2018. október 4., 15:38

Sötét fellegek Kočner felett

Azt még mindig nem tudjuk, hogyan is történt a Kuciak-gyilkosság valójában, ám a több politikussal is kapcsolatban lévő Marián Kočner nagyvállalkozó felett gyülekeznek a sötét fellegek. Kočner irányába már eddig is több kiszivárgott értesülés mutatott, a kettős gyilkosság egyik gyanúsítottjának legutóbbi vallomása, amely szerint Kočner volt a gyilkosság megrendelője, azonban egy lépéssel tovább vezet ezeknél.

Tüntetés-Pozsony-2018
Fotó: Czibula Csaba

Persze, elképzelhető, hogy a gyanúsítottak igyekeznek menteni a bőrüket, s olyasvalamit mondanak, ami nem igaz. Csakhogy Kočnerhez, mint a gyilkosság fő megrendelőjéhez napról napra közelebb kerülünk, olyannyira, hogy az embernek a hideg futkos a hátán, írja a .týždeň.sk.

Kočner ugyanis szimbólum, az állam szétesésének szimbóluma, ahol a hatalmasok és a barátaik mindent megtehetnek, az egyszerű emberek meg csak nehezen jutnak az igazukhoz. Ki tudja, miért tesz Robert Fico úgy, hogy ha a gyilkosságot például Kočner rendelte meg, az jobb neki, mintha az olaszok tették volna? Mert igaz ugyan, hogy Kočner nem Robert Fico kormányának szülötte, de a Fico-kormány tíz éve alatt rothad a rendszer olyanná, hogy Kočner büntetlenül mozoghatott benne teljesen elveszítve a mértéktartást, írja a lap.

Egyszerre mindenki igyekszik távol tartani magát Kočnertől

Marián Kočnert a héten átszállították a szigorúan őrzött lipótvári börtönbe, és Ján Kuciak meg Martina Kušnírová meggyilkolásának megrendelőjeként kezdenek el beszélni róla. Pedig befolyásos ismerősei vannak: Robert Fico, Juraj Droba, Robert Kaliňák, Ján Počiatek, Bugár Béla Václav Mika, Richard Sulík, Igor Matovič vagy Monika Beňová – mindegyikükhöz volt valami köze, és a sor korántsem teljes. Évekig a pozsonyi felsőbb társadalmi réteg része volt, befolyásos férfiak oldalán mutatkozott, és szívesen dicsekedett azzal, hogy ők a barátai. Korábban több aktív politikus is elismerte, hogy ismeri Kočnert, most viszont szinte mindegyikük igyekszik távol tartani magát tőle, írja az Aktuality.sk portál.

A háromszoros kormányfővel, Robert Ficóval közös képe ugyan nincs Kočnernek, tény viszont, hogy minimum egyikük felvállalja az ismeretséget. Ráadásul egy ideig szomszédok is voltak az elhíresült Bonaparte luxus lakótömbben. Richard Sulík abban az időben, amikor parlamenti elnök volt, egyenesen Kočner lakásán találkozott a vállalkozóval, érzékeny politikai kérdéseket boncolgattak, például a legfőbb ügyészválasztást. Kočner a beszélgetéseiket hangszalagra is rögzítette. Később Sulík elismerte, hogy hibázott. Ma azt állítja, vagy nyolc éve nem látta már a vállalkozót.

Monika Beňová, a Smer EP-képviselője is elismerte, hogy találkozgatott Kočnerrel, Kočner azonban ettől többről beszélt, szerinte Beňová egyike a legközelebbi politikusbarátainak. Most Beňová is azt állítja, már négy vagy öt éve nem találkoztak. De nagyjából ugyanez a helyzet Martin Glváčcsal is. Boris Kollár már mintegy 30 éve ismeri Kočnert, azt állítja azonban, hogy barátságról szó sincs köztük. Robert Kaliňákot és Ján Počiateket azonban nem csak az köti össze Kočnerrel, hogy körülbelül 20 éve találkoztak egy nyaraláson, ahol mindjárt le is tegeződtek, hanem Ladislav Bašternák is, aki Kočnerrel együtt szerepelt a Five Star Residence lakáscsalási ügyben, és nem mellesleg a Bonaparte lakótömb tulajdonosa is volt mindkettőjük.

Bugár Béláról ugyan Kočner sohasem beszélt a barátjaként, ám idén márciusban mégiscsak találkoztak, s nem is akárhol, a Maldív-szigeteken, írja az Aktuality.sk. Bugár szerint a találkozás véletlen volt, amit később Kočner is megerősített. Tény viszont, hogy a Maldív-szigeteki üdüléséről idő előtt hazatérő Bugár országos tanácsa megszavazta a kormányból való kilépést, ám Bugár egy nappal később 180 fokos fordulatot tett.

Kočner csak egy tünete a betