lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2019. október 26., 09:45

Megerősítette Evo Morales elnökválasztási győzelmét a bolíviai legfelsőbb választási bíróság

A törvényszék elnöke, Eugenia Choque pénteken az összes szavazat összeszámlálása után ismertette az elnökválasztás október 20-i első fordulójának végeredményét, amely szerint a hivatalban lévő baloldali elnök a voksok 47,1 százalékát, a második helyen végző legfőbb kihívója, a konzervatív Carlos Mesa pedig 36,5 százalékát kapta.

Evo Morales
Fotó: TASR/AP

Ez azt jelenti, hogy nem lesz szükség második fordulóra, a bolíviai választási törvény ugyanis kimondja, hogy ha egy jelölt már az első fordulóban megszerzi a szavazatok több mint 50 százalékát vagy több mint 40 százalékát és legalább tíz százalékpontos előnyt a második helyezetthez képest, nem kell második fordulót tartani.

A dél-amerikai országban sokan vitatják a mostani elnökválasztás legitimitását. A választási bizottság már csütörtökön győztesnek nyilvánította Evo Moralest, Carlos Mesa azonban választási csalással vádolja a kormányt, és nem akarja elismerni az elnök győzelmét. Az eredmény hitelességét nemzetközi szinten is erősen kétségbe vonták, az Európai Unió, az Egyesült Államok és több dél-amerikai ország felszólította a bolíviai kormányt, hogy tegye lehetővé a második fordulót.

A bolíviai legfelsőbb bíróság pénteken visszautasította a csalással kapcsolatos vádakat. Az ország „választási rendszere teljesen átlátható” – hangoztatta Idelfonso Mani bíró.

A fővárosban, La Pazban pénteken ismét utcára vonultak az ellenzék támogatói, hogy tiltakozzanak a hivatalos eredmények ellen, a tüntetők úttorlaszokat emeltek. Cochabambában, az ország középső részén a helyi sajtó szerint összecsapások voltak Morales hívei és ellenzői között.

Evo Morales az első őslakos származású elnöke Bolíviának, 2006 óta van hivatalban. Az 59 éves politikus negyedszer indult az elnökválasztáson, amit a dél-amerikai ország alkotmánya az erről szóló 2016-os népszavazás értelmében már nem tett volna lehetővé. 2017-ben azonban az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az elnöknek joga van ismét indulni.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.