2019. március 29., 14:04

Távozik tisztségéből a főügyész első helyettese

Jaromír Čižnár, főügyész pénteken koradélután sajtóértekezletet tartott, ahol bejelentette, hogy távozik tisztségéből első helyettese, Peter Šufliarský.

sufliarsky.jpg
Fotó: TASR

A legfőbb ügyész a sajtóértekezlet legnagyobb részében arról beszélt, hogy Igor Matovič ellenzéki képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján valótlanul állította, hogy Peter Šufliarský főügyészhelyettes 430 sms-üzenetet váltott Marián Kočner vállalkozóval, akit egyéb bűncselekmények mellett a Kuciak-gyilkosság megrendelésével is vádolnak.

A főügyész hosszasan indokolta, hogy az OľANO ellenzéki párt vezetője már több alkalommal is félretájékoztatta a közvéleményt és mártírként igyekezett magát beállítani. Elmondta azt is, hogy első helyettese cáfolta Igor Matovič állításait, ugyanakkor közölte, hogy Peter Šufliarský április elsejével távozik főügyész-helyettesi tisztségéből.

Čižnár elmondása szerint a főügyészhelyettes Marian K.-val folytatott kommunikációjával kapcsolatban az etikai bizottság fog állást foglalni. Ez a bizottság dönti el, hogy csupán az etikai kódex megsértéséről van-e szó, vagy fegyelmi vétségről. Čižnár ezt követően dönt a további lépésekről. Majd hozzátette: Šufliarskyval sikerült megegyezni abban, hogy a kialakult helyzetben a legjobb megoldás az lesz, ha önként lemond a funkciójáról.

Čižnár hangsúlyozta, hogy Šufliarsky nem kommunikált konkrét bűnügyekről Marian K.-val. Kizárta azt is, hogy ennek a kommunikációnak köze lenne Ján Kuciak újságíró meggyilkolásához. A beszélgetés ugyanakkor a főügyész szerint nem volt „annyira idegenszerű”, kapcsolatuk inkább barátinak tűnik. Čižnár köszönetet mondott a helyettesének az elvégzett munkáért. Hangsúlyozta, hogy Šufliarsky nem Igor Matovič nyomására távozik a hivatalából.

Čižnár bevallása szerint most intenzíven el kell kezdenie keresni az első főügyészhelyettes utódját, de egyelőre nincs ötlete, hogy ki lehetne az.

A főügyész arról is beszélt, hogy Igor Matovič, az OĽaNO vezetője, aki részleteket közölt a szóban forgó üzenetváltásból és követelte Šufliarsky távozását, hazudott a sajtótájékoztatóján. Hozzátette: az ellenzéki politikus SMS üzeneteket küldözgetett neki, melyekben ultimátumot adott Šufliarsky leváltásával összefüggésben. A főügyész ezt zsarolásnak tekinti.

Nekem itt senki nem fog feltételeket szabni

– szögezte le.

Az OĽaNO vezetője csütörtökön (3. 28.) azt állította, hogy egy bizonyos személy figyelmeztette őt: ne hozza nyilvánosságra a Šufliarsky és Marian K. közötti kommunikációt,

mert létezik egy hangfelvétel, amely rossz fényt vethet rá.

A főügyészség szerint Anton Železník beismerte, hogy ő küldött SMS-eket Matovičnak, de ezekből a képviselő célzatosan kiragadott részeket, illetve elferdítette a tényeket.

Senki sem fenyegette meg Matovič urat

– állapította meg Čižnár.

Šufliarsky azt követően távozik hivatalából, hogy nyilvánosságra hozták a Marian K. vállalkozóval folytatott üzenetváltását. Marian K. vállalkozó jelenleg előzetes letartóztatásban van a televíziós váltók ügyével összefüggésben. A Kuciak-gyilkosság megrendelése gyanújával is eljárás indult ellene. Ján Kuciak újságíróval együtt a jegyesét, Martina Kušnírovát is meggyilkolták.

Šufliarsky csütörtökön megerősítette, hogy 2017 januárja és júliusa között kommunikált a vállalkozóval. Šufliarsky szerint a válaszai „udvariasságról és professzionalitásról” tanúskodnak.

Peter Šufliarsky, a főügyész első helyettese, aki áprilisban távozik a hivatalából, a TASR hírügynökségnek pénteken megerősítette: továbbra is ügyészként akar tevékenykedni. Hozzátette: ő maga döntött úgy, hogy távozik. Elismerte, hogy hiba volt kommunikálni Marian K.-val, és ismét elnézést kért.

Az én saját döntésemről van szó, melyet azután hoztam, hogy számításba vettem minden tényt és körülményt. Hibát követtem el, amelyért újfent elnézést kértem és elnézést kérek az ügyész kollégáimtól, a szakmai és a laikus nyilvánosságtól

– mondta Šufliarsky, hozzátéve: azért is döntött így, hogy megvédje a családját a média támadásaitól.

Peter Šufliarsky, a főügyész első helyettese április 1-jével távozik a hivatalából. Hogy ki veszi át a helyét, még kérdéses. 

Megosztás
Címkék