lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 20., 13:22

Az elnökválasztás első fordulója a felvidéki magyarság erejének fontos próbája

A somorjai Mozi klub beszélgetőestjének vendége tegnap este Forró Krisztián köztársaságielnök-jelölt volt, akivel Brunczlík Viktor, a Via Nova Somorja elnöke beszélgetett.

brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-11
Galéria
+13 kép a galériában
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó: Lacza Gergely

 A Magyar Szövetség elnöke először röviden arról szólt, hogyan kezdődött közéleti pályafutása és hogyan került egyre közelebb a napi politikához, illetve a Magyar Közösség Pártjához. Tősgyökeres mátyusföldiként a térségben sok helyütt lakott: Vágán, Galántán, Tósnyáradon, Taksonyban, Szereden, majd ismét Galántán. Nagymácsédre nősült, s jelenleg is ott él, ami lényegében a magyarság peremvidéke, de a mácsédiak mint a „végvárak őrzői”, büszkék magyarságukra, s a kilencosztályos magyar tannyelvű alapiskola léte sem forog veszélyben, a tanári gárda is jó, hangsúlyozta Forró. Amikor belépett a politikába, még fiatal volt, és sokáig csak helyi szervezeti tagként tevékenykedett. Mivel több választás után szembesült azzal, hogy a megfelelő eredmények nem jelentkeznek, kritikus szemmel nézte az eseményeket, mígnem 2010-ben aztán teret kapott az érdemi munkára.

Elindultam hát a parlamenti választáson, majd megválasztottak járási elnöknek, amely minőségben kilenc évig szolgáltam. Sikerült a járást megerősítenünk, ugyanis előtte három megyei képviselőnk volt, a végén lett öt. Polgármesterek tekintetében volt három, és utána lett hat. Próbáltam helyi szinten is segíteni, összetartani a közösséget”,

szögezte le a köztársaságielnök-jelölt, akinek a célja mindig az együttműködés volt, mert már akkor is abban hitt, hogy csak együtt, összefogva lehet a helyi magyarság sikeres és eredményes, ugyanis ellenkező esetben a megosztottság a saját végzete felé viheti közösségünket, és sajnos sok ilyen példát láttunk már a történelemben.

brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-02
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely
Meg vagyok róla győződve, hogy lehetnek különböző nézetek, és lehetnek különböző vélemények is. Két dologban azonban biztosan egyet tudunk érteni. Az egyik, hogy a felvidéki magyarságért tenni akarunk, fontos számunkra a magyar kultúra, a magyar anyanyelv, a másik szerint meg fontos az, hogy a régióink, ahol élünk, fejlődjenek”,

emelte ki a beszélgetőest vendége, aki szerint még nem érkezett el az a pillanat, hogy Szlovákiának magyar köztársasági elnöke legyen, azonban mindenképpen meg kell mutatnunk, hogy itt vagyunk, hogy létezünk, hogy erősödni akarunk, és az elképzelhetetlen, hogy félreállítsanak bennünket, hiszen majdnem 10 százalékos közösség vagyunk.

Hogyan akarjuk, hogy komolyan vegyenek bennünket, ha nem indítunk saját jelöltet?”,

tette fel a kérdést Forró.

Az első körben nekünk meg kell mutatnunk, ha azt akarjuk, hogy foglalkozzanak velünk, ha azt akarjuk, hogy téma legyünk, azt akarjuk, hogy észrevegyék, hogy itt vagyunk, azt akarjuk, hogy tudják, hogy nekünk vannak olyan dolgaink, amelyek nincsenek megoldva, márpedig ehhez nincs más lehetőségünk, mint kihasználni minden egyes alkalmat arra, hogy erre felhívjuk a figyelmet,

fejtette ki.

Somorja régiójában például most, a 21. században még mindig vannak települések, ahol nincsen csatornahálózat. Zselíz környékén 22 településen se a csatornahálózat, se vezetékes ivóvíz nincs bevezetve. Az autópálya északon épül, sokkal drágább, sokkal tovább tart, a déli útvonalon viszont nem épül, pedig olcsóbb lenne, és gyorsabban is meg lehetne valósítani az autópályát. Ha Pozsony és Komárom között két sínpár lenne, akkor egy órára le lehetne rövidíteni az útvonalat. Azonban ez egyelőre várat magára”,

