2019. február 18., 09:55

Emberkísérletek miatt egymilliárdos per készül az USA-ban

Ma az internetnek hála nemcsak korlátlan tudásanyaghoz férhetünk hozzá, hanem rengeteg téves információhoz is, szinte akadály nélkül. A skála egészen széles, szerencsétlen féligazságoktól a paranoid összeesküvés-elméletekig terjed, sőt, ha belegondolunk, hogy az oltásellenesség egy mind jobban terjedő szubkultúrává vált az utóbbi években, a helyzet még ijesztőbb.

Emberkísérletek miatt egymilliárdos per készül az USA-ban
Galéria
+2 kép a galériában

Az emberek „hivatalos tudományba” vetett hitét szinte naponta ingatják meg mindenféle ostoba pletykák. A gyógyszer lobbiról, az amerikai szlengben Big Pharma-nak keresztelt érdekcsoportról ezer meg ezer történet kering a világhálón, ezek nagy része természetesen légből kapott, szenzációhajhász marhaság, de sajnos az az igazság, hogy a valóság néha a legvadabb konspirációs elméleteket is képes felülmúlni.

A Massachusetts-i Wellesley College egyik kutatója, Dr. Susan Reverby még 2010-ben állt elő egy elképesztő történettel. Reverby egy nem sokkal azelőtt elhunyt kollégája, J. C. Cutler feljegyzéseiben bukkant rá egy 70 évvel ezelőtt kísérlet dokumentumaira, melyekből kiderült

neves amerikai kutatóintézetek és gyógyszergyárak a ’40-es években barbár emberkísérleteket hajtottak végre Guatemalában. Tudatosan, szifilisszel és egyéb nemi betegségekkel fertőztek meg több száz embert, katonákat, foglyokat, prostituáltakat és mentálisan sérülteket,

hogy különböző antibiotikumok, főként az akkor még kevésbé ismert penicillin hatásait teszteljék rajtuk, mindezt természetesen a páciensek tudtán kívül. Mondanunk sem kell, hogy az egész az amerikai kormány anyagi támogatása mellett zajlott. Az orvosi etikát páros lábbal felrúgó kutatás végül mintegy 1300 embert érintett, közülük 83-an közvetlenül a kísérletekbe haltak bele, de további százakat nyomorítottak meg.

 Mindez ráadásul csak azért derült ki, mert Reverby egy hasonló kutatás, a Tuskegee-kísérlet feljegyzéseit vizsgálta Cutler hagyatékában. Az alabamai Tuskegee-ben, a harmincas évek derekán szifilisszel fertőzött afroamerikai napszámosok körében vizsgálták a betegség természetes lefolyását. Itt tehát nem történt szándékos fertőzés, ugyanakkor tudatosan nem kezelték az alanyokat, akiknek azt hazudták, az állam ingyen egészségügyi ellátásában vesznek részt.

Wikimedia
Wikimedia

A 2011-ben összehívott vizsgálóbizottság szinte már horrorisztikus részletességgel tárta fel a guatemalai ügyet, hiszen az egész ott volt a Reverby által véletlenül megtalált feljegyzésekben. Engedjék meg, hogy a minden túlzás nélkül szörnyű részletek ismertetésétől most eltekintsünk, ha ezekre kíváncsiak egy kis googlezés után könnyen megtalálhatóak, de kérjük, vegyék figyelembe, szigorúan 18-as karikás tartalomról van szó. Az eset napvilágra kerülése után Barack Obama amerikai elnök nyilvánosan kért bocsánatot a guatemalai néptől, majd az ügy lassacskán feledésbe merült.

Egészen 2015-ig, amikor a még életben lévő mintegy 750 áldozat közös keresetet adott be a világ egyik legszínvonalasabb egyeteme, a Johns Hopkins, a Rockefeller Alapítvány és a Bristol-Myers Squibb gyógyszergyár, mint jogutód ellen. Érdekes módon az államot teljesen kihagyták a keresetből, amely négy évig keringett az Egyesült Államok jogi útvesztőiben, hogy aztán pár héttel ezelőtt egy szövetségi bíró végül lehetővé tegye az eljárás megindulását. Az egyetem és a Rockefeller alapítvány természetesen azonnal sajtóközleményben tagadták az őket ért vádakat, mondván, vezetőségük sem akkor, sem most nem tudott arról, hogy egyes kutatóik részt vesznek a kísérletekben. Az érintett gyógyszergyár nem kívánta kommentálni az ügyet.

Az eljárás potenciális következményei természetesen nemcsak az említett vállalatokat és intézeteket érintik majd, hanem gyakorlatilag az egész gyógyszeripart, sőt ha egy kicsit távolabbról szemléljük a dolgot, az egész orvostudományt.

Bár kétségtelen, hogy az elmúlt hetven évben sokat finomodtak az orvosi etika írott és íratlan szabályai, így a hasonló kísérletek ma már szinte teljesen elképzelhetetlenek (legalábbis reméljük), a bizalomvesztés már most óriási.

Ennek legkézzelfoghatóbb következménye talán az oltásellenesség, amely lassan nemcsak a kaliforniai felső tízezer úri passziója lesz, hanem a tömegek téveszméje. Nem kell nagyon messzire mennünk, a romániai kanyarójárványról szóló hírek egész Európát bejárták, a járvány több tucat halálos áldozattal járt, holott a kanyaró, a modern védőoltásoknak köszönhetően egy gyakorlatilag legyőzött betegség lehetne.

Emberkísérletek miatt egymilliárdos per készül az USA-ban
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.