2019. augusztus 25., 16:35

Mečiar és Bugár a mosodában?

Ha beleolvasunk az Új Szó tizenkét évvel ezelőtti számába, megtudhatjuk, hogy Vladimír Mečiar többszörös kormányfő úgy trükközött a villája körüli kölcsönökkel, hogy azon még Bugár Béla is felháborodott.

Nagyszarvai kastély
Galéria
+4 kép a galériában

A 2002 szeptemberében megjelent cikk lényege: Bugár nem hiszi el Mečiarnak, hogy a trencsénteplici Elektra villát tisztességes kölcsönből vette. Mečiar ugyanis egy külföldi kölcsönnel próbálta megmagyarázni, honnan van a többemeletes, óriási villa megvételére a pénze. Szélhámosság és csalás az egész, mondta akkor Bugár, és hozzátette, hogy Mečiarnak havonta ötvenezer koronát kellene törlesztésként fizetnie. Ezt ő elképzelhetetlennek tartja. Bugár, aki akkoriban is a parlament alelnöke volt, hozzáfűzte:

Még egy parlamenti alelnök sem képes a fizetéséből havonta ötvenezret félretenni.”

„Még egy parlamenti alelnök sem képes a fizetéséből havonta ötvenezer koronát félretenni.”
„Még egy parlamenti alelnök sem képes a fizetéséből havonta ötvenezer koronát félretenni.”

Bugár ugyan nem mondta ki, de feltételezhető, hogy ő is, akárcsak a közvélemény jelentős része, meg volt róla győződve, hogy Mečiar azért találta ki ezt a kölcsönsztorit, mert nem tudott elfogadható magyarázatot adni a pénz eredetére.

Az egykori kormányfő bírósági perrel fenyegette meg Bugár Bélát. Hogy aztán tényleg lett-e per az ügyből, arról már nem szóltak a hírek. Nagy valószínűséggel Mečiar csak illendőségből fenyegette meg Bugárt, hiszen mégsem hagyhatta szó nélkül, hogy pénzmosással gyanúsítják.

Egy meglepő folytatása viszont lett az ügynek.  Öt évvel az eset után maga Bugár Béla is birtokosa lett egy nagy értékű ingatlannak: a nagyszarvai Pongrácz-kastély feles tulajdonosa lett.

Ahhoz, hogy a nagy kiterjedésű ingatlan működhessen, jelentős összegre volt szükség. A kastélyban és a körülötte levő ősparkban idősek otthona működik. Bugárnak pedig ehhez pénzre volt szüksége. Ő és társa egybehangzóan azt állítják, hogy Bugár külföldről kapott ehhez 15 millió korona értékben kölcsönt. Tízéves futamidőre.

Bugárnak tehát havonta 125 000 koronát kellett volna törlesztenie, hogy tíz év alatt vissza tudja téríteni a kölcsönt. És akkor hol vannak még a kamatok! Korábban pedig azt állította, hogy egy parlamenti alelnök még ötvenezret sem tudna havonta félretenni.

Vladimír Mečiar trencsénteplici Elektra villája.
Vladimír Mečiar trencsénteplici Elektra villája.

Ebben az esetben is felmerül tehát a kérdés: vajon tényleg létezett-e ilyen kölcsön? Nemcsak ez is egy fedősztori, mint korábban a Mečiar esetében? Megérdeztük tehát Bugár Bélát, hogy a külföldről kapott kölcsönt magánembertől vagy banktól kapta-e? Választ nem kaptunk a kérdésünkre.

Feltételezéseinket egy másik érdekesség is erősíti. Mégpedig az, hogy minden politikusnak évente egyszer jelentést kell készítenie a vagyoni helyzetéről, és azt le kell adnia a parlament megfelelő bizottságának. Ebben a politikusoknak számot kell adniuk arról is, hogy van-e kölcsönük.

2007-ig visszamenően visszakerestük Bugár Béla jelentéseit. Meg sem lepődtünk: egyetlen évben sem szerepel ilyen a dokumentumok között.

Bugár Béla tíz éven keresztül ilyen vagyonbevallást adott le a parlamentnek. Soha, egyetlen évben sem tett róla említést, hogy kölcsöne lenne. Azt ne is részletezzük, hogy egy-egy ilyen elhallgatásért háromhavi képviselői fizetésnek megfelelő büntetés jár. Vagyis hogy járna, ha nem kivételes helyzetben levő emberről lenne szó.

Bugár Béla egyik jelentésének részletei. Ebben sincs nyoma kölcsönnek.
Bugár Béla egyik jelentésének részletei. Ebben sincs nyoma kölcsönnek.

Összegezzük tehát. Bugár Béla korábban azt állította lapunknak, hogy az ingatlanhoz szükséges 15 millió koronát külföldről kapta kölcsönbe. Tíz év alatt kellett visszafizetnie. Ez kamatok nélkül havi 125 ezer koronás törlesztést jelentett volna, tíz éven keresztül. Bugár Béla, amikor Mečiar ingatlanvásárlási kölcsönét kritizálta, azt mondta, hogy még ötvenezret sem lehet havonta félretenni. Most viszont ennek a dupláját kellett volna kitermelnie.

Amikor a kölcsönadóról érdeklődtünk, választ nem kaptunk.

El tudja képzelni valaki, hogy egy felelős beosztásban levő politikus tíz éven keresztül elfelejti beírni a 15 milliós kölcsönét a hivatalos jelentésébe? Egyszer talán elképzelhető. De tízszer?

Ha Bugár jelentéseiben ez a kölcsön nem szerepel, akkor joggal merül fel a kérdés: létezett-e egyáltalán ez a kölcsön? Ha pedig nem létezett, akkor honnan volt a pénz? Merthogy a pazarul felújított épület készen áll.

És akkor ugorjunk a mába.

A Kočner-garnitúrába tartozó politikusoknak nem az a legnagyobb bűnük, hogy találkoztak vagy beszéltek Kočnerrel. Ezeknek a politikusoknak az a legnagyobb bűnük, hogy az ország ismét olyan helyzetbe került, hogy a kivételezett emberek ismét gondtalanul azt csinálhatják, ami csak jólesik nekik.

A Most-Híd párt elnöke ugyancsak ennek a példáját mutatta be. Az „arra érdemes” politikusok kivételezett helyzetben vannak továbbra is, akárcsak a pártállam idején. Amit megtehetett Mečiar, miért ne tehetné meg Bugár is? A szolgálati éveik végül is megvannak ehhez.

(Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/34. számában)

Nagyszarvai kastély
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.