2018. április 26., 17:45

A Párkányba tervezett hulladékégető most már európai ügy

Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága befogadta a Párkányba tervezett hulladékégető elleni beadványt és felkérte az Európai Bizottságot, hogy végezze el az ügy szempontjainak vizsgálatát – erről tájékoztatta a Komárom-Esztergom megyei Közgyűlés tagjait a testület csütörtöki ülésén Zoltai Dániel (Fidesz-KDNP) képviselő, a beadvány egyik aláírója.

gyárkémény
Fotó: pixabay.com

Zoltai Dániel hozzátette, a beadványt ezen felül továbbították az EU környezetvédelmi bizottságának, hogy a testület munkája során a közölt információkat figyelembe vehesse.

A képviselő elmondta, a petíciót a párkányi Szigeti Lászlóval, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának (MKP) önkormányzati képviselőjével közösen adták be, mert a párkányi ipari parkban egy műanyag és gumi hasznosítására irányuló pirolízis alapú hulladék feldolgozó üzemet telepítenének, mely környezetszennyező, és az uralkodó szél a kibocsátott anyagokat a magyar oldalra hordaná át.

„Az üzem megvalósulása felvállalhatatlan környezeti és egészségügyi veszélyt jelentene az érintett térség lakói számára, amely nem csupán csak Szlovákia, de a város elhelyezkedéséből adódóan a Magyarországon található Esztergom polgárait is érintené” - írták a magyar nyelven benyújtott petícióban.

A beruházás ellen korábban Esztergom önkormányzata is tiltakozott és egy tanulmányt készíttettek a hulladékégető várható hatásairól, melyet mellékeltek a petíciós bizottsághoz eljutatott beadványhoz. A dokumentum szerint a műanyag és gumi pirolízis súlyos környezeti kockázatokkal jár, ezért nagyüzemi méretben, gazdaságosan működő technológia jelenleg alig ismert Európában és távolról sem felel meg az elérhető legjobb technika (BAT) európai uniós követelményeinek.

Zoltai Dániel emlékeztetett arra, hogy a vitatott beruházást korábban két másik tervezet előzte meg. A létesítmények ellen kezdeményezett petíción egy hét alatt 7537 aláírás gyűlt össze a projektek megvalósítása ellen Párkányban és környékén, a párhuzamosan elérhető elektronikus petíciót pedig közel 1700-an írták alá.

Akkor Magyarország, Esztergom önkormányzata és a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat is bekapcsolódott a tiltakozásba és a beruházással kapcsolatos ellenérveiket eljuttatták a szlovák környezetvédelmi minisztériumhoz. Mindezek hatására az érintett társaságok visszavonták beruházási szándékukat és a szlovák hatóságok leállították az engedélyeztetési eljárásokat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.