2018. augusztus 14., 09:19

Minden szempár Bugárra szegeződik

Trinh Xuan Than vietnami vállalkozó elrablása kapcsán újra felröppentek az előrehozott választásokról szóló hírek. Az ellenzék azonnal választásokat kiáltott, köztudott azonban, hogy az ilyen helyzetekben ez már szinte kötelező folklórnak számít.

Bugár Béla
Fotó: TASR

Az egyetlen jelzést, hogy a koalíción belül az ügy okán mégiscsak kirobbant valamiféle botrány, a Most-Híd elnökének, Bugár Bélának a kijelentései jelzik, aki a Pátria Rádióban belebegtette a távozásuk lehetőségét. Persze, azonnal érkezett az utólagos magyarázat is, hogy az olyan helyzet, ami őket kilépésre késztetné, csak akkor következne be, ha a belügyminisztérium részvételét az akcióban a rendőrség vagy az ügyészség erősítené meg, írja a Postoj.sk portál kommentátora, Jozef Majchrák. 

Nos, nem kizárt persze, hogy akár ez is előfordulhat, főleg a német nyomozók állhatnak elő érdekes megállapításokkal, de ez biztosan nem hetek, sokkal inkább hónapok kérdése lesz. Azaz a politikát robbantó megállapításokra legjobb esetben akkor kerülhet sor, amikor az előrehozott választások szempontjából ez már nem lesz érdekes, véli Majchrák, aki szerint hasonlóképpen, mint több más botrány esetében, most is megfigyelhető egy ismétlődő jelenség, azaz hogy minden szempár azzal az elvárással szegeződik Bugárra, hogy ennek már olyan választóvonalnak kell lennie pártja számára, ami véget vet a szövetségének ezzel a kormánykoalícióval.

A Most-Híd regionális politikusai és polgármesterei talán gyakrabban beszélnek a médiában a kisebbségi jogokról a szlovák kollégáiknál, ám a tekintetüket ők is főleg a támogatásokra és a különböző alapokra szegezik.

Kiváló próbája volt a Most-Híd jellemének az országos tanácsi ülés, amely tavasszal a Kuciak-gyilkosság után a párt távozásáról döntött. Lucia Žitňanská akkor erős bírálattal szembesült a polgármesterek és a regionális politikusok részéről, akik azt rótták fel neki, hogy a helyzetet túldramatizálja, az emberek a régiókban másként látják a helyzetet, és a párt sokat veszítene a kormánykoalícióból való távozással. Bugár akkor még, hogy megtartsa a párt szlovák szárnyát is, kiállt Žitňanská mellett, ám néhány nappal később élve az első alkalommal, megmentette a koalíciót.

S nem dönti azt meg ezúttal sem, több okból kifolyólag sem. Az elrabolt vietnami polgár ügye ugyanis a nyilvánosság viszonylatában sokkal kevésbé mobilizáló, mint a Kuciak-gyilkosság volt. A másik ok, hogy a Most-Híd a szlovák választói nagy részét (akik főleg városi liberálisok voltak) már elveszítette, a politikai túlélése miatt pedig elsősorban a dél-szlovákiai magyarok körében kell pontokat szereznie, véli a portál. S némi szerepe annak is van ebben, hogy Bugár egy-két dolgot megélt már szlovákiai politikai életben, s tudja, hogy az a párt, amely előrehozott választásokat idézett elő, politikailag sohasem nyert az ügyön. 

Ez persze nem jelenti azt, hogy Bugár képtelen lenne ebből a koalícióból távozni, gond nélkül megtenné azt, ha úgy érezné, hogy már nem tud belőle hasznot húzni, s hogy ez a kormánykoalíció megállíthatatlanul lefelé húzza. Az ő szemszögéből azonban még nem jött el ez a pillanat, véli Majchrák.

