Emlékművet avattak a Szent László hadosztálynak Helembán
HELEMBA. Emlékművet avattak a Szent László hadosztály hősi halottainak emlékére szombaton Helembán.
Az emlékművet a Pázmáneum Polgári Társulás és a Történelmi Szent György Lovagrend állíttatta az 1944 decemberében Helembán és környékén hősi halált halt Szent László hadosztály katonái tiszteletére.
A helyi Szent Imre római-katolikus templom kertjében elhelyezett emléktábla avatását megelőzően szentmisére került sor, amelyet dr. Farkas Zsolt plébános dr. Sztyahula László atyával és dr. Karaffa Janos atyával közösen celebrált. A templom előtt a szolnoki székhelyű Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesületének tagjai álltak díszőrséget.
Farkas Zsolt ünnepi beszédében kiemelte az itt harcoló katonák bátorságát, önfeláldozását, hazaszeretetét, valamint emberiességét. Emlékeztetett arra, hogy a magyar katonák nem fosztogattak, és nem rabolták ki a helyi lakosságot, mint a későbbi megszálló szovjet csapatok. Párhuzamot vont Szent László lovag király erényei és a róla elnevezett hadosztály bátor harcosainak tulajdonságai között.
A szentmisét követően rövid kultúrműsor színesítette a programot. A helembai citerások és Sárközi Márika katonadalokkal készültek, majd elhangzott egy Gyóni Géza vers, és a Szent Lászlósok balladája.
A jelenlévők nagy örömére a második világháború helyi eseményeit is felidézte dr. Farkas Jenő, a magyar légierő nyugalmazott ezredese, aki maga is harcolt a község határában. A 91. életévében járó Jenő bácsi a napokban kapta meg a Szent László gyűrűt. Emlékeztetett arra, hogy a Helemba környéki védekező harcok stratégiailag a Budapest körüli külső ostromgyűrűhöz tartoztak, ezért kiemelt jelentőségük volt. A harcok hevességét mutatja, hogy csak a község területén 23 magyar katona halt hősi halált, és további ötszázan hunytak el az egészen Kéméndig húzódó frontvonalon.
Farkas Jenő elmondta, hogy nagyon kedveli az Alsó-Ipoly mentét - Letkést, Szalkát - s mindig szívesen jön Helembára, mert itt érzi és megérinti őt a magyar közösség ereje. Megköszönte és háláját fejezte ki azért, hogy beindult egy folyamat, amelynek során emlékműveket állítottak az Ipoly és Garam mentén harcoló katonák emlékére. Legutóbb a kicsindi temető melletti domboldalon emeltek hasonlót idén januárban.
Puskás Ivett, a Pázmáneum Polgári Társulás helyi tagja, s az esemény fő kezdeményezője portálunknak elárulta, hogy számára azért is volt fontos ennek megvalósítása, hogy maradjon egy szép emlék a vitéz honvédekről, ami jó példával szolgálhat a fiatalabb korosztály számára. "Rámutathat arra, hogy nem szabad hagyni a hazát elveszni és ki kell tartani, ahogyan a Szent László hadosztály katonái is kitartottak a végsőkig. Legyen nekünk is erőnk ahhoz, hogy ezt a szép hazát ami egy ajándék, Isten segedelmével megtartsuk.."
Az ünnepség zárásaként megkoszorúzták az emlékművet: a Pázmáneum Polgári Társulás, a Gloria Victis Polgári Társulás, és a visegrádi Szent György Lovagrend tagjai; valamint Farkas Zsolt a helyi egyházközség nevében, Kosznovszki Henrietta polgármester és Pál József alpolgármester a helembai önkormányzat nevében, Szigeti László a Magyar Közösség Pártja nevében, Takács István az esztergomi KDNP nevében, és Zsákovics László, az Oroszkai Hadi Múzeum megalapítója.
A fehér kősziklára rögzített márványon álló felirat hirdeti ezentúl a Szent László hadosztály katonáinak hősiességét és azt: hogy „Múlt nélkül nincs jövő”. Egyben tanúságtevője annak, hogy a helembaiak nem felejtik el őket, és hogy nem hiába adták vérüket ezért a földért.
Forrás
Hírek.sk, - virsinszky -


