lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. szeptember 28., 14:53

Mi változik az egészségügyben: Megszűnik a járóbeteg-készültség?

A járóbeteg-készültségi ügyeletek megszüntetése, a rendelési idő megváltoztatása vagy magasabb díjak – ezek azok a témák, amelyek az elmúlt hetekben az egészségügy terén Szlovákiában rezonáltak. Bár egy részüket egyelőre nem sikerült megvalósítani, mert még nem mentek keresztül a törvényhozáson, ám az már biztos, hogy a gyermek készültségi ügyelet egyes helyeken megszűnik. Michal Palkovič egészségügyi miniszter ugyanis aláírta a rendeletet, amely október 1-jén lép hatályba.

Lévai készültség
Fotó: Jana Némethová

„Eszerint a gyermekkészültségi ügyeletek száma az eredeti 61-ről 2024 végéig három ütemben 40-re csökken. 2023. október 1-jétől a járóbeteg-készültségi szolgálat (APS) hat fix pontja megszűnik, amelyek már jelenleg is üzemeltető nélkül vannak, és senki sem jelzett érdeklődést az üzemeltetésük iránt. 2024 júliusától újabb tíz gyermekkészültségi ügyeletet szüntetnek meg, a harmadik ütemet pedig, amelyet 2024 novemberétől terveznek, pedig ötör ” – közölte a minisztérium kommunikációs osztálya.

Három ütemben zárják be készültségi ügyeleteket

Az intézkedések első körben a báni, malackai, aranyosmaróti, szepsi, púhói és nagyrőcei, második körben a galántai, Kassa-vidéki, mezőlaborci, miavai, námesztói, vágújhelyi, pöstyéni, rózsahegyi, kisszebeni és szenicai gyermek készültségi ügyeleteket érintik, a harmadik körben pedig a vágtölgyesi, királyhelmeci, simonyi, bazini és vágsellyei ügyeleteket.

A minisztérium tájékoztatása szerint a változtatások célja az orvosok nagyobb koncentrációja azokban a járóbeteg-szakrendelőkben, ahol nagyobb a betegáramlás,

és szükség esetén jobb egészségügyi ellátás nyújtásának a folyamatossága. Arra a kérdésre, hogy mi a teendő, ha gyermek egészségi állapota romlik, és túl messze van az ügyelet, a tárca azt válaszolta: „Ebben az esetben lehetőség van felkeresni a sürgősségi ellátást vagy mentőt hívni”.

A tárca arra is rámutatott, hogy egyéb intézkedéseket is elfogadtak a gyermekgyógyászat stabilizálására, amelyeknek a bevezetése fokozatosan zajlik.

„Néhány intézkedést már végrehajtottunk, mások jogszabályi változtatásokat igényelnek, amelyekhez sajnos a jelenlegi parlamentben nem sikerült támogatást szerezni” – jegyezte meg Palkovič miniszter.

Módosul a rendelési idő is

Az egyik ilyen a járóbeteg-ügyeletek rendelési idejének módosítása. Jelenleg hétköznap 16:00 és 22:00 óra között üzemelnek, hétvégén és ünnepnapokon pedig 7:00 és 22:00 óra között van rendelés. Az egészségügyi tárca azonban a rendelési idő lerövidítését javasolja: hétközben 16:00-tól 20:00 óráig, hétvégén vagy ünnepnapokon pedig 8:00 és 20:00 óra között.

​De megváltoztatnák a díjakat is. Eszerint öt euróra emelnék a készültségi ügyeletek igénybevételéért jelenleg fizetendő két eurót, a kórházak sürgősségi ellátásának igénybevételéért pedig a jelenlegi pedig 10 euró helyett 25 eurót kellene fizetni.

De mi a helyzet az egyéb díjakkal, például a gyógyszerdíjakkal? A leggyakrabban előírt feláras gyógyszerek rangsorában az elmúlt időszakban a különböző nátha elleni és allergiagyógyszerek, illetve az antibiotikumok domináltak. Például az Ibalginért 1,43 eurót kell pluszban fizetnie a betegnek, de a Dupixentért, az asztma vagy ekcéma elleni Dupixentért például a szinte hihetetlen 454,18 eurót kell a betegnek kifizetnie felárban.

Módosulnak a gyógyszerfelárak is

A gyógyszerek, a diétás élelmiszerek és a gyógyászati ​​segédeszközök felárának elengedése az összjövedelemtől függ, míg a nyugdíjasok egy része számára van egy meghatározott limit, amit, ha a negyedévben túllépnek, a biztosító visszafizet

Sok öregségi vagy rokkantsági nyugdíjban részesülőnek és súlyos fogyatékkal élőnek pedig nem kell a gyógyszerért fizetnie.

A nyugdíjkorhatárt betöltöttek is jogosultak rá, akkor is, ha még nem kapnak nyugdíjat.

Egy alapfeltételnek azonban meg kell felelniük: jövedelmük akár vállalkozásból, akár munkaviszonyból ered, beleértve a nyugdíjat is, nem haladja meg a havi 680 eurós határt, ami az átlagbér 60 százaléka.

A változás január 1-jén lépett érvénybe. Erre nem szükséges felhívni a gyógyszertár dolgozójának a figyelmét, ők az információt megkapják a rendszeren keresztül az ügyfél egészségbiztosítójától.

A biztosítók kötelesek a beteglistát havonta legalább egyszer frissíteni. A felár elengedésére azonban csak a részben fedezett gyógyszerek esetében lehet számítani. A vény nélkül kapható gyógyszerek árát mindenki maga fizeti, írja a hnonline.sk portál.

Nyugdíjasok esetében ezt az összeget 30 euróban állapítják meg. Ha ettől többet fizetnek, az egészségbiztosító 90 napon belül visszatéríti a különbözetet. Ez azonban csak a legalacsonyabb felárú gyógyszerekre vonatkozik. A hasonló magasabb feláras gyógyszerek ára a legolcsóbb alternatíva felárával csökken.​

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.