Bugár habozása a Most-Híd politikai halálát jelentheti

Bugár Béla mintha nemcsak a jellemét veszítette volna el, hanem a politikai szimatát is, véli az Aktuality.sk kommentátora, Zolo Mikeš. A kommentátor szerint a Smer értelmetlen védelme mellett  az emberrablási ügyben a Most-Híd még az SNS provokációit is lenyeli, aki a parlament külügyi bizottsága elnök asszonyának, Katarína Cséfalvayovának a lecserélését követeli Marček képviselő krími utazása miatt, amelyben a Most-Híd igyekszik a kormány programnyilatkozatához tartani magát, míg Danko figyelmen kívül hagyja azt. Ráadásul Danko még arra is felszólította Bugárt, ha nem tetszik neki a jelenlegi koalíció, akkor cselekedjen. S a Most-Híd vezetőjének valóban cselekednie kellene, mert ez a habozás hatással lehet a egzisztenciájára, véli Mikeš. A Focus legutóbbi felmérései azt mutatják, hogy azok a pártok, amelyek a Most-Híd konkurensei lehetnek, már hosszabb ideje gyarapodnak, a Progresszív Szlovákia és az Együtt is, Kiska egyelőre még nem létező pártjáról nem beszélve. Ezért aztán rejtély, miért vár Bugár a rendes választásokra, amikor ezek a pártok éppen a Most-Híd kárára bejuthatnak a parlamentbe.

A politológus szerint az emberrablási ügy nem árt a Smernek

A .týždeň.sk portál kommentátora, Eugen Korda szerint a parlament védelmi és biztonsági tanácsának ülése után a belügyminiszter asszony és a rendőrfőnök is hangsúlyozta, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a vietnami férfit a mi kormánygépünkkel hurcolták el, s hogy türelmesen meg kell várnunk a kivizsgálás végét. Korda szerint azonban a kivizsgálás a legjobb esetben is csak azt az eredményt hozhatja, hogy szegény Kaliňákot becsapták a vietnami barátai, s hogy ő bizony semmiről sem tudott. Nos, ennek csak az hihet, aki úgy véli, hogy Kaliňák egy szerencsétlen flótás, márpedig ő egyáltalán nem az! Nagyon is eszes, számító ember, aki bármit képes megtenni, ha abból személyes haszna van, véli Korda.

Korda szerint Kaliňák jó tudja, hogy az emberrablásba fülig belekeveredett, és most már csak a szabadságáért játszik, nem a politikai jövőjéért. A Smer üzleti ága, Glváč, Žiga, Baška és Raši urakkal meg a szponzoraikkal az élen már azon gondolkodik, hogyan lehetne a legkevesebb veszteséggel megszabadulni ettől a népszerűtlen alaktól. Ezt mutatja az is, hogy nyilvánosan senki sem kel Kaliňák védelmére. Már csak a megfáradt Robert Fico áll mögötte, ám az is előnyben részesíti inkább a barátnőjét, mint az egyre idegesebb Kaliňákot, írja Korda.

Juraj Hrabko politológus szerint függetlenül attól, hogy a nyomozás megerősíti, avagy sem a Denník N állításait, amelyek szerint a belügyminisztérium részt vehetett a vietnami polgár elrablási ügyében, a Smer preferenciái ennek a botránynak köszönhetően enyhén megemelkednek. A TABLET.TV-ben Hrabko azt mondta, ha nem bizonyosodnak be a napilap állításai, ami valószínű, mivel annak nincsenek bizonyítékai, csak egy magát megnevezni nem kívánó tanúja, akkor a Smer felfújja az ügyet, ami enyhe növekedést hozhat a pártnak. Ha pedig mégis bebizonyosodnának az állítások, miszerint a belügyminisztériumnak része volt az emberrablásban, a Smer-választók nem fogják ezt figyelembe venni, inkább a pártjuk védelmére kelnek, azaz a Smer preferenciáiban nem igazán mutatkozik meg az emberrablási ügy, véli Hrabko.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.