mondta Forró, aki emlékeztetett arra, hogy rengeteg megoldatlan probléma van, amiről beszélni sem tudunk, mert nincs rá lehetőségünk. A köztársaságielnök-választással kapcsolatban azonban kapunk egy lehetőséget, kapunk egy teret, hogy erről beszéljünk, mondta. Ilyen például a kettős állampolgárság kérdése, vagy a kollektív bűnösség elvére való hivatkozással történő földelkobzások, hiszen máig előfordulhat az, hogy este valaki elmegy aludni azzal a tudattal, hogy van egy földterülete, reggel felébred, a földterületét elkobozzák, és aztán néhány hónap múlva pedig autópályát építenek ott európai uniós pénzekből, tette hozzá.

Automatikusan azt vágják a fejünkhöz a szlovákság részéről, hogy mi el akarjuk törölni a Beneš-dekrétumokat, amivel az ország jogi alapját veszélybe sodorjuk. De nem erről van szó, ugyanis nekünk nem az összes Beneš-dekrétummal van gondunk, hanem csak néhánnyal, hiszen tizenvalahány Beneš-dekrétum foglalkozik a kollektív bűnösséggel. Mi tehát nem az összeset szeretnénk eltörölni, de amikor én ezt elmondom például a szlovák politikusoknak, akkor néznek rám, hogy miről beszélek, sok esetben fogalmuk sincs erről. Amikor Sulíknak ezt elmondtam, akkor visszakérdez, hogy ez tényleg így van? Mondom, igen. Ez azért fordulhat elő, mert nem foglalkoznak velünk”,

nyomatékosította a köztársaságielnök-jelölt. Mi szinte mindent tudunk a szlovák történelemről, a szlovák irodalomról. Együtt éltünk majdnem ezer évig, viszont az ő részükről ez fordítva nem igaz. Ők nem is értik, hogy mi miről beszélünk akkor, amikor arról beszélünk, hogy volt itt egy kitelepítés és reszlovakizáció. Ezekre a dolgokra fel kell hívni a figyelmet, mert ha azt akarjuk, hogy ez a két nemzet egymás mellett békében és nyugodtan tudjon élni, akkor ezeket a dolgokat meg kell beszélni. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezt a politikusok oldják meg, mert nem feltétlenül a politikusnak a feladata, hanem bízzuk akár a történészekre, vagy bízzuk a jogászokra, fejtette ki Forró.

a-kozonseg
A közönség
Fotó:  Lacza Gergely

Az elnökválasztás az itt élő magyarok szempontjából elsősorban arról szól, hogy felhívjuk a figyelmet a bennünket érintő problémákra és hogy van ennek értelme, azt a számok is mutatják, utalt rá az est vendége.

Azóta, hogy elindult a kampány, az egyetlen magyar párt, a Magyar Szövetség javuló tendenciát mutat, 5,4-re mér már bennünket a Focus is, (amely talán a legpontosabb), de a többi közvélemény-kutató intézettel együtt rendre alulmér bennünket. Az 5,4 tized annak köszönhető, hogy szem előtt vagyunk, hogy foglalkoznak velünk, hogy téma vagyunk és ezért fontos az, hogy első körben mi a lehető legjobb eredményt hozzuk, mert ennek az eredeménye megmutatja majd a súlyunkat a második körben, és ami nagyon fontos, hogy ez az EP-választásra is nagyon nagy hatással lesz, hiszen nekünk az Európa Parlamentben két képviselőnk is volt annak idején.

Öt évvel ezelőtt nem egész 400 szavazaton múlott, hogy nem lett EP-képviselőnk, de akkor más volt a helyzet, mert volt három párt, amely igyekezett a magyar választókat, polgárokat megszólítani. Most vissza kell szereznünk az EP-képviseletünket, mert nem mindegy, hogy lesz-e ott a felvidéki magyarságnak hangja, vagy nem. 

Nemcsak a felvidéki magyarság szempontjából fontos az EP-választás, hanem a magyar nemzet szempontjából, hiszen minden egyes képviselőre, aki a magyar nemzetet szolgálni tudja az Európai Parlamentben, arra szükség van.

Az ország 8 és fél százalékát alkotjuk, így joggal és méltán elvárható, hogy ettől sokkal jobb eredményt is elérjünk, hiszen van hozzá erőnk”, hangsúlyozta Forró Krisztián. Brunczlík Viktor rákérdezett arra is, hogy mi volt a témája az Orbán Viktorral folytatott beszélgetésnek, hiszen a Magyar Szövetség elnöke tegnapelőtt Magyarország miniszterelnökével találkozott.

