2018. május 24., 18:09

A közel-keleti terjeszkedés "járulékos veszteségei"

A „járulékos veszteség” fogalma a titkosszolgálati Újbeszél nyelvben azokat a kioltott emberéleteket jelenti, amelyekkel egy katonai vagy titkosszolgálati akció során úgymond „számolnak”.

Izrael zászló
Fotó: TASR/AP

Az Amerikai Egyesült Államok izraeli nagykövetsége Jeruzsálembe történt áthelyezése eddig már több, mint 60 emberéletet jelentő „járulékos veszteséget” és több ezer sérültet produkált. Ezek az áldozatok – köztük több gyerek – azok, akiket a Gázában kitört palesztin tiltakozások során az izraeli haderő meggyilkolt. A nagykövetség áthelyezését Donald Trump már korábban megígérte, s mivel sem ő, sem a döntést üdvözlő izraeli kormányzat nem naiv, számolniuk kellett a várható tiltakozásokkal. Netanjahuéknak pedig azzal is, hogy az előállt helyzetet hogyan fogják kezelni. A létrejötte óta többé-kevésbé folyamatosan terjeszkedő zsidó államnak azonban úgy tűnik, „ennyit megért a dolog”.

A palesztinokat izraeli részről ért támadás tiltakozások egész sorát váltotta ki, nem csak a muszlim világban. Tayyip Erdogan török elnök a náci módszereket is túlszárnyalónak minősítette, az Arab Liga vizsgálatot követelt a történtek kapcsán, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa pedig megszavazta, hogy vizsgálatot indít az ügyben. De ugye nem kell naivnak lenni, bárhová fokozódjon is a felháborodás, s a vizsgálat bármilyen megállapításokat is tegyen, ezek egyikének sem lesz megoldást hozó hatása s így a régióban uralkodó viszonyok még feszültebbé válására van kilátás, ami viszont csak közelebb hozza a régióban dúló háborús konfliktusok kiterjedésének lehetőségét. Utóbbival kapcsolatban sok kérdés feltehető, de ismét talán a legfontosabb a cui prodest, vagyis, hogy ez kinek érdeke.

Közben az amerikai érdekérvényesítés kísérőjelenségei terén is egyre puskaporosabb megnyilvánulásoknak lehettünk tanúi, s ezek sem a konszolidációt valószínűsítik. Aligha lehet békülékeny hangnemnek minősíteni azt, ahogy a koreai helyzet rendezéséért járó babérokat már előre learatott Donald Trump a napokban a bestiálisan kivégzett egykori líbiai diktátor, Kadhafi sorsával fenyegette meg Kim Dzsong Un-t, amennyiben a jövő hónapra tervezett találkozójukon nem születik megegyezés. Már csak hab a tortán, hogy - a Wall Street Journal jelentése szerint - csak úgy mellesleg meglebegtette az ország teljes tönkretételének, megtizedelésének lehetőségét is.

Ez utóbbi ugye néhány millió emberélettel járó "járulékos veszteség" lenne. Az sem értékelhető jó üzenetként, hogy Trump lehetővé teszi, hogy elnöksége alatt az a Gina Haspel kerüljön a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) élére, aki részt vett a G. W. Bush idején bevezetett, kínzásokkal véghez vitt kihallgatásokon. Utóbbiakról az ex-titkosszolga Edward Snowden a kinevezésre reagálva Twitter bejegyzésében azt írta: Haspel utasítására semmisítettek meg olyan felvételeket, amelyeken egy (ártatlan) terhes nőt vernek a hasán, vagy egy férfit análisan megerőszakolnak mert elutasította az ebédjét. Hurrá, ha ezekkel az üzenetekkel nem sikerül meggyőznie a világot az érdekérvényesítését demokrácia-exportba csomagoló "vezető demokráciának" jóindulatáról, békés szándékairól és az emberi jogok fontosságáról, akkor már semmivel!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.