2019. augusztus 11., 23:40

Hazaszeretet két keréken

A tizenötmilliós magyarság nemzeti összetartozásának fontosságát ezeken a hasábokon, azt hiszem, felesleges ragozni. Istennek hála, mind a mai Magyarországon, mind az elszakított területeken egyre többen látják be a „hídépítés” jelentőségét. Szakmai fórumok, nyári szabadegyetemek, kulturális programok sokaságát rendezik minden évben, hogy az utolsó magyarhoz is eljusson az üzenet: nem vagyunk egyedül.

tekerj haza
Galéria
+3 kép a galériában

A martosi szabadegyetem egy kánikulai napján volt szerencsém asztalhoz ülni egy üdítően eredeti kezdeményezés ötletgazdájával, Kozma Dáviddal. A gyulai származású fiatalember és lelkes „hídverői” a Tekerj otthonról hazáig kerékpáros emléktúra hírét hozták el Martosra.

A szándék világos, egy kerékpártúra keretében hoznátok egymáshoz közelebb a magyarlakta vidékek lakóit. Honnan ered az ötlet? Mi köze van a bringázásnak a hazaszeretethez?

Az egész egy erdélyi túrán kezdődött. Tudni kell, hogy a társaság tele volt nemzeti érzelmű fiatalokkal. Egyik este a tábortűz mellett söröztünk, a tusványosi meg egyéb táborozós élményeinkről beszélgettünk, és szóba került a nemzeti összetartozás napja is. Ekkor tűnt fel, hogy bár rengeteg szuper kulturális program szól már a nemzeti érzelmű embereknek, de talán egy sincs, amelyik ezt összekötné a sporttal, testmozgással, az egészséges életmóddal. Ma boldog-boldogtalan sportol, minden hétre jut egy telt házas futóverseny, egyre több a bringás. Olyan rendezvényt viszont nem tudtunk mondani, amely erősítené a nemzeti összetartozás élményét, de egyszerre kikapcsolódást, sportolási lehetőséget is nyújtana. Végig ez lebegett a szemünk előtt. Gyorsan el is döntöttük, hogy valami kerékpáros dolgot kellene csinálni, egyrészt, mert bringával gyorsan lehet haladni, de mégis befogadható, megismerhető a táj, másrészt meg tekerés közben jókat lehet dumálni.  A többi aztán szépen lassan jött magától.

Elcsépelt kérdés, de muszáj feltennem. Honnan a szlogen? Hogy lehet otthonról haza tekerni?

Ezt a legjobban talán úgy tudnám megmagyarázni, hogy gyorsan elmondom a kijelölt túraútvonalakat. Négy határon túli magyar várost jelöltünk meg starthelyként. A Felvidékről Dunaszerdahelyt, Kárpátaljáról Beregszászt, Délvidékről Szabadkát, Erdélyből pedig Nagyváradot. Mind a négy túra ugyanazt a célállomást kapta, Budapestet, minden magyar ember fővárosát. Augusztus 20-án a város ikonikus pontjára, a Nemzeti Múzeum kertjébe várjuk a beérkező bringásokat. Mind hazajönnek Budapestre. Étellel, itallal, zenével várjuk őket egy közös ünneplésre.

Az emléktúra végcélja tehát adott, de akkor ezek szerint nem egyszerre indulnak a csapatok? Beregszász azért jóval messzebb esik a magyar fővárostól, mint mondjuk Dunaszerdahely.

Ez így igaz, ezért nem tudtuk például egy „igazi” erdélyi városba tenni a rajtot. Egy Csíkszeredából induló útvonal, ismerve a román útviszonyokat, már-már extrém túlélőtúra lett volna a résztvevőknek, bár gyorsan hozzáteszem, néhányan már jelezték, Székelyföldről indulva csatlakoznak a nagyváradi csoporthoz. A honlapunkon, az otthonrolhaza.hu-n egyébként elérhető mind a négy útvonal szétírása. A felvidéki magyaroknak lesz a legkönnyebb dolguk, három napra lőttük be a körülbelül 180 kilométeres távot. A Csallóköz legszebb részeit járjuk be, Komáromnál átlépünk az anyaországba, aztán nagyjából az 1-es út vonalát követve jutunk el a fővárosig. Az útvonalakat egyébként Molnár István többszörös magyar bajnok országúti bringás segített megtervezni. Nem volt könnyű dolgunk. Törekedtünk arra, hogy látnivalókban gazdag útvonalat jelöljünk ki, ugyanakkor fontos volt, hogy lehetőleg bicikliseknek fenntartott vagy legalább gyér forgalmú utakra tereljük a résztvevőket. Természetesen mindegyik brigádot egy-egy alapos helyismerettel bíró, tapasztalt túravezető kíséri majd, aki segít megoldani a felmerülő problémákat, biciklibelsőt is foltoz, ha kell.

Hány résztvevőre lőttétek be a túrát? Nem túl szűk az átfedés a hazaszerető, de 500 kilométert tekerni képes magyarok két halmaza között.

Jó is, hogy ezt tisztázzuk. A csoportokhoz bárhol és bármeddig lehet csatlakozni. Ha valaki nem bír napi 60-80 kilométert letekerni, semmi probléma. Tekerjen egy napot, vagy jöjjön velünk a faluja határáig, esetleg guruljon ki hozzánk este a szállásra, és beszélgessünk. Jelenleg az előzetes regisztráció zajlik, körülbelül 200 ember jelentkezett eddig. Az otthonrolhaza.hu-n minden fontos információ megtalálható, úgyhogy szeretettel várjuk a további résztvevőket, többek között innen, a Felvidékről is.

A program nagykövetei, Erdei Zsolt és Miklós Edit
A program nagykövetei, Erdei Zsolt és Miklós Edit

Kétszáz ember, az már komoly létszám.

Igen, ez remek visszajelzés nekünk, pláne úgy, hogy az idén először rendezzük meg az emléktúrát. Eredetileg a nemzeti összetartozás napjára szerettük volna időzíteni, ez nem jött össze. Ha az idei rendezvényt sikerrel zárjuk, jövőre bizonyosan június 4-re lőjük be a céldátumot. Sokan jelezték, hogy bringázni ugyan nem akaródzik nekik, de egyéb módon, akár felajánlásokkal, akár autós kíséret formájában, nagyon szívesen segítenek. Az emléktúrát Gajág Dóra kolléganőm marketingeli, nagyon ügyesen, a program nagykövetének pedig sikerült megnyernünk Erdei Zsoltot és Miklós Editet is, az ő segítségük, népszerűségük nagyon nagy hasznunkra válik.

Erősen gondolkozom rajta, hogy én is nekivágok, de évek óta nem bicajoztam 20-25 kilométernél többet. Mivel adnád meg a végső lökést a hozzám hasonlóan vacillálóknak?

Ez nem az extrém teljesítményekről szól, hanem arról, hogy a hasonló gondolkodású, de a mindennapok harcaiba belefásult magyar emberek tudatosítsák, nincsenek egyedül. Ha ismeretségek, kapcsolatok, barátságok szövődnek, ha a résztvevők lelkiekben megerősödve mennek haza, a kezdeményezésünk már nem volt hiábavaló. Ez az Otthonról hazáig lényege. 

(Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/32. számában)

tekerj haza
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.