Szerintem ez egy nagyon fontos találkozó volt, hiszen ez is azt mutatja, hogy a magyaroknak össze kell tartaniuk, nemzetben kell tudnunk gondolkodni, segítenünk kell, támogatnunk kell egymást.

Amikor Ukrajnában kirobbant a háború, akkor a felvidéki magyarság is szinte egyként állt ki, és küldtük a humanitárius segítséget kárpátaljai testvéreinknek, mert fontos az, hogy egymást segítsük. Arról is beszéltünk, hogy mi a tétje a köztársaságielnök-választásnak, hogy miért fontos, hogy milyen hatással lesz majd az EP-választásra. Szóba került a háború is, továbbá az, mi felvidéki magyarként abban vagyunk érdekeltek, hogy mind a két ország sikeres legyen. Magyarország azért, mert a magyar nemzet része vagyunk, Szlovákia pedig azért, mert itt élünk”,

fejtette ki Forró. Hozzátette még, hiszi, hogy mindenki a szülőföldjén szeretne boldogulni, hogy ne kelljen elmenniük innen az unokáinknak se, tehát, hogy itt tudjunk maradni. Ehhez viszont megfelelő feltételeket kell teremteni, így minden lehetőséget és alkalmat meg fog ragadni arra, hogy a mindenkori magyar kormánnyal és lehetőleg a szlovák kormánnyal is együttműködve a lehető legtöbbet tudjon elérni közösségünk számára, mondta el egy kérdésre is válaszolva a pártelnök.

brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-01
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

A kérdező arra is emlékeztetett, hogy a 2009-es pártszakadás előtt a Magyar Koalíció Pártja szép eredményeket ért el a választásokon, de azóta ez nem sikerül és rendre kimaradunk a parlamentből. Vajon hogyan lehetne ezt a folyamatot visszafordítani?

Amikor megtörtént a pártszakadás, akkor nemcsak egy pártszakadás történt, hanem a HÍD „jóvoltából” valamiféle újfajta ideológia is megjelent, mondta erre Forró, és azóta az itt élő magyarok „megtanulták” azt, hogy ha választások vannak, akkor van választás a szlovák pártok között is. Ez a tavalyi választáson is megmutatkozott, azaz nem kevés magyar szavazott a Smerre és a progresszívekre, szögezte le.

A legsikeresebb időszaka a felvidéki magyarságnak pontosan akkor volt, amikor az egységes MKP bent volt a parlamentben. Akkor folyt a legtöbb beruházás, a legtöbb fejlesztés a déli és keleti országrészekben”, mondta Forró, de hozzáfűzte azt is, hogy tudja, volt nagyon sok dolog, amit lehetett volna jobban is csinálni. Mégis, sok helyütt akkor építették ki az ivóvíz- és csatornahálózatot, vezették be a gázt...

Az is nagyon fontos, hogy a legutóbbi választáskor, amikor MKP még egységes pártként indult, több mint 11 százalékot ért el a párt! Ez azt jelenti, hogy már nemcsak a magyarok szavaztak a magyar pártra, hanem más nemzetiségűek is, hiszen úgy érezték, hogy akkor nekik is jó lesz. Mindig mondom, hogy ha Szlovákiában jó lesz a magyarnak, akkor jó lesz a szlováknak is, a ruszinnak is, mindenkinek jó lesz itt, fordítva azonban ez nem biztos.

Jól tudjuk, hogy a pártszakadás után családok szakadtak ketté, testvérek nem beszéltek egymással, mert az egyik az egyik oldalon állt, a másik a másik oldalon. Ez oda vezetett, hogy most nincs parlamenti képviseletük, ezt pedig nem engedhetjük meg magunknak. Mi egymásra vagyunk utalva,és senki más nem fogja azokat a kérdéseket megoldani, amelyek fontosak számunkra, még akkor sem ha a szlovák pártok egy-egy magyart feltesznek majd a listára”,

húzta alá a pártelnök.

