Megtámadták a rendőröket a gyászoló bevándorlók
Kövekkel és üvegekkel támadt bevándorlók egy csoportja egy regensburgi menekültközpontban azokra a rendőrökre és mentőkre szombaton, akik egy nigériai nő halálának kivizsgálása céljával érkeztek a Münchentől mintegy száz kilométerre található létesítménybe.

A hatósági beszámolók szerint rendkívül feszült, „érzelemdús” légkör alakult ki a helyszínelők és 40-50 menedékkérő között, ennek következtében pedig több mint három órába telt a 31 éves nő holttestének eltávolítása, ahonnan egy helyi ravatalozóba vitték.
Az AP hírügynökség felhívta a figyelmet: a kezdeti tudósítások nem tértek ki arra, hogy hány tisztviselőre volt szükség a művelet végrehajtásához.
Mint írták, taktikai okokból azt is lehetővé tették a bevándorlóknak, hogy a nő koporsóját maguk vigyék a létesítményből a szállító gépjárműig.
A nigériai nő halálának okát egyelőre nem sikerült megállapítani. Az ügyben vizsgálatot indítottak, noha a rendőrség szerint nincs arra utaló bizonyíték, hogy erőszakos cselekmény áll a haláleset hátterében. Az elhunyt három kiskorú gyermeket hagyott hátra, akiket a német állam azonnal szociális ellátásba vett.
Az ilyen jellegű intézményeket azzal a céllal hozatta létre Horst Seehofer korábbi bajor miniszterelnök, szövetségi belügyminiszter, hogy egyrészt felgyorsítsa a benyújtott menedékkérelmek feldolgozási folyamatát, másrészt pedig hogy a kormány reagáljon a lakossági félelmekre.
Az ANKER-központok ugyanis a helyi lakosságtól jól elkülönítve működnek, és csak azok hagyhatják el a létesítményt, akik megszerezték a jogot a Németországban való tartózkodásra.
A befogadóközpontokban élő bevándorlók mindenesetre áldatlan állapotokról számolnak be: több, helyszíni tudósítások által megszólaltatott menedékkérő is kifogásolta, hogy a létesítmények kapacitását figyelmen kívül hagyva zsúfolják őket össze, így előfordul, hogy 50-100 emberre jut egyetlen mellékhelyiség.
A nyomást a német szövetségi kormány is érzi: áprilisban bejelentették, hogy újabb szigorítást terveznek, elsősorban a kitoloncolás szabályaira vonatkozóan.
Ennek az lenne a célja, hogy ne tűnhessenek el nyom nélkül azok, akik nem hajlandók együttműködni a hatóságokkal. Akár büntetés-végrehajtási intézetekbe is elhelyezhetnék őket.
Legalább százezren lehetnek olyanok, akiknek tartózkodási helye ismeretlen a hatóságok előtt.