2019. július 8., 17:40

Elkezdődtek a Pedagógusszövetség nyári egyetemei

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége július 8-12. között Komáromban zajló XXVIII. Jókai Mór Nyári Egyetemének és a vasárnap Rimaszombatban kezdődött II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetemének közös megnyitó ünnepsége zajlott hétfőn a Jókai Színházban. Az eseményt a Csillagházban jelenlevők számára a Visual team élőben közvetítette.

Jókai Mór Nyári Egyetem
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Bodó Károly
Fontos a régi értékek megtartása és a folyamatos megújulás

A Hagyomány és megújulás alcímet viselő rendezvény résztvevői nyitányként Korpás Éva Tehetségnagykövet-díjas népdalénekessel együtt énekelték el a Himnuszt.

Majd Novák Mónika, az SZMPSZ szervezési és programkoordinátora üdvözölte a díszvendégeket, többek között Lőrinczi Zoltánt – a Kárpát-medence magyar oktatásának fejlesztéséért felelős helyettes államtitkárt, Czimbalmosné Molnár Évát – a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetőjét, Prékop Máriát – az oktatási tárca nemzetiségi főosztályvezetőjét, Csáky Csongort – a Rákóczi Szövetség elnökét, Menyhárt Józsefet – a Magyar Közösség Pártja országos elnökét, Huszár Lászlót – a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatóját, Keszegh Bélát – Komárom polgármesterét, Czibula Ádámot – a Bethlen Gábor Alap ügyvezető igazgatóját, Fodor Attilát – a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatóját, valamint a Kárpát-medencei testvérszervezetek, az SZMPSZ és a vele együttműködő egyetemek, illetve a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének képviselőit.

Fotó:  Bodó Károly

Az is elhangzott, hogy a Kárpát-medence legrégebbi nyári egyetemén az eltelt évek során bel- és külföldi magyar pedagógusok sokasága vett részt. A gyakorlatban jól alkalmazható idei tudásgyarapításba közel 200 pedagógus kapcsolódott be. Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke hangsúlyozta: egyaránt fontosnak tartják a régi értékek és hagyományok megtartását, valamint a korparancsnak számító, folyamatos megújulást. Végül újabb lelki és szellemi feltöltődést, valamint feledhetetlen élményeket kívánt a pedagógusoknak.

A magyar kormány további támogatást ígért az SZMPSZ-nek

Lőrinczi Zoltán helyettes államtitkár köszöntőjében leszögezte: tisztelettel kell fejet hajtani a pedagógushivatást választók-gyakorlók előtt, akik az egyre keményebb munka árán elérhető sikerek ellenére is megmaradnak e pályán. Úgy véli, minden tőlük telhetőt elkövetnek annak érdekében, hogy valamennyi tanítványuk meglelje azt a tevékenységet, amiben igazán az örömét leli, és kibontakoztathatja a tehetségét. Hangsúlyozta: a nemzetiségi iskolákban dolgozó pedagógusokra ráadásként az anyanyelv és nemzeti kultúra őrzésének-továbbadásának fontos feladata is hárul.

Fotó:  Bodó Károly

A magyar kormány nevében megígérte, hogy lehetőségeik szerint ezentúl is támogatást nyújtanak a határon túli magyar pedagógusok áldozatkész munkájához, hiszen közös célunk a magyar iskolák megtartása és az azokban folyó oktatás nívójának emelése. Hozzátette: a magyar nemzet ezeréves, minden határt áttörő szeretetével érkezett Komáromba, ahol köszönetet mondott a nyári egyetemek szervezőinek és résztvevőinek is.

Czimbalmosné Molnár Éva Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár jókívánságait is tolmácsolta. Kiemelte: ahol van elérhető magyar iskola, ott lesz magyar jövő, ám csak a lendületes továbbfejlesztés tarthatja meg a magyar iskolákat s egyúttal minket. A cselekvés és a hűség jegyében történő példamutatásra sarkallta a pedagógusokat, akiknek nem csak tanítványaik ismereteit kell gyarapítaniuk, hanem őket arra is meg kell tanítaniuk, hogy minden helyzetben miként vállalják nemzeti hovatartozásukat, anyanyelvüket, kulturális értékeiket, s merítsenek erőt jeles elődeink helytállásából.

Fotó:  Bodó Károly

Többszörösen nehéz a határon túli magyar pedagógusok feladata, akiknek a közös magyar jövőt formáló értelmiségét kell kinevelniük, erősítve önbizalmukat és önbecsüléseket“

– fogalmazott. Emlékeztetett: a magyar kormány prioritásának tekinti a magyar oktatásügy fejlesztését, s a Pedagógusszövetségnek köszönetet mondott a közös projektek, tematikus évek sikeres megvalósításáért.

„Aki megért, s megértet, egy népet megéltet“

Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke a határon túli testvérszervezetek nevében szólt a jelenlevőkhöz. A pedagógushivatás lényegét Kányádi Sándor szavaival foglalta össze: „Aki megért, s megértet, egy népet megéltet“. Hozzátette, hogy mindenki a saját őrhelyén védelmezze a magyar nyelvet, kultúrát és oktatásügyet. Végül sok sikert kívánt ahhoz, hogy összefogással megvalósuljon a valódi nemzetegyesítés.

Majd Balatoni Kata budapesti néptáncpedagógus és Így tedd rá! - programgazda Bajzáth Máriával, a Népmese-kincstár Mesepedagógia Műhely szakmai vezetőjével együtt a hagyományos érték és a korszerű pedagógia sikeres ötvözéséről, illetve a mesék, népi játékok és mondókák pedagógiai gyakorlatban való alkalmazásáról tartott tanulságos előadást. Hangsúlyozták a hallott mesék gyermekek olvasási készségeinek, fantáziájának, kreativitásának, érzelmi intelligenciájának fejlesztésével kapcsolatos jelentőségét, s közös éneklésre is rábírták hallgatóságukat.

Nívós nyitány és vonzó kiegészítő programok

A budapesti Csíkszerda kórus (vezényelt: Tóth Árpád karnagy-zeneszerző) fergeteges bemutatkozása előtt azt is megtudtuk, hogy Komáromban ez alkalommal 6 szakcsoportban folyik a munka. Azokról részletesebben majd a zárórendezvényről szóló tudósításunkban olvashatnak. Ráadásul a pedagógusok érdekes kiegészítő programokon is részt vehetnek.

Fotó:  Bodó Károly

Ma közösen szemrevételezik a fél hatkor a helyi Limes Galériában Mátyás életterei, Corvinák címmel nyíló kiállítást. A továbbiakban kirándulnak Dobogókőre és Esztergomba, elbeszélgethetnek Szomolai Tiborral A Klán című könyvéről, városnézésen, táncházban és zenés-dalos társas esten vehetnek részt. A pénteken 16 órakor a Danubius Kollégiumban zajló zárórendezvényen pedig közösen értékelik ki a rendezvényt, s kiállítás nyílik a vizuális nevelés szakcsoport résztvevőinek munkáiból.

A nyitóünnepség kultúrműsorában három diák: Korpás Réka (ének, koboz), Lakatos Áron (hegedű) és Majer Jázmin (ének) is közreműködött. 

 

 

 

Jókai Mór Nyári Egyetem
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.