Megyei szinten is tudjuk, hogy annak köszönhetően tudunk elérni ilyen eredményeket a járásaink számára, hogy ott erőt tudunk felmutatni. 14 megyei képviselő van a 40-ből a Magyar Szövetség színeiben Nagyszombat megyében, tehát megkerülhetetlen tényezők vagyunk. Ezt az erőt addig fogjuk tudni felmutatni, amíg ennyi képviselőnk van. Ha ez nem lesz, szépen félre fognak tenni bennünket, ne legyenek illúzióink. Abból kellene erőt merítenünk, hogy jelen pillanatban Szlovákiában a Magyar Szövetség a legsikeresebb párt Szlovákiában a megyei képviselők számát illetően. 54 megyei képviselőnk van összesen, ami azt jelenti, hogy egyetlen egy pártnak sincs ennyi, a következőnek a sorban mindössze 20 van, azaz kevesebb, mint a fele. Mi a régiókban erősek vagyunk, ezért is mondhatjuk el, hogy mi a régiók pártja vagyunk, a régiókat szolgáljuk”,

mondta, majd hozzáfűzte, hogy ennek kellene érvényesülnie parlamenti szinten is, össze kell tartanunk, félretéve az ideológiai megosztottságot.

S ha valaki arról beszél, hogy az etnikai politizálásnak az ideje lejárt, az téved, ugyanis az etnikai politizálásnak az ideje akkor fog lejárni, ha már nem lesznek itt magyarok.

De amíg itt vagyunk, ez az egyetlen módja és az egyetlen lehetősége annak, hogy meg tudjunk itt maradni. Nincs más alternatíva, mert egyébként felhígulunk és el fogunk veszni, magyarázta Forró.

Azt is meg kell érteni, hogy ezzel nem valaki ellen vagyunk, hanem magunkért állunk ki, amivel nem ártunk senkinek.”
brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-07
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

 A beszélgetőesten a pártelnök elmondta azt is, miért fontos, hogy mindenki az anyanyelvén tanulhasson. Tehát hogy komolyan vegyenek bennünket, ahhoz például most szombaton oda kell mennünk az urnákhoz és magyar jelöltet kell választanunk.

Az azonban, hogy magyarként valaki automatikusan magyart válasszon, azért nem egyszerű történet, ugyanis ha a magyarok nem fogják azt érezni, hogy valóban a felvidéki magyar politikusok azok, akik az ő érdekeiket szolgálják és értük dolgoznak, nem fogják ezt automatikusan megtenni, és meg is tudom őket érteni.

Ezt nem is várhatjuk el senkitől. A politikusoknak az a feladatuk, hogy képviseljék a polgárokat. Én pont ezért járom a régiókat nemcsak a választási kampány során, hanem a választási kampányok között is. Ugyanis minden egyes régiónak más a specifikuma, mások ott az emberek, mások a körülmények, más a helyzet a Bodrogközben, más a Csallóközben, Mátyusföldön... Probléma ugyanis rengeteg van, nemcsak lokális szinteken. A gazdák kint vannak most az utcákon, amit meg tudok érteni, mert úgy érzik, hogy eltávolodtak tőlük a politikusok, hogy az íróasztal mögül, az irodából próbálják megoldani gondjaikat, és megjelent a kettős mérce”, fejtette ki Forró.

Az esten szó volt arról is, hogy valószínűleg Pellegrini és Korčok jut majd be az államfőválasztás második fordulójába. Brunczlík Vikor arra volt kíváncsi, hogy a Magyar Szövetség a második fordulóban támogatja-e majd valamelyik jelöltet. Forró a kérdésre azt válaszolta, hogy ez sok mindentől függ. Először is attól, hogy a Magyar Szövetség milyen eredményt ér majd el, mert ha ez 4-5 százalék feletti lesz, akkor fontosak lehetünk és ha a két jelölt között kicsi lesz a különbség, akkor a magyarok lehetnek a mérleg nyelve, ami egy fontos momentum lehet.

Akkor meg kell tudnunk mondani, hogy mi az, amit el tudunk fogadni a jelöltektől, mi az amivel segíteni tudnak bennünket, de természetesen ezt el is várjuk az ő részükről.

Ugyanis ha a köztársasági elnök például elmegy Zselíz környékére és ott azt mondja, hogy hölgyeim és uraim, 21. században élünk, 22 település van itt, ahová még a csatornahálózat és az ivóvízhálózat sincs bevezetve, akkor hogyan akarjuk, hogy ez a régió fejlődjön? Vagy felszáll például Komáromban a vonatra és azt mondja, hogy két óráig tartott nekem eljutnom Pozsonyba, de ezt akár egy óra alatt is megtehetném, így sokakat buzdíthatnánk tömegközlekedésre, mi által csökkenthetnénk az autóforgalmat az utakon, még jobban védve környezetünket.

