2018. június 26., 11:18

Régi miseruhák, titkos rekeszekből előkerült ereklyék

Szőgyén a múltban központi falu volt, temploma monumentális, plébániája gazdag, talán ezért őrződött meg annyi muzeális értékű miseruha. Mindezek jó állapotban megfelelően tárolva, fektetve elrakva  a sekrestye szekrényének kihúzható fiókjaiban.

miseruhak-1-bokor.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A szakrális templomkellékek kiállítását már több rendezvény közönsége is megcsodálhatta. Láthatták azok a kilenc országból érkezett küldöttek, akik az EÚ konferenciájára érkeztek községünkbe, de a Nyitott Templomok Napján is számosan megtekintették, köztük tatai vendégeink.

"Szerencsére az itt szolgáló plébánosok nem értelmezték félre a liturgikus reformot, hogy mindent meg kell semmisíteni, ami a régi, így most mi is láthatjuk ezeket. Sok helyütt tűzre vetették vagy színdarabok kellékeiként használják, de ez nem túl helyes, hiszen ezek megáldott tárgyak" - világosít fel Farkas Zsolt atya, helyi plébános a régi liturgikus öltözetek kapcsán. Mutatja, a miseruhák némelyike a 19. század derekán készülhetett. Az egyik legértékesebb darab az arany hímzéses Szűz Mária a magyar szent koronával és angyalokkal.

Az atya elmondja, a miseruhákat úrilányok, apácák vagy ügyes kezű gazdaasszonyok készítették. A ruhák hátulja van jobban kidolgozva, gazdagabban díszítve, hiszen a II. Vatikáni Zsinatig a papok a népnek háttal miséztek.  Sok ruhán megtalálható az IHS (Iesus Hominum Salvator) felirat, melynek jelentése: Jézus az emberiség megváltója.

A miseruhánkon kívül, palástok is megmaradtak a szőgyéni templomban. A fehéreket a legnagyobb ünnepek alkalmával, a pirosat pünkösdkor vagy a vértanúk ünnepén, a feketét és lilát a böjti időszakban és temetések alkalmával, az zöldet pedig az évközi időben viselték. "Ha a régi palástokat kiterítjük, félkört kapunk. Pontosan e miatt nem volt kényelmes a viselése csúszkált jobbra,balra  és még nehéz is volt. A rajtuk lévő csattok viszony nagyon értékesek, majd mindegyik kézi megmunkálású és különleges díszítésű" - magyarázza az atya.

Szólni kell még a két dalmatikáról, amelyek színben és anyagban is passzolnak a miseruhához. Ezeket olyan diakónusok viselhették, akik a községben működtek a plébános mellett. "Rendkívül meglepődtünk, hogy ezeket a dalmatikákat megtaláltuk, mert ez azt jelenti, hogy Szőgyén község jelentős hely volt" - lelkesedik Zsolt atya.

Szent Kereszt és Szent István ereklyék

Szőgyénben emberemlékezet óta nem beszéltek ezekről az ereklyékről, valószínűleg nem is tudtak a létezésükről. Az ereklyékre Farkas Zsolt atya bukkant a plébánián - úgy három  éve - nem sokkal azután, hogy az egyházközség élére érkezett.  "Véletlenül fedeztem fel, mert valószínű, hogy az 1960 körül itt szolgálatot teljesítő Bálint atya eleve úgy építtette meg a plébániát, hogy el tudja rejteni a kommunista karhatalom elől az értékes ereklyéket, nehogy elkobozzák, netán külföldre értékesítsék őket. -  mondta el Zsolt atya.

A Szent Kereszt ereklye az adományozó levéllel és a  taplógomba tokkal
A Szent Kereszt ereklye az adományozó levéllel és a taplógomba tokkal

 A Szent Kereszt ereklye talapzatában az atya megtalálta az adományozó iratot is aprólékosan összehatogatva. A latin nyelven íródott dokumentumból megtudható, hogy 1738-ben kapta ezt Szölgyén község .

A másik a 2 x 2 milliméteres Szent István csontereklye. Ennek adományozólevele vagy elveszett, vagy apróra hajtogatva van beépítve az ereklyetartó középső részébe, amihez csak ötvös mester segítségével lehetne hozzájutni. Az ereklye alatt S. Steph. prot. felirat található, ami I. Szent Istvánt jelent, de nem tudjuk, hogy proto regis (1. király), vagy proto martyrius (1. vértanú) a folytatás. Ezért nem lehet pontosan tudni Szent István vértanú vagy Szent István királyunk ereklyéjéről van-e szó. Mindkét ereklye tartója taplógombából készült.

- Szent István ereklye
- Szent István ereklye

 

miseruhak-1-bokor.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.