2019. október 31., 09:18

„Túszai lettünk az elmúlt tíz évnek” – Őry Péter a közös lista megteremtésének feltételeiről és esélyeiről

Most az a legfontosabb, hogy a jövő március utáni időszakra fókuszáljunk, közép- és hosszútávon ugyanis nagyon komoly gondokat okozhat, ha ma nem vagyunk tisztában azzal, mi a tétje a parlamentbe kerülésnek – mondja Őry Péter. A Magyar Közösség Pártja Országos Tanácsának elnöke szerint a magyar pártok megegyezése érdekében félre kell tenni minden más érdeket, a tárgyaló feleknek felelősen kell gondolkodniuk, a felvidéki társadalom egy részének pedig ki kell szabadítania magát a sérelmi politizálás kötelékeiből.

MKP OT, 2019.10.12. Pozsony - 02

Az MKP politikusának az ötpárti tárgyalások harmadik, csütörtöki felvonása előtt 3+1 kérdést tettünk fel arról, hogyan érhető el az öt magyar párt közös listán való indulása a jövő évi parlamenti választáson.

Mi van, ha jövő márciustól nem lesz magyar képviselet a szlovák parlamentben?

Őry Péter szerint ezt már csak szimbolikus okokból sem lesz könnyű „kiheverni”. Hiszen az előttünk álló, 2020-as év nemcsak a választások éve, hanem a felvidéki magyarság kisebbségi sorsba kerülésének a 100. évfordulója is. „Szimbolikus-lelki értelemben nagyon rossz üzenete lenne annak, ha éppen ebben az évben kellene teljesen lemondanunk a magyar érdekképviseletről” – mondja a politikus, aki szerint a jelképeken túl, a mindennapok szempontjából megközelítve a kérdést közép- és hosszútávon is komoly problémákat okozhat a parlamenti képviselet hiánya.

Ezek között említi a 2021-es népszámlálást, a 2022-es önkormányzati és megyei választásokat (utóbbi kettőt bő két év múlva egy időben fogják tartani). Őry szerint ugyanis, ha a jövő évi választásokon „jól fogunk szerepelni, az kedvező hatással lesz” a fenti – kulcsfontosságú – „megmérettetésekre” is. Ha azonban rosszul, akkor az például negatívan befolyásolhatja az amúgy is csökkenő tendenciát mutató népszámlálási adatokat.

Komoly tétje van a dolognak. Ha nem leszünk benn a parlamentben, teljes nyugalommal lehet például egy újabb közigazgatási reformot végrehajtani. Jól tudjuk, hogy erre megvan a szándék, mi azonban ezekből mindig rosszul jöttünk ki. Abban a pillanatban, ha erre sor kerülne, újabb pozíciókat veszíthetünk."

"Vagy könnyen megváltoztathatják a választási rendszert, amiből aztán végképp rosszul jönnénk ki. Látni kell, hogy ennek a folyamatnak a végén mindig a magyar választópolgár, a magyar régiók és önkormányzatok állnak” – véli Őry, aki szerint a magyar képviselet biztosítása ezért alapvető célkitűzés kell, hogy legyen.

A közös lista hogyan lehet a választók széles körében hiteles – lehetséges ez?

Az elmúlt hetekben-hónapokban többször leírtuk: a magyar pártok összefogása szükséges, de nem elégséges feltétele a parlamentbe való bejutásnak. Szükséges, hiszen külön-külön az ismert szereplők közül csekély esély van az öt százalékra. De nem elégséges, hiszen a hitelüket vesztett és leszerepelt politikusok láttán ezrek, tízezrek (?) maradhatnak távol a szavazástól. Nem beszélve azokról, akik már évekkel ezelőtt kiábrándultak: őket kik szólíthatják meg? Hogyan tehető hitelessé a közös lista?

Őry Péter azt javasolja,

a felvidéki magyar választópolgár voksolás helyett népszavazásként fogja fel a jövő évi parlamenti választást.

„Mindaddig amíg kettő vagy több magyar lista lesz, addig választania kell az embereknek. Ha azonban egy közös lista áll össze, akkor a választást akár népszavazásként is fel lehet fogni, mert ebben az esetben arról szól a dolog, hogy mindenkinek joga van azt karikázni, akit csak akar, szavazatával azt támogatni, akit arra méltónak tart” – mondja Őry.

Hol marad a felelősség?

Az MKP politikusa szerint

a felvidéki magyar politikumnak el kell jutnia oda, hogy újra egypárti rendszerben gondolkodjon. Ha ezt, vagy legalábbis annak a lehetőségét nem teremtjük meg, hogy négyévenként, a választások alkalmával közös listát állítunk, akkor Őry szerint „nehéz a politikai jövő vár ránk”.

Ennek felismerése az MKP politikusa szerint elsősorban a jelenlegi döntéshozók felelőssége. Ugyanúgy, ahogyan a mostani megegyezés is. Őry úgy látja, ebből a felelősségből a Hídnak és az MKP-nak a kisebb pártokhoz képest nagyobb részt kell vállalnia – és szerinte nagyobb részt is vállalnak. Már csak azért is, mert ez a két párt regionálisan sokkal inkább beágyazott: felelősséggel tartoznak a polgármestereikért, önkormányzati és megyei képviselőikért. „Jó lenne, ha mindenki felismerné, az egy magyar lista megteremtése valamennyi politikai szubjektum felelőssége. Mert nem szabad megengednünk, hogy egy 7-8 százalékot érő csoportosulás leépítse magát mondjuk két négyszázalékosra” – fogalmaz Őry.

+1: Az óra egyre csak ketyeg. Hogyan húzhatjuk ki hajunknál fogja saját magunkat szorult helyzetünkből?
Valóban rövid az idő. Jövő hét végéig le kell zárnunk minden fontos kérdést. Úgy látom azonban, hogy túszai lettünk az elmúlt tíz évnek, korábbi kijelentéseinknek. Ezzel mintha önmagunkat ejtettük volna túszul.

"A választópolgárok akarata ugyanakkor világos: „egyezzetek már meg!” Nem szabad megtennünk, hogy önmagunkat megtámadva számoljuk fel a felvidéki magyar politikai érdekképviselet lehetőségét. Ebből az autoimmun betegségből gyorsan ki kell gyógyulnunk – figyelmeztet Őry.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.