2019. január 3., 17:04

Halálbüntetést kért a szaúdi ügyészség a Hasogdzsi-gyilkosság fő vádlottjaira

Megkezdődött Rijádban a Hasogdzsi-gyilkosság vádlottjainak büntetőpere, jelentette csütörtökön a szaúd-arábiai állami hírügynökség, az SPA. Tizenegy személyt vádoltak meg az emigráns újságíró isztambuli meggyilkolásával kapcsolatban, ötükre az ügyészség tájékoztatása szerint halálbüntetést kértek.

Hasogdzsi
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: MTI

Szaúd-Arábia hivatalos magyarázata szerint az Isztambulba küldött ügynökök feladata pusztán Hasogdzsi hazacsábítása lett volna, ehelyett –  áll a vádiratban –  azok egy „magánakció” keretében végeztek az újságíróval. Isztambul korábban kérte, hogy a most megvádolt 11 szaúdi állampolgár mellett még további hét személyt adjanak ki Törökországnak, hogy ott folytathassák le velük szemben a bírósági tárgyalást, de a szultanátus erre nem volt hajlandó.

Egyelőre nagyon kevés konkrétum látott napvilágot, a tárgyalással kapcsolatban is csak annyi, hogy csütörtökön zajlott az első bírósági meghallgatás, egyelőre több, potenciálisan fontos bizonyíték nélkül. Rijád ugyanis már több alkalommal is kérte a török hatóságokat, hogy a rendelkezésükre álló bizonyítékokat adják át a szaúdi ügyészségnek, de erre mindezidáig nem került sor. A sajtóhírek szerint az első meghallgatáson mind a 11 vádlott jelen volt, de további nyomozás folyik 10 másik személlyel kapcsolatban is. Egyetlen egy vádlott nevét sem hozták hivatalosan nyilvánosságra, sőt a következő meghallgatás időpontjáról sem tudni semmit.

A szaúdi ügyészség még novemberben kiadott közleményében az áll, a gyilkosságot egy magas rangú titkosszolga rendelte el.  Mohammed trónörökös – állítják – semmit nem tudott a tervezett merényletről.

Hasogdzsit október 2-án, hazája isztambuli konzulátusán ölték meg, az eddigi információk alapján méreginjekcióval, majd holttestét feldarabolták, és kicsempészték a konzulátus épületéből. A maradványok hollétéről még mindig nem tudni semmit.

Fotó:  TASR/AP

Bár a szaúdi sajtóközlemények elég szűkszavúak, a vádlottak személyazonosságával kapcsolatban néhány dolog kikövetkeztethető. Nálunk nem sok sajtónyilvánosságot kapott a hír, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma pár héttel ezelőtt gazdasági szankciókkal sújtotta többek között Mohammed Alotaibit, Szaúd-Arábia isztambuli konzulját, Szaúd al-Katánit, a koronaherceg korábbi főtanácsosát, illetve még 16, szintén megnevezett szaúdi állampolgárt. A szankció lényege, hogy a minisztérium elérhetetlenné tette számukra minden, az Államok területén található ingó és ingatlan vagyonukat, valamint megtiltotta az USA állampolgárainak, hogy bármilyen gazdasági tranzakciót folytassanak velük. Tulajdonképpen gazdasági értelemben persona non gratát csináltak 18 szaúdi állampolgárból.

Mint említettük, eleddig egyetlen vádlott nevét sem hozták nyilvánosságra, de bizonyára nem tévedünk nagyot, ha kijelentjük,

a most megvádolt 11 személy jó eséllyel megtalálható a Washington által szankcionáltak listáján.

A Hasogdzsi-gyilkosság hátterének és körülményeinek pontos tisztázására vajmi kevés esély van a tárgyaláson. Egy klasszikus kirakatperre van kilátás, a műfaj legszebb hagyományai szerint, amelytől nem várható, hogy minden kétséget kizáróan igazolná vagy megcáfolná akár Rijád, akár a másik oldal narratíváját. Az viszont nagyon érdekes kérdés, hogy Törökország kezében vannak-e még olyan, eddig nem nyilvánosságra hozott bizonyítékok, amelyekkel „belerondíthatna” az induló kirakatper forgatókönyvébe.

Érdemes lesz figyelni!

Hasogdzsi
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.