2019. szeptember 24., 13:48

Čaputová első száz napja

Azt mondják, a politikában mindenkit megillet az első 100 nap, csak azt követően illik az első következtetéseket és bírálatokat megfogalmazni. Zuzana Čaputová szlovák államfő első 100 napja letelt, meg is jelentek azonnal eddigi tevékenységének értékelései. Lapszemlénk.

Zuzana Čaputová
Fotó: TASR

A Pravda napilap szerint az államfő ilyen rövid idő alatt nem volt képes igazán megnyilvánulni. Eddig inkább csak a külföldi utakra választott öltözékével és kinézetével „nyűgözte le” az embereket. A Smer elnökével, Robert Ficóval való összetűzéseivel pedig csak folytatta az elődje, Andrej Kiska által megkezdett utat. Viszont nagyobb aktivitást várnának tőle a belpolitikában, s több vidéki utat. Főleg a nyugdíjasoknak ígért több figyelmet választási kampányában, ám ezen a téren eddig még nem sok mindent tett.

Pavol Haulík szociológus szerint a köztársasági elnöki tisztség jelentősége kritikusabb helyzetekben mutatkozik meg. Amikor le kell csillapítani a hazai politikai színteret. Ilyesmire eddig Čaputová tisztsége alatt nem került sor. Aneta Világi politológus szerint száz nap kevés idő az értékelésre, meg kell várni, hogyan viselkedik majd az államfő az éles választási kampányban és a további években. Eddig főleg csak külföldi bemutatkozó látogatásokra járt a környező országokba. Míg a kampányában elsősorban a belpolitika dominált, eddigi tevékenységében egyértelműen a külpolitika dominál, ami némelyeknek csalódást jelenthet, de az ilyen szigorú értékelés még korai lenne, véli a politológus, aki szerint az államfő külpolitikájában érezhető a tanácsadóinak hatása.

Hatékonyak Čaputová külföldi útjai?

Andrej Kiskával összehasonlítva Čaputová olyan témákat nyit meg, amelyek a vendéglátó ország szemszögéből kevésbé kellemesek, „Magyarországon közvetve az alapvető demokratikus elvek betartásáról beszélt, Csehországban finoman elhatárolódott Zeman elnök néhány nézetétől” – mondta Világi. Haulík szerint viszont kérdés, mennyire hatékonyak ezek a külföldi utak. „Az az érzésem, hogy a kijelentéseivel néhol túllőtt a célon. Olyan lépéseket tesz, amelyek nem mindig tartoznak egy ilyen kis állam képviselőjére” – véli Haulík.

A szakemberek belpolitikai szempontból pozitívan értékelik Čaputová határozott álláspontját az alkotmánybíró-választást illetően, ami a szlovák jogállamiság javítására és az igazságszolgáltatás megváltoztatására irányuló igyekezetét mutatja.

Čaputová begyűjti az első száz napért járó jutalmat

Zuzana Čaputová a politikusok népszerűségi listájának élére került. Ez inkább jó hír neki, mint rossz hír Peter Pellegrini kormányfőnek, aki elveszítette ezáltal az elsőségét. A legfrissebb felmérés nagy valószínűséggel jutalom az államfő első száz napjáért, írja az Aktuality.sk portál, amely szerint az új államfővel szembeni bizalom jó hír. A társadalmi klíma szempontjából ugyanis jó az olyan államfő, aki a mértékletességet, a nagylelkűséget és ideális esetben az eleganciát és a stílust képviseli. A szlovákok számára nagymértékben új érzés ez – azaz, hogy megpróbálunk büszkék lenni valakire a politikai életből.

A portál szerint az államfő nem volt tétlen az első három hónapban. Aktívan kezdett, és a beszédei tartalmával kapcsolatos némely vita ellenére semmi esetre sem kell szégyenkeznie. A vele szembeni kritika a döntéshozatalok növekvő számával növekedni fog, de az nem azt jelenti, hogy elveszíti a bizalmat, véli a portál.

A törvény keretein belüli mérsékelt haladás államfője

Amikor Zuzana Čaputová az őszinteség szellemében vezette a választási kampányát, és a hivatalába is a „radikális nyitottság” jelszavával lépett, az óvatosabb embereket a szimpátiáik ellenére egy kicsit kétségek is gyötörhették, hogy az új államfő az elkötelezettségével és a nyitottságával nem járja-e meg, írja a SME napilap. Mert ezek az „ezoterikus szövegek” az összes polgár képviseletéről az államfő esetében egy parlamentáris köztársaságban igazak is. Ezért nem jó, ha az államfő a tisztsége ellátása közben túlságosan sokat „aktuálpolitizál”, a mindennapi politikától inkább tartózkodnia kellene, és gyakran alkalmazni a kevésbé értékelt hallgatás intézményét.

Ilyen értelemben Čaputová kellemes meglepetést okozott, mivel csak nagy néha és nagyon óvatosan avatkozik a mindennapi politikába. Ha így folytatja, a végén még a hiperaktív „ultraliberális” helyett, ahogy az ellenlábasai előszeretettel nevezik, a törvény keretein belüli mérsékelt haladás államfője is válhat belőle, véli a SME napilap.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.