2018. szeptember 14., 12:24

Bezák választása, avagy támogathat-e egy katolikus pap egy abortuszpárti elnökjelöltet?

Elég nagy visszhangot váltott ki a napokban megjelent hír, miszerint Róbert Bezák leváltott nagyszombati érsek az előzőleg emlegetett Imrich Béreš helyett azt a Zuzana Čaputová jogászt támogatja az államfőválasztáson, aki alig pár hónappal ezelőtt síkra szállt a nők abortuszra való joga mellett indított kampányban, ami tudvalevőleg éles ellentétben áll az egyház tanításával.

201704031037540.00000000000000000000000000000000001a_BEZAK_1-2.jpg

Bezák szerint a férfiak technokraták, és szerinte az emberekben fel kell éleszteni az érzékenységet. „Zuzana asszony történetében ezt az érzékenységet érzem“ – reagált Bezák a kérdésekre. A volt érseknek imponál többek közt, hogy a fiatal jogásznő, aki egyébként a Progresszív Szlovákia alelnöke, lemondott az előnyös ajánlatokról, és a civil szektorban végzett munkát választotta, ami szerinte az empátia és az együttérzés jele.

A fiatal ügyésznő főleg a civil szférában, elsősorban a Via Iuris polgári társulásban végzett hosszú távú munkájával vált ismertté, ahol a polgárok jogaival és a jogállammal kapcsolatos témákkal foglalkozott. Több mint 14 éven keresztül foglalkozott például a bazini szemétlerakat bezárásának ügyével, amiért a Goldman Környezetvédelmi Díjat is elnyerte.

Bezák döntése bíráló hangok sorozatát indította el a konzervatívok, de a Püspöki Konferencia körében is. „Az egyházi képviselőktől természetesen nem azt várják, hogy olyan jelölteket támogatnak, akik az egyházi tanításokkal ellentétes eljárásokat képviselnek” – fogalmazott az Aktuality.sk portálnak a Püspöki Konferencia szóvivője, Martin Kramara. Hasonló hangnemben nyilatkozott a Konferencia ügyvezető titkára, Anton Ziolkovský is, aki szerint a „katolikusok nem szavazhatnak az államfőválasztáson olyan jelöltekre, akik a regisztrált párkapcsolatokat, az eutanáziát, a mesterséges terhesség-megszakítást vagy a nemek közti egyenlőség ideológiáját támogatják” – írta közösségi oldalán, bár Bezákot nem nevezte nevén.

Nem szokványos Bezák lépése

Nagyon különösnek tartja Bezák választását a konzervatív Postoj.sk honlap is, amely emlékeztet arra, hogy Bezák még érsekként olyan pásztorlevelet adott ki, amelyben egyértelműen a terhesség-megszakítással szemben foglalt állást. Jaroslav Daniška, a portál kommentátora szerint ennél is különösebb az, amit Bezák arra a kérdésre felelt, hogy miért nem támogatja például František Mikloškót, aki tudvalevő, hogy kiállt mellette a rossz időkben, védte a fedhetetlenségét, és összetűzésekbe került miatta. Bezák szerint azonban Mikloško már elég koros, és kétszer megbukott az államfő-választásokon. Ráadásul Ján Čarnogurský barátja. „Olyan, mintha mindenkivel barátkozni akarna. S ez nekem nem ül“ – fűzte hozzá Bezák.  Daniška szerint különös, hogy Bezákot sokkal inkább zavarja Miklošo és Čarnogurský több éves barátsága, ami még a közös politikai múltjukban eredeztethető, mint a terhességmegszakítás támogatása, és az, hogy Zuzana Čaputová azokat az értékeket érvényesíteni, amelyekről II. János Pál pápa az Evangelium vitae-ben értekezett, s amelyekről XVI. Benedek pápa azt állította, hogy nem képezhetik alku tárgyát.

S még valami: amikor – írja Daniška – a 2009-es államfőválasztás előtt a besztercebányai püspök, Rudolf Baláž élesen bírálta Iveta Radičová kijelentéseit, miszerint az, hogy mi a társadalomban az erkölcsös és mi nem, az társadalmi megeegyezés dolga (Baláž püspök elutasította ezt), a média úgy reagált, hogy „nem illő módon” beleavatkozik a politikába (sőt, Iveta Radičová egyenesen inkvizícióról beszélt). Eddig az államfőjelöltek támogatása az egyházi képviselők részéről sokkal decensebb formában történt, többnyire mediális kijelentésekben, beszélgetésekben. Arra, hogy egy püspök az államfőjelölttel közös sajtótátékoztatón adja tudtára a nyilvánosságnak a támogatását, nálunk még nem volt példa. Próbáljuk meg elképzelni, mi történt volna, ha ezt egy másik püspök teszi egy másik államfőjelölttel. Ha azonban a püspököt Róbert Bezáknak hívják, és az államfőjelölt a Progresszív Szlovákia jelöltje, csend honol az egyház politikába való beavatkozását illetően – állapítja meg  Daniška.

Egyébként Bezák lépésére még Igor Matovič, az OĽaNO elnöke is felkapta a fejét, közösségi oldalára azt írta ki az eset kapcsán: „nem tudom, mások hogy vannak ezzel, de nekem a püspök kiállása egy ultraliberális politikus mellett, valahogy nem megy le a torkomon”.

Martin Kováč, a Csehországi Régi Katolikus Egyház szlovákiai szolgálattal megbízott papja azonban kiáll Bezák mellett, amit a Denník N napilapban írt blogjában Zuzana Čaputová civil szférában kifejtett tevékenységével indokol, és a bazini szemétlerakat megszüntetés elleni küzdelmén kívül a mečiari amnesztiák eltörlése terén kifejtett tevékenységét is kiemeli. Véleménye szerint Čaputová olyan ismert ügyvéd és jogász, aki tiszta lappal indul, és már hosszabb ideje azon fáradozik, hogy az egyszerű emberek is igazságszolgáltatást kapjanak.

Bezák kudarca

Eugen Korda a .týždeň kommentátora szerint Bezáknak joga van bárkit támogatni, s a támogatása nem kell, hogy egyenesen összefüggjön azzal, hogy a számára legnehezebb időkben František Mikloško nyilvánosan kiállt mellette, és megvédte őt az alaptalan vádakkal szemben.

Ami azonban elvárható lett volna, hogy Róbert Bezák tisztességes emberhez méltó nyelven mondja el azt, hogy nem hajlandó őt támogatni. „Róbert Bezák nem viselkedett szépen František Mikloškóval szemben. És nekem meggyőződésem, hogy a volt disszidens, az első antikommunista parlamenti elnök, hosszú éveken át parlamenti képviselő nem ilyen elbánást érdemelt“ – írja Korda.

Az Aktuality.sk portál szerint nem biztos, hogy Bezák ezzel segített Čaputovának. A Focus ügynökség vezetője, Martin Slosiarik is óvatosan fogalmaz a kérdéssel kapcsolatban, s azt mondja: „inkább nem ártott neki”. Bezák elismert személyiség, és kisebb gondot jelenthet talán az, hogy egy jelöltnek már ki akarta fejezni a támogatását – véli Slosiarik, aki szerint a volt érsek támogatásánál többet segít Čaputovának az a mediális tér, amely ezzel a támogatással foglalkozik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.