magyar7 25
A férfiasságtól az apaságig, az égszakadástól Gvadányi és Juhász Gyula Szakolcájáig
Magyar7 - 25. száma
2018. április 16., 10:45

Ex Libris Díj: tizenhárom személyiség és szervezet részesült elismerésben

Átadták a Magyar Művészetért Díjrendszerbe tartozó Ex Libris Díjakat Szepsiben április 15-én. Az elismerésben 13 személyiség, illetve szervezet részesült.

Ex Libris Díjak átadása Szepsiben
Galéria
+30 kép a galériában
Fotó: Gáspár Erna

Csáky Pál európai parlamenti képviselő a Szepsi Városi Művelődési Központban tartott díjátadón kiemelte, a világon talán az a legjobb dolog, ha jó emberek, jó időben, jó helyen, nemes cél érdekében találkoznak, s erre került sor vasárnap Szepsiben.

A szlovák hatalomtól dicséretet nem, csak mellőzést kaptunk

„Idestova száz éve él önakaratán kívül a felvidéki magyar közösség kisebbségi sorsban. Ha megnézzük az elmúlt száz évet, akkor lényegében majdnem mindben időszakban – úgy a csehszlovák, mint később a szlovák időben – elmondható, hogy az a magyar, aki magyarként jól végezte dolgát, aki nyilvánosan, egyértelműen felvállalta ebben a társadalomban a magyarságát, aki a munkaideje után, a szabadidejében is áldozatot vállalt, tett valamit ezért a közösségért, időt, energiát, a lelke egy részét tette fel erre, az a csehszlovák, majd a szlovák hatalomtól nem dicséretet, hanem rosszabb esetben mellőzést, még rosszabb esetben megrovást kapott, kiszorítást a társadalomból. Ezért úgy gondoltam már 1989-90 óta, hogy meg kell becsülnünk egymást, s fel kell mutatnunk az értékeinket, az értékes embereinket” – hangsúlyozta.

Az EP-képviselő hozzátette, ezért hozták létre a Pro Probitate – Helytállásért díjat – amelyet május 23-án adnak majd át Komáromban – és ezért jöttek létre más díjak és elismerések, ezért jelölnek magyarországi kitüntetésekre is felvidéki magyar személyiségeket, intézményeket, s ezért köszöni Gubcsi Lajosnak is, hogy „Budapestről is odafigyelnek ránk”.

Csáky Pál úgy fogalmazott, azt szeretné, hogy az ünnepség után mindannyian érezzük, valami jót tettünk, értékesebb, értelmesebb emberek vagyunk. „Ma megerősítettük egymást abban, hogy az az út, amelyen járunk, az az út, amit a mai kitüntetettek is példaként mutatnak elénk, egy értelmes út, amely ennek a közösségnek a megmaradását és felemelkedését szolgálja” – zárta gondolatait Csáky Pál.

A díjakat a Magyar Művészetért Díjrendszer alapító elnöke, dr. Gubcsi Lajos adta át. Emlékeztetett, a díjrendszer 31 évvel ezelőtt jött létre, később 15 más történelmi-kulturális díj járult hozzá. Ezek célja megtalálni a magyarság legjobbjait szerte a világon, kiemelten a Kárpát-medencében.

Mi, magyarok együtt vagyunk

„Az Ex Libris Díj sok más díjtól eltérően nem valamely területhez, művészi munkához, történelmi személyiséghez kötődik, hanem az élet bármely területén, szférájában azokhoz, akik ott kiemelkedőek. Az ott nem a világ közepét, nem Budapest fellegvárait jelenti, hanem jelentheti egy kis közösséget, jelentheti azt a tizenhárom személyt és egyesületet, közösséget, akikért most eljöttünk ide, és jelentheti a távoli világban, Torontóban, New Jerseyben, Erdély hatalmas területein, a Délvidéken, Kárpátalján és természetesen Magyarországon azokat az iskolákat, templomokat, közösségeket, emlékeket, az emlékek ápolóit, akik miatt elmondhatjuk, hogy minden viszontagság ellenére, különösen egy száz évvel ezelőtti vereség ellenére is, mi, magyarok együtt vagyunk” – húzta alá Gubcsi Lajos.

Fotó:  Gáspár Erna

Mint mondta, eddig több mint 1300 díjat adtak át. Gubcsi Lajos a Bartók Béla-emlékdíj egyik díjazottját idézte, aki azt írta, számára azért fontos az elismerés, mert tudja, hogy összekapcsolja őt a magyarság színe-javával. Nem a legjobbjaival, mert legjobból sokkal több van, mint 1300, de mindenképp a színe-javával – fogalmazott.

Hozzátette, Budapesten nem ismerhetnek mindenkit, de „kiváló barátok” 31 éve folyamatosan felhívják a figyelmet azokra a közösségi tettekre és egyéni dicsőségekre, amelyeket érdemes díjjal is méltányolni. „Éppen ezek a világban kevéssé ismert, gyakran nem is nagyon jegyzett tettek azon, amelyek bennünket közösségként megtartanak” – hangsúlyozta.

„Amíg büszkék vagyunk a múltunkra és töretlenül képviseljük azt, akkor tetteinkkel a mában a jövőt is teremtik azok, akikhez a díjakkal fordulunk. Ezzel az örömmel nyújtom át mindegyiket, mert mindegyik élet vagy életerős közösség megállíthatatlanul védi, szervezi, őrzi a magyarságot ott, ahol van, ahol él, ahol dolgozik” – mondta Gubcsi Lajos.

Ex Libris Díjat kapott Dunajszky Géza, Fuksz Sándor, a Gömörország című folyóirat, Havasi József, Icso Valéria és a dernői néptánccsoportok, a Kerecsen Motoros Egyesület, Mihályi Molnár László, Mudi Róbert, Szabó Ottó, a nagykaposi, illetve a rozsnyói Csemadok alapszervezet, valamint Szőllős Sándor és Zborai Imre.

A műsorban fellépett a Szepsi Asszonykórus, valamint a szepsi Vox Columbellae kórus Havasi József karnagy vezényletével. A díjátadót követően a közönség megtekinthette a Csáky Pál A pacsirta éneke című kisregényéből készült Hit és hűség című színdarabot a Boráros Imre Színház előadásában.

Ex Libris Díjak átadása Szepsiben
Galéria
+30 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.