2018. október 18., 16:03

Megbukott az Európai Bizottság migránspárti javaslata

Teljesen megbukott az Európai Bizottság migránspárti javaslata a brüsszeli uniós csúcson. A visegrádi négyek mellett további országok tettek keresztbe a bizottsági javaslatnak.

v4-ek-kormanyfoi.jpg
Fotó: archívum

Orbán Viktor miniszterelnök korábban horrorgyűjteménynek nevezte a bizottsági dokumentumot. A bizottsági javaslat bukását mutatja az is, hogy Antoni Tajani, az Európai Parlament elnöke ma arról beszélt, hogy teljes holtpontra jutottak a migráció ügyében. A kétnapos uniós csúcs kiemelt témája - a Brexit mellett - az Európai Bizottság bevándorláspárti javaslata volt, azaz az úgynevezett dublini reform, amely szerint a nemzetállamoknak át kellene adniuk a határvédelmet az uniós határvédelmi ügynökségnek, a Frontexnek, létrehoznák az európai bevándorlási ügynökséget, valamint elvonnák a tagállamoktól azt a jogot, hogy ők döntsék el, ki kaphat menekültstátuszt. Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője Brüsszelben azt mondta, az előkészítő tárgyalások alapján úgy látszik, hogy 14 tagállam inkább nem vagy egyértelműen nem támogatja a bizottság bevándorláspárti javaslatait.

A magyar álláspont mellett a csehek és a lengyelek

Egyértelműen Magyarország mellett áll Lengyelország és Csehország. Prága és Varsó egyetért a bevándorlást érintő és a héten esedékes EU-csúcstalálkozó fő napirendjén szereplő kérdéseket illetően – közölte Andrej Babiš cseh kormányfő Mateusz Morawiecki lengyel hivatali kollégájával. A két miniszterelnök egyetértett abban, hogy segíteni kell a bevándorlók származási országát, éskétségét fejezte ki az Európai Bizottság javaslatával kapcsolatosan az Európai Unió part- és határvédelmi ügynöksége (Frontex) erőforrásainak és hatásköreinek bővítésére vonatkozóan. Európának arra kellene összpontosítania, hogy Horvátország, Bulgária és Románia is belépjen a schengeni övezetbe. Nincs értelme olyan területet védeni, amely nem egységes egész – vélekedett Babiš.

Hasonlóan nyilatkozott Denisa Saková szlovák belügyminiszter, aki szerint a Frontex nem helyettesítheti az uniós tagállamok határvédelmét, és csak a nemzeti határvédelmet támogató szerepe lehet. „A Frontex szerepe a külső schengeni határok aktív védelmének biztosításában vagy annak elősegítésében a valóságban csak támogatói szerep lehet az egyes tagállamok számára, és nem helyettesítheti a tagállamok felelőségét határuk védelméért" – jelentette ki Saková a négy visegrádi ország és Ausztria belügyminisztereinek keddi pozsonyi találkozója után. Saková szerint ebben a kérdésben egyetértés volt a találkozó résztvevői között.

Megbukott a bizottsági javaslat

A magyar állásponttal ért egyet Ausztria is. Az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő Ausztria kormányfője újra azt javasolta, hogy a menekülteket befogadni vonakodó országok másképpen mutassák ki szolidaritásukat.Ez azt jelenti, hogy mindenki ott járuljon hozzá, ahol tud, és ott, ahol annak értelme van - hangsúlyozta Sebastian Kurz. Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő szerint "úgy tűnik, hogy megértették, milyen irányba kellene az egész EU-nak elmozdulnia" - jegyezte meg.

Sürgősen el kell mozdítani a holtpontról az európai uniós menekültpolitika megrekedt reformját, mégpedig egyhangú döntés helyett többségi szavazással - jelentette ki Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke. Mindez is azt mutatja, hogy a bizottság bevándorláspárti csomagja megbukott,és a tagországok jelentős része ellenzi, hogy bevándorlók újabb százezreit telepítsék az unió tagországaiba a tagállamok állampolgárainak a megkérdezése nélkül. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.