Beíratási körkép Mátyusföldről: az elsősök száma nem csökkent
Mátyusföld nagyobb városaiban, Galántán, Vágsellyén és a kisvárosnak számító Diószegen is lezajlottak már az alapiskolába való beíratások. A magyar alapiskolába íratott diákok száma nem csökkent, de jelentősebb növekedés sem történt. Galántán a korábbi évekhez hasonlóan a következő tanévben is meg tudják nyitni a két első osztályt.

A Mátyusföld központjának számító Galántán 41 gyereket írattak be a helyi magyar alapiskolába. Ez a szám a korábbi évekhez mérten állandó. A diáklétszám felét azonban a környező falvakból érkező gyerekek teszik ki. A környéken főleg a vegyes házasságoknak köszönhetően egyre inkább érződik a szlovák tannyelvű iskolák elszívó ereje. Ennek ellenére a Galántai Kodály Zoltán Alapiskola ezzel a létszámmal a következő tanévben is két első osztályt indíthat majd.
Oláh Hajnalka, az iskola igazgatónője elmondta, Galántán három szlovák és egy magyar alapiskola működik. A vegyes házasságokból származó gyerekek nem mindegyikét íratják azonban szlovák iskolába, a magyar intézmény jó referenciái, nyitottsága és kitűnő felszereltsége miatt sokan választják gyermekük számára ezt az iskolát.
Az intézményben igyekszenek eleget tenni a modern idők követelményeinek és mindenben alkalmazkodni a diákok és a szülők igényeihez. Az igazgatónő elmondta, szerencsésnek érzik magukat, mert a szülők anyagilag is aktívan támogatják az iskolát, és mindenben lehet rájuk számítani.
„A szülők szeretik, hogy egész héten tudjuk foglalkoztatni a gyerekeket délutánonként. Minimum 16 szakkörel dolgozunk, van balett, modern tánc, néptánc, matek szakkör, sportkör. A rajziskolának kihelyezett osztálya is működik nálunk. Amire igény van, azt megpróbáljuk bebiztosítani. Mi még a hagyományos napközit működtetjük, ahol a gyerek pedagógus felügyelete mellett megtanulhat, megírhatja a leckéjét“- számolt be Oláh Hajnalka.
Kiváló lehetőség a dolgozó szülők számára az, hogy a galántai magyar alapiskolában reggeli napközi is működik, már fél héttől érkezhetnek a gyerekek az iskolába, délután pedig ötig maradhatnak a napköziben.
A vágsellyei Pázmány Péter Alapiskolába 22 kisgyermeket írattak be. Hamar Mónika igazgatónő ma7.sk-nak elmondta, ebből kilenc gyermek érkezett a magyar óvodából, négy a vágysellyei szlovák óvodából. Vannak gyermekeik a környező falvakból is, mint például Vághosszúfaluról, Vágkirályfáról vagy Vágtornócról, ahol nincs magyar alapiskola. A beiratkozási programon a szülőknek a neves pszichológus, Strédl Terézia adott elő, míg a gyermekek iskolaérettségének felmérése játékos formában zajlott.
Az intézmény programja elsősorban a nyelvoktatásra és a természettudományi tárgyakra összpontosít. Kuriózum, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a régióismeretre. A szakköröket általában a gyerekek érdeklődése alapján állítják össze. nagy népszerűségnek örvendenek a matematikai, nyelvi és régió szakkörök.
Az igazgatónő elmondta, foglalkoztatnak gyógypedagógust is, aki külön foglalkozik a gyengébb képességű illetve integrált tanulókkal. Ez plusz kínálat, ami megszólítja a szülőket.
A beiratkozási mutatók alapján a vágsellyei magyar iskola esetében is a diáklétszám stagnálásáról lehet beszélni.
A Galántai járásbeli Diószegen egyre inkább tapasztalható a lakosság elszlovákosodása. A helyi magyar alapiskola igazgatónője, Halás Mária elmondta portálunknak: idén kilenc gyermeket írattak be hozzájuk. A létszám fogyó, kevés már a magyar család a kisvárosban.