lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2018. december 25., 13:04

Törökország mielőbb be akar hatolni az Eufrátesztől keletre lévő területre

Törökország mielőbb be akar hatolni Észak-Szíriába, az Eufrátesztől keletre fekvő területre - közölte Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter kedden.  "Ha Törökország azt mondja, hogy bemegy Szíriába, az úgy is lesz. Egyeztetni fogjuk az Egyesült Államokkal a csapatkivonást. Minél előbb be akarunk hatolni az Eufrátesztől keletre levő területre" - idézte a külügyminiszter szavait az TRT televízió.

torok-tankok.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Cavusoglu szerint Törökország azon lesz, hogy "a Szíriából történt amerikai csapatkivonás után ne alakuljon ki légüres tér az országban, amelyet a terrorszervezetek töltenének be".

Ibrahim Kalin, Recep Tayyip Erdogan török elnök szóvivője hétfőn azt mondta, hogy Ankara egyeztet Washingtonnal a hatalmi vákuum kialakulásának megakadályozása érdekében.

A török elnök december 12-én jelentette be, hogy rövidesen hadműveletet kezdenek az Eufrátesztől keletre a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia és a Demokratikus Szövetség párt ellen, amelyeket Ankara a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségeseinek tekint.

Ankara eddig két hadműveletet hajtott végre Szíriában, tavaly az Eufráteszi Pajzs, az idén pedig az Olajág kódnevűt. Ezek révén ütköző övezet jött létre a határ menti Aazaz és Dzserbalúsz között, valamint elfoglalták a kurdok lakta Afrín térségét.

Török újságírókkal találkozva a külügyminiszter Franciaországot is figyelmeztette, hogy "nem tesz jót neki", ha továbbra is fenntartja szíriai katonai jelenlétét a dzsihadisták ellen harcoló YPG-t támogatva.

"Senki előtt nem titok, hogy Franciaország támogatja a YPG-t.  Macron találkozott a képviselőivel" - idézte Cavusoglut az Anadolu török állami hírügynökség.

"Nincs információnk arról, hogy újabb (francia) katonákat küldenének, de fenntartják a jelenlegi jelenlétet. Ha Szíria jövőjét kívánják segíteni, azt megköszönjük. Ha azonban a YPG-t védelmezni maradnak, ez senkinek sem lesz jó" - tette hozzá a török külügyminiszter.

Donald Trump amerikai elnök szerdán rendelte el a Szíriába felvonultatott, a dzsihadisták ellen, illetve a YPG és a vele szövetséges arab milíciák mellet harcoló mintegy 2000 amerikai katona kivonását.

Franciaország a Szíriában harcoló, az Egyesült Államok vezette katonai szövetségben tüzérséggel és harci gépekkel vesz részt. Egyes források szerint különleges katonai egységes is harcolnak szárazföldön Szíriában, de a kormány nem erősítette meg ezt az információt.

Már több mint száz kurd halt meg a török hadsereg offenzívájában az ország keleti részén.

A törökök vadászgépekkel bombázzák a Kurd Munkáspárt (PKK) állásait Irak északi részén, és Silopi, Czizre és Sur városok közelében pedig lövik a PKK aktivistákat. – közli az euronews.

Ankara júliusban felmondta a két éve tartó tűzszünetet, mert kapóra jött a kurd kártya kijátszása a nacionalista szavazóknak a választási kampányban. A nemzetközi közösség pedig jelenleg jobban aggódik a menekültáradat és a Iszlám Állam terroristái miatt, ezért Törökország következmények nélkül gyilkolhatja az általa terroristának bélyegzett kurdokat.

Törökországban 15 millió kurd él, főleg az ország keleti részén. A török kormány folyamatos kijárási tilalmat rendel el a kurd városokban, amivel hergeli a lakosságot. A katonai akciókkal pedig végkép szeretnék megakadályozni, hogy a szíriai háború miatt átalakuló térségben a kurdok megerősödjenek Törökországban, vagy Szíriában.

 

 

torok-tankok.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.