azért is mindenképpen az anyanyelvi oktatáshoz ragaszkodunk, mert Noel apukája magyar állampolgár“ - tudtuk meg az anyukától, aki örömmel vette tudomásul, hogy a fia a különféle foglalkozásokon jól teljesített, s iskolaérettnek bizonyult.

Lássuk az előzetes eredményeket! Madarász Róbert, a Marianum Egyházi Iskolaközpont igazgatója örömmel tudatta, hogy míg előző alkalommal 37 gyermeket írattak be hozzájuk, idén a beíratott kicsik száma 42. Mivel tavaly 15 gyerkőc nem bizonyult iskolaérettnek, illetve évhalasztást javasoltak nekik, e tanévben 22 tanulóval 1 első osztályuk van. Újabban legfeljebb 8 gyermeknek kell évet halasztania, de még ez esetben is ősszel 2 első osztályt indíthatnak.

Majer Péternek, az Eötvös Utcai AI igazgatójának még nagyobb oka van örülni, hiszen míg tavaly 50 gyermeket írattak be az iskolájukba, s közülük az iskolaérettnek minősült 45 kicsiből 2 első osztályt nyithattak, idén jóval többen, 66-an választották az intézményüket. Később dől el, hogy a legfeljebb 8 halasztóval kevesebb gyermek számára majd 2 vagy 3 első osztályt indítanak-e.

Ugyancsak 66 gyermeket írattak be a Munka Utcai AI-be, ahol 10-15 évhalasztóval számolnak. Ezért az intézményben 3 vagy 4 osztályt nyitnak. Azok között az igényektől függően 1 osztály akár nulladik is lehet – tudtuk meg Károlyi Szikonya Judit igazgatótól. Hozzátette: a jelenlegi 3 első osztályukban 60 gyermek tanul, mivel az előző 80 beiratkozó közül 20-nak évet kellett halasztania.

Mátyás Katalin, a Jókai Mór AI igazgatója arról számolt be, hogy az iskolájukba most 61 kicsit írattak be, s az majd a pszichológiai vizsgálatok végeredményétől függ, hogy az évhalasztók nélkül 2 vagy 3 első osztályt nyitnak-e. A jelenlegi 3 első osztályuk mindegyike maximális 22-es létszámmal működik. A tavalyi előzetes információink szerint akkor 78 lurkót írattak be az intézménybe.

Az áprilisi adatok sosem véglegesek, az őszi tanévkezdésig még módosulhatnak.

Ezért azt is korai lenne kijelenteni, hogy az új tanévben hányan kezdik meg tanulmányaikat a helyi magyar alapiskolákban. Tény, hogy az eddig beíratottak száma 235, ami tízzel kisebb a tavaly áprilisi létszámnál.

Komáromi 19-es beíratás
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.