Ugyanúgy fel tudja hívni a figyelmet arra, hogy milyen fontos az anyanyelven való oktatás, hogy milyen fontos az, hogy itt élnek nemzetközösségek, amelyeknek saját kultúrájuk van, ami által érdekesebbé, sokszínűbbé teszik ezt az országot.

Mi elvárjuk, hogy komolyan vegyenek bennünket és kíváncsiak vagyunk arra, hogy mivel tudnak bennünket segíteni, mivel tudják támogatni a megmaradásunkat és a gyarapodásunkat. Egyébként az is előfordulhat, hogy nem fogunk támogatni senkit, azonban nem most kell ezt megmondanunk. Ha mi azt akarjuk, hogy tényező legyünk, nem most kell eldöntenünk, hogy kit fogunk támogatni és fogunk-e valakit támogatni, mert azzal megint csak saját pozíciónkat gyengítjük.

Nekünk az első körben a lehető legjobb eredményt kell elérnünk, és a második körben pedig az első körben elért eredmény fogja megmutatni a súlyunkat”

- vázolta fel a lehetőségeket Forró.

brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-08
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

Egy, a közönség köréből érkező kérdésre, amely szerint nem kellett volna-e megszólítani a más pártok színeiben induló magyarokat is, a Magyar Szövetség elnöke a következőket mondta:

A helyzet az, hogy ha valaki nem csatlakozik hozzánk, vagy elmegy tőlünk, azzal nem tudunk mit kezdeni. Én Ódor Lajossal leültem ősszel, miután már nem volt miniszterelnök, és kértem tőle egy találkozót, mondván mégiscsak magyarok vagyunk, próbáljuk egymást segíteni, akár párton belül, akár párton kívül, találjuk meg az együttműködés lehetőségét. Azt mondta, hogy átgondolja, és januárban, az év elején üljünk le megint és beszéljünk erről. Nagyon szomorúan tapasztaltam, hogy január elején bejelentette, a Progresszív Szlovákia listavezetőjeként indul az EP listáján.

Grendel Gáborral többször is találkoztam már, kérdeztem, tudunk-e együttműködni, tudunk-e valamilyen formában egy irányba húzni? A helyzet az, hogy egy közös fotót sem akart velem készíteni, és amikor kint voltak az újságírók a szlovák parlament előtt, akkor azt mondta, hogy az ajtóig kikísér, de onnan menjek egyedül.

Azért mondom, hiába szeretnénk, hogy dolgozzunk együtt, ha az ő részükről nincs akarat, akkor ezzel nem tudunk mit kezdeni.

Ezt el kell tudni fogadni. Én nem akarok pálcát törni a fejük fölött semmiképpen, de azt mondom, hogy azokra összpontosítsunk, akik ma is itt vannak, mert mi fogjuk tudni előre vinni a dolgokat és lehet, hogy ma ennyien vagyunk, de ha erőt tudunk mutatni, holnap még többen leszünk. Azonban ne ostorozzuk magunkat emiatt...” - mondta, majd kifejtette, hogy jó, ha önmagunkra figyelünk, arra, hogy kivel, kikkel lehet elindulni, menni az úton. Elmondta, hogy biztos benne, ha erőt tudunk mutatni, akkor egyre többen fognak csatlakozni. Ehhez fontos, hogy hitelesen tudják képviselni közösségünket és meg kell keresniük azokat, akikkel ez menni fog.

Én nyitott vagyok. Azt azonban nem tudom elfogadni, hogy valaki azért távozik közülünk, mert más valaki jön. Ez milyen egységteremtés? Az egység ugyanis nem arról szól, hogy elkezdjük válogatni, ki jöhet és ki nem. Aki a közösségért dolgozni akar, annak helye lesz a Magyar Szövetségben...

