2019. június 22., 16:20

Gömör és Nógrád kincsei a projektnapon

Minden tanév végéhez közeledve pedagógiai projektnapot tartanak valamelyik gömöri alapiskolában. Célja, hogy a diákok játékos és ismeretterjesztő módon adják elő, mit tanultak és miként készültek fel az év során egy előre megadott témából.

projektnap
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Virsinszky Tamás

A Megmutatjuk, megéri! címmel megszervezett idei projektnap témája ezúttal Gömör és Nógrád helyi értékei, természeti kincsei, szellemi és kulturális öröksége volt. Ebben a témakörben gyűjtötték csokorba a diákok a helyi érdekességeket, látnivalókat, és mutatták be azokat egymásnak különböző szórakoztató és tanulságos előadások (rövid színdarab, népmese, kvízműsor, vetítés) formájában.

A Pro Scholis – Gömör és Nógrád Kistérségi Közoktatás-fejlesztéséért, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja, Területi Választmánya és a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola szervezésében, annak épületében helyet kapó vándorrendezvényen az idén 17 iskola vett részt Almágytól Dernőig bezárólag. Ez összesen 180 diákot jelentett, de a mentorokkal, koordinátorokkal és a kísérő pedagógusokkal együtt több mint háromszázan vettek részt az eseményen.

A tizenkettedik projektnapot Orosz István, a Tompa Mihály Alapiskola igazgatója és Ádám Zita, az SZMPSZ tiszteletbeli alelnöke nyitotta meg. A vendégek közt külön köszöntötték Czimbalmosné Molnár Évát, Magyarország volt szlovákiai nagykövetét, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága Felvidékért felelős főosztályvezetőjét, valamint Fekete Irént, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnökét.

Fotó:  Virsinszky Tamás

Czimbalmosné Molnár Éva elmondta, örömmel fogadta el a meghívást, azért is, mert a Nemzetpolitikai Államtitkárság egyik legfontosabb stratégiai partnere a pedagógusszövetség, amellyel 2011 óta szorosan együttműködnek.

 – Ádám Zita a pedagógiai projekttel újat hozott az oktatásba. Személyében olyan embert ismertem meg, aki mindig a felvidéki oktatásért és a szakmáért dolgozott, soha nem fáradt, mindenben tevékenyen részt vett, elnökként is kiválóan dolgozott – mondta Czimbalmosné, hozzátéve, hogy ezért is akart személyesen meggyőződni erről a projektről. 

Ádám Zita, a Pro Scholis társaság elnöke elmondta, hogy amikor lezárták a tavalyi Várról várra projektet – amelynek Feled adott otthont –, már akkor felötlött a 2019-es pedagógiai projekt témájaként a helyi értékek, természeti kincsek, szellemi örökség ötlete, amely egy hatalmas és összefüggő téma. Hiszen Gömör és Nógrád minden apró, emberek lakta településén vannak olyan dolgok, természeti képződmények, híres személyiségek, akiket meg kellene mutatni a világnak.

– Valójában 12 év óta járjuk körbe a témát. Voltak már hiedelmek, mondák, régi foglalkozások stb. feldolgozva. A lényeg, hogy kutatás és gyűjtés folyik, azzal a céllal, hogy a régióban feltárjuk ezeket az értékeket. Lehet, hogy a gyerek még nem is érti, mi ennek a célja, csak később kezdi tapasztalni, hogy minél inkább felnő, minél inkább érettebb a személyisége, annál inkább kezdi felfedezni szülőföldjének a szépségeit és értékeit, és a kötődés a szülőföldjéhez egyre mélyebben ereszt gyökeret – fejtette ki hetilapunknak Ádám Zita.

Fotó:  Virsinszky Tamás

A pedagógus számára is van hozadéka, mert elsősorban ő az, aki kutat. Ő a minta, ő tanítja meg a tanítványait kutatni, interjút készíteni, kíváncsinak lenni. Neki kell megfertőznie a diákot, hogy motivált legyen és keresse, mi is az az érték, amihez természetesen érdeklődő gyerekek is kellenek. A gyerek számára pedig elsősorban élményt jelent, de tanulást is, mert ez egy másképpen történő tanulás, közösségben való munkálkodás. S ha ebben örömét leli, az felnyithatja a szemét, és felkeltheti az érdeklődését más dolgok iránt is.

A projekt két szorgalmi feladata, amelyből kiállítást is rendeztek, a gömöri, nógrádi ízek és falatok receptfüzet összeállítása volt, illetve iskolánként az értéktabló megszerkesztése olyan „gömörikumokkal” és „nógrádikumokkal”, amelyek a nevükből adódóan csak e régióban találhatók.

A diákok igyekezete természetesen nem maradt díjazás nélkül, mivel a befektetett munkáért mindenki könyvjutalomban részesült.

– Az SZMPSZ programjában is benne van, hogy főleg olyan eseményeink és rendezvényeink legyenek, amelyekkel minél több gyermeket és minél több iskolát tudunk bevonni a foglalkozásokba. Ez a projektnap különleges, nekem az egyik legnemesebb esemény. Egyrészt azért értékelem, mert nem verseny, másrészt az egész régiót összefogja, hisz az iskolák egymásért vannak és nem egymás ellen. Ugyanakkor a hátrányos helyzetű gyermekek foglalkoztatására is jó példával szolgál, gondolok itt például a rimaszécsi speciális iskolára. Nagyon fontos, hogy azok a gyerekek, a tanulóink, akik bemutatják ezeket a projekteket, pedagógusaik segítségével a hosszas kutatómunka során valódi értékre, kincsre bukkannak, ezzel pedig ápolják a múlt örökségeit – hangsúlyozta Fekete Irén.

Az SZMPSZ elnöke szerint minden egyes bemutató projekt egy remekmű, értékes, különleges és tanulságos. A gyerekek nem hagyják azt, hogy ez az örökség az emlékezet szélesre fonott rostáján áthulljon, feledésbe merüljön.

– Az SZMPSZ hatalmas köszönettel tartozik a pedagógusoknak és természetesen a diákoknak is, akik minden évben más témakört dolgoznak fel. Ez a mostani számomra is nagyon különleges volt. Olyan szemlélőként, aki nem itt él Gömörben, teljes áttekintést kaptam, amely során megismerhettem Gömör és Nógrád kulturális és szellemi értékeit és természeti kincseit, helyi értékeit – mondta Fekete Irén.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/25. számában.   

projektnap
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.