2018. április 22., 09:53

Kassán és Szepsiben is zajlik az alapiskolai beiratkozás

A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola két első osztályt nyit majd szeptemberben. A Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium 72, a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Óvoda, Alapiskola és Gimnázium pedig 12 kis elsőssel kezdi majd meg a következő tanévet.

Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola
Galéria
+15 kép a galériában

Csurkó Éva, a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója portálunkat arról tájékoztatta, hogy az idén 26 leendő elsőst írattak be. Két esetben jelezték a szülők, hogy esetleg halasztást kérnek. Mindenesetre mind a 26-os, mind a 24-es létszám azt jelenti, hogy szeptembertől két első osztályt nyitnak az intézményben.

Jelenleg 22 kiselsős tanul az iskolában, a teljes diáklétszám – az alapiskolásokat és a gimnazistákat is beleértve – pedig 355.

Az idei – még nem végleges – beiratkozási adatok alapján tehát várhatóan némileg növekszik majd az elsősök száma az iskolában. Az elmúlt néhány évre visszatekintve a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója elmondta, általában 20 és 25 között alakult az elsősök száma.

Az idei tanévben két-két második és harmadik osztály van, illetve egy negyedik, s az eddigi beiratkozási adatok alapján szeptemberben két első osztály nyílik majd. „Általában 20-25 között változik a gyereklétszám, tehát ezen a területen állandóság figyelhető meg” – állapította meg Csurkó Éva.

Mint rámutatott, az ünnepélyes beiratkozás során az ovisok és az elsősök rövid műsorát követően a leendő elsősök egy foglalkozáson vehettek részt, ezalatt a szülők elintézhették a beiratkozással kapcsolatos formaságokat, teendőket, illetve kitölthették a Rákóczi Szövetség pályázatával kapcsolatos iratokat. Az iskolakezdési támogatást szeptemberben, az első tanítási héten adja át a Rákóczi Szövetség – fejtette ki.

Csurkó Éva hangsúlyozta, hogy Kassán az általa vezetett intézmény az egyetlen magyar tanítási nyelvű alapiskola. Ennek ellenére óriási konkurenciaharcban kell helytállnia, hisz számos – igaz, szlovák nyelvű – állami, valamint több magán és egyházi iskola verseng a diákokért.

Az iskola szellemisége, jellege családias. Családias légkörben, egyénileg odafigyelve igyekszünk a gyerekekkel foglalkozni. Jó az együttműködés az egyházakkal, az óvodákkal – a magyar óvodával, illetve egy másik közeli, szlovák nyelű óvodának is van magyar osztálya

– mondta az igazgatónő.

Hozzátette, az iskola diákjai nagyon sok szakkört látogathatnak, s a tehetséggondozás már kiskoruktól fontos szerepet kap. „A cél egy kicsit többet, jobbat nyújtani a gyerekeknek, egyéni hozzáállással, gondoskodással, törődéssel” – húzta alá.

Egyúttal megjegyezte, a nagycsoportos óvodások már októbertől rendszeresen, havonta ellátogatnak az iskolába, ahol megismerkednek a tanító nénikkel, az idősebb társaikkal, játékosan megismerik egymást. „Beilleszkednek, és így tulajdonképpen semmilyen stresszt nem okoz nekik az, hogy szeptemberben átkerülnek egy másik jellegű intézménybe. A szülők is ismerik már az iskolát, ahová hozzák a gyerekeiket, meg a gyerekek is” – zárta tájékoztatását a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója.

Növekvő diáklétszám a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskolában

Papp Andrea, a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium igazgatója a ma7.sk portállal közölte, 72 gyermeket írattak be az első évfolyamba, ami tulajdonképp megegyezik az előző tanévi adatokkal.

Jelenleg öt első osztály van az iskolában. A diáklétszám növekedő tendenciát mutat. Az idei tanévben 487 diák látogatja az intézményt, jövőre 520-an lesznek – mutatott rá az igazgatónő.

Májusban kezdődhet meg az egyházi iskolaközpont építése

Nagy István, a szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Óvoda, Alapiskola és Gimnázium igazgatója elmondta, az ünnepélyes beiratkozás napján 12 gyermeket írattak be elemi első osztályba. „Ebből hét gyermek jön a mi óvodánkból, tehát sorolódik fel az első elemibe, a többi pedig külsős jelentkező” – fejtette ki. Ugyanakkor hangsúlyozta, véleménye szerint ez távolról sem végleges szám. „A tavalyi év is azt mutatta, hogy változhat, sőt, változott is a létszám szeptemberig. Egy osztályt mindenféleképpen nyitunk” – közölte Nagy István.

Az óvodai beiratkozás kapcsán elmondta, az eddigi adatok alapján növekszik majd a létszám. Mint már említette, hét gyermek lép át első osztályba, viszont 12-13 új óvodással számolhatnak majd a következő tanévben.

Ebben a változó világban – mert látjuk, hogy mi történik Európában, a liberális gondolkodásmód és beállítódás nem mindenkinek jön be – véleményem szerint egyre nagyobb teret fog kapni a keresztény szellemiségű nevelés és az anyanyelvi oktatás. Az emberek rájönnek, hogy a gyermekük anyanyelvén tudja elsajátítani a legalapvetőbb készségeket, és ez az, amire később építeni lehet

– fogalmazott a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Óvoda, Alapiskola és Gimnázium igazgatója. „A kereszténység és az anyanyelvi oktatás az a két pillér, amiben hiszünk és amit erősítünk” – húzta alá.

Nagy István elmondta, az iskola jelenleg „albérletben” működik, a város három különböző pontján. „Az idei év nagy pozitívuma, hogy már most tudjuk, hogy szeptembertől hol leszünk. A bérleti szerződések meghosszabbításra kerülnek vagy kerültek. A városi és a megyei ingatlanokkal kapcsolatban is biztosítékunk van arra, hogy szeptembertől el tudunk indulni” – magyarázta.

Az egyházi iskolaközpont építésével kapcsolatban hozzátette, jelenleg folyamatban van az építkezés engedélyeztetése. „A közeljövőben, májusban lenne az alapkőletétel, amint megvan az összes engedély. Ezt követően indul az építkezés. A tervek szerint 2019 szeptemberében már ott kellene kezdenünk a tanévet” – mondta az igazgató.

Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola
Galéria
+15 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.