2019. szeptember 16., 17:55

Ismét terítéken a kötelező matematikaérettségi bevezetése

Lehet, hogy hamarosan megint érettségi vizsgát kell tenni az egyik legnehezebb tantárgyból? Az oktatási minisztérium azután dönt a matematikaérettségi újbóli bevezetéséről, miután megkapja és áttanulmányozza az Állami Pedagógiai Intézettől a matematika középiskolákban való oktatásának koncepcióját. Még a matematikaérettségi kötelező bevezetése előtt a minisztérium szakmai és nyilvános vitát kezdeményez.

matematika
Fotó: pixabay.com

A matematikaoktatás koncepciója tartalmazni fogja a módosított oktatási szabványokat, az érettségi vizsgák szintjét, az ütemtervet, s azokat a tanulmányi szakokat, amelyek esetében kötelező lesz matematikából is érettségizni.

S hogy mely iskolák diákjai lehetnek érintettek? A minisztérium a gimnáziumokban, a természettudományi és műszaki középiskolában vezetné be, mégpedig akadémiai és alkalmazott matematika szinten.

Az alkalmazotti szint a számolási készségekre helyezi hangsúlyt, a középiskolák végzősei olyan matematikai és pénzügyi alapismeretekre tennének szert, amit a mindennapi életben jól tudnak használni.

Nem lenne kötelező a matematikaérettségi például a konzervatóriumokban és a művészeti középiskolában.

Az érettségi újbóli bevezetését Richard Raši, invesztíciókért és informatizációért felelős kormányalelnök is jó ötletnek tartja. Legalább a gimnáziumokban szeretnék bevezetni. Az IT szövetség alelnöke, Mário Lelovský szerint a munkáltatók kész és felkészült alkalmazottakat várnak a középiskolákból, s ebbe beletartozik a matematikai és logikai műveltség is. A jövőben könnyen előfordulhat, hogy a potenciális munkaadó a felvétel feltételeként kérni fogja a matematikaérettségit is.

Tanítás helyett tanulás

Valóban erőltetni kell a matematika érettségit? Ezt a kérdést tettük fel Albert Sándornak, a Selye János Egyetem alapító rektorának, oktatási szakembernek. Válaszát azzal kezdte, hogy ő maga is gépészmérnökként végzett, de amit matematikából tanult, annak csak töredékét tudta hasznosítani. Ugyanakkor a világban van egy olyan tendencia, hogy a természettudományi ismereteket forszírozzák, az ipar és például a programozás területének megerősítéséhez matematika kell. Csak nagyon át kellene gondolni, hogy mi legyen az, amit az erre szakosodott iskolákban oktatnának.

Az alkalmazott matematika az, ami igazán hasznos lehet. Nem látom értelmét, hogy integráljanak és deriváljanak a diákok, mert az a két-három tanuló, aki majd később a matematika tudományának világában folytatja tanulmányait, az úgyis megszerzi ezeket az ismereteket. Egy egész évfolyamtól nem lehet elvárni, hogy jó legyen matematikából”

– summázza véleményét.

Albert Sándor szerint legfőbb ideje volna elmozdulni a tanítás felől a tanulás felé. Felmérni azt, hogy az adott gyermek miben jó, mi az, ami érdekli, és azt fejleszteni. Ez a személyre szabott oktatás, aminek az alapiskolában kellene kezdődnie.

Nálunk még nem nagyon működik, s ennek gyökereit a pedagógusképzésben kell keresni, de érdekes módon másutt, a világ más országaiban sokkal kevesebb tananyag átvételével is sokkal sikeresebb emberek kerülnek ki az iskolapadokból. A PISA felmérések is azt támasztják alá, hogy gyermekközpontúságra és nem tananyag-központúságra van szükség.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.