2018. szeptember 28., 13:33

Hihetünk-e abban, hogy valóban a gyilkosokat fogták el?

Ha igaz, hogy a rendőrség Gútán azokat tartóztatta le, akik a Kuciak-gyilkosságot elkövették, az jó hír. De hihetünk-e ennek, azok után a hibák után, amelyeket a rendőrség és az olyan politikusok, mint Robert Fico és Robert Kaliňák elkövettek? – teszi fel a kérdést a Dennik N.sk portálon Matúš Kostolný.

Tüntetés-Pozsony-2018
Fotó: Czibula Csaba

Egy normális országban normális időkben most megkönnyebbülést kellene éreznünk. Szlovákiában azonban nem így érzünk. Nem is lehet, hiszen a bizalom azok iránt az emberek iránt, akik a rendőrséget és az országot irányítják – teljesen jogosan – minimális. Ha azonban a nyolc ember letartóztatása nem egy újabb trükk vagy kudarc, akkor fontos momentumnak számít ennek a traumának a megoldásához vezető úton.  El kell azonban kapniuk azokat is, akik ezt a gyilkosságot megrendelték, és felfedni, miért kellett Ján Kuciaknak és Martina Kušnírovának meghalnia.

És még ez sem biztos, hogy elegedő lesz a megkönnyebbüléshez. A sebek ugyanis túlságosan mélyek, véli Kostolný.

A társadalom szemét nem lehet félkész áruval kiszúrni

A Pravda napilap szerint a társadalom nem elégedhet meg valamiféle félkész áruval, meg kell ismernie a teljes igazságot. Peter Javůrek kommentátor szerint azonban nem feledkezhetünk meg arról, hogy a gyanúsítottak letartóztatása még nem jelenti, hogy büntető eljárás indul ellenük, pláne vádeljárás vagy bírósági ítélet. Az azonban bebizonyosodott, nem igaz, hogy „az ügyön nem dolgoznak”, amint azt rendszeres időközönként a profi vagy önkéntes „kuvikok” a nyilvánossággal megpróbálják elhitetni. Javůrek szerint a facebookos újságírás és az sms-politika nem biztos, hogy jó tanácsadók, ráadásul, ha egy olyan megroggyant hírnevű intézményről van szó, mint a szlovák rendőrség.

S ha az amerikai műhold segített is a gyanúsítottak beazonosításában, a nyomozás szempontjából ez nem csak véletlen szerencse kérdése, hanem a módszeres munka és a nemzetközi együttműködés bizonyítéka, állítja a Pravda kommentátora.

Ma még nem sejthetjük, hogyan alakul a kettős gyilkosság ügye, de legalább azt elhihetjük, hogy „az ügyön dolgoznak”, s hogy minden valószínűség szerint olyan emberek dolgoznak rajta, akiknek ugyanaz a fontos, mint a társadalom többségének: megtudni az igazságot, írja a Pravda. 

Államérdek az ügy tisztázása

Peter Schutz, a Sme napilap kommentátora szerint egész Szlovákia – legalábbis tudat alatt – azt kívánja, hogy a nagymácsédi kettős gyilkosság végrehajtói valóban a Gútán elfogott emberek legyenek.

Annak a lehetősége, hogy a nyom hamis, a hírnév és a jogkörök szempontjából is romboló hatású lenne a nyomozó csapat számára és az ügy tisztázása és a valódi elkövetők megbüntetése szempontjából is, véli Schutz, aki szerint az ügy olyan messzemenő hatású politikailag is, hogy a kudarc nem maradhatna következmények nélkül a Nemzeti Bűnügyi Ügynökségben és a Speciális Ügyészségen sem.

Kívülről nézve bíztató, hogy ha a nyomozás sikere mellett a politikai akarat is hitet tesz, és a bűnüldöző szerveknek meghagyja a függetlenségét az eljárás során, akkor várható eredmény.

A gútai letartóztatások véget vetnek a „politikai helyzet destabilizálása” témájú értelmezéseknek, amelyek a Smerhez közeli (vagy a Smer által megvett) körökből rögtön a kettős gyilkosság után terjedni kezdtek.

Schutz szerint ezért nem túlzás, hogy a nagymácsédi gyilkosságok ügyének sikeres felderítése – azaz a megrendelő(k) elfogása is – államérdek.  Ugyanis a rendőrségbe és ügyészségbe vetett bizalom visszaszerzése, ami Szlovákiában az unión belül az egyik legalacsonyabb, ha nem a legalacsonyabb, vitathatatlanul ilyen érdek. Érzi ezt a Smer is, bár a rendőrség munkájának a kiemelése a történet befejezése előtt, csak az új helyzettel való politikai visszaélés. Másrészt viszont egyértelműen politika inspirációt jelent az SaS felismerése is, hogy a sikert nem a „kormánykabinetnek köszönhetően, hanem annak ellenében” érték el. 

A lényeg még mindig rejtély

Štefan Hríb, a .týždeň.sk főszerkesztője szerint a tény, hogy sor került a nyolc gyanúsított letartóztaására, azt jelenti, hogy valószínűleg egy kicsit közelebb kerültünk a megrendelőhöz. Elegendő, hacsak az egyikük beszélni kezd, véli Hríb. Szerinte ha a gyilkosság Ján Kuciak korrupcióról és maffiáról szóló cikkeivel van összefüggésben, s ha a letartóztatottak beszélni kezdenek a megrendelőről, akkor lehet, hogy egy másik politikai födrengés közelébe érkezünk. Persze ez korántsem biztos – a letartóztatottak ugyanis nem biztos, hogy beszélnek, de ha mégis, nem biztos, hogy a megrendelő közvetlenül említve van Kuciak cikkeiben, és őt is csak felbérelték (ha így van, annak az embernek az élete, most nagy veszélyben van).

A lényeget azonban még most sem tudjuk. Azt, hogy Kuciak cikkeinek melyik ügye volt a gyilkosság oka, és kit érint a legfelsőbb hatalmi és maffiakörökből – írja Hríb. Mert csak az erre kapott válasz lesz az, amelyre a két meggyilkolt fiatal családja és Szlovákia tisztességes része vár.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.