A kizárások, a kirekesztősdi oda vezetett, hogy csomó emberben tüske lett és onnantól kezdve elkezdett dolgozni a közösség ellen. Ez nem a jó, nem a helyes irány. A pártunkat már a megalakulásakor gyűjtőpártként definiáltuk és arról beszéltünk, hogy bárki itt lehet, aki a magyar ügyekért szeretne dolgozni. Akik nem csatlakoztak vagy elmentek, azok valószínűleg azért tették, mert nem a magyar ügyeket szeretnék képviselni” - tért ki a pártelnök a részletekre, majd hozzátette, azt szeretnék, ha képviseletünk erős lenne, mert ezzel segíteni tudják a különböző csoportokat. Ezért is ült le például Robert Ficóval is tárgyalni.

brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-04
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely
Én is emlékszem a szurkolóverésre, a Malina Hedvig-ügyre, a kettős állampolgárság ügyére. Mindre emlékszem, és nekem is fáj. Jelen pillanatban viszont a polgárok úgy döntöttek, hogy ő lesz a miniszterelnök. Nem én választottam meg őt, de vele kell tárgyalnom jelen pillanatban, ha mi a közösségünk számára valamit el akarunk érni.

Ez a helyzet. A tárgyalásoknak köszönhetően sikerült azt elérni, hogy van egy kisebbségi kormánybiztosunk, Horony Ákos személyében, aki megfelelő szakember, megfelelő felkészültséggel. Eddig is a kormányhivatalnak dolgozott, segítette, támogatta, most kormánybiztosként tudja segíteni a közösségünket. Kértem, hogy kezdjünk már végre valamit a kisebbségi törvénnyel, mert harminc éve várunk erre. Most úgy néz ki, hogy Horony Ákos meg van bízva a törvény előkészítésével.

Sikerült megmentenünk a KultMinort. Elmondtam, miért fontos a közösségünk számára ez. Ugyanúgy elmondtam, hogy a régiókkal kapcsolatban problémák vannak.

Akkor ígéretet kaptam, hogy a déli járásokban gyakrabban lesznek majd kihelyezett kormányülések. Jövő héten szerdán a Dunaszerdahelyi és Galántai járásra vonatkozóan lesz egy kihelyezett kormányülés, ami megint csak a régiót segítheti. Most már szinte biztos, hogy például a Metrans vállalatnál a 63-as úton megépítik a körforgalmat. Jól tudjuk, mennyi halálos baleset történik ott. Úgy néz ki, hogy az R7-es gyorsforgalmi út tovább folytatódik, úgyhogy ez mind-mind előrelépés lehet. Mindezt azonban csak úgy érhetjük el, ha összetartunk, és keressük az együttműködés lehetőségét”, mondta.

brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-10
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

 

Forró hangsúlyozta azt is, hogy közösségünk addig ért el eredményeket, amíg az egységes MKP bent volt a parlamentben:

Segítettük ezt az országot, hogy megdöntsük a mečiari korszakot. Segítettük az országot, hogy az Európai Unióba belépjünk. És ez jó döntés volt, de azt is el kell mondani, hogy az Európai Unió már nem az az Európai Unió, amibe beleléptünk, ezért kell javítani rajta. A NATO-ba is segítettünk belépni az országnak, tehát a jó oldalon voltunk.

És mi lett a hála? Amint nem kerültünk be a kormányba, amint nem voltunk a parlamentben, félretettek bennünket. De mi is tehetünk erről, mert hagytuk magunkat megosztani, sőt mi saját magunkat is megosztottuk. Ezért kell visszatalálnunk egymáshoz, erősítenünk egymást, és ennek egy fontos próbatétele lesz a szombati választás.

Úgyhogy én arra kérek mindenkit, hogy ha hazamegyünk, akkor mondjuk el, mit hallottunk, miről beszélgettünk itt. Adjuk át ezt az üzenetet, adjuk át, hogy mi a célja a szombatnak, hogy mindenki érezze, valóban egymásra vagyunk utalva. Én még azt is elhiszem, hogy nem azért nem értik a problémáinkat egyesek, mert nem akarják, hanem mert egyszerűen nem értik a helyzetünket, nem értik a problémáinkat, és nem értik, hogy miért fontosak nekünk ezek a dolgok. Ezt el kell mondani.

És én elmondtam Ficónak is, hogy probléma van a kettős állampolgársággal, itt van a kollektív bűnösség megoldatlan ügye. Nézett, tudomásul vette, de biztos vagyok benne, hogy amíg nem lesz képviseletünk, ez a kérdés nem fog megoldódni”

- mondta mintegy záró gondolatként Forró Krisztián köztársaságielnök-jelölt a tegnapi, somorjai beszélgetőesten.

brunczlik-viktor-es-forro-krisztian-12
Brunczlík Viktor és Forró Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely
a-kozonseg
Galéria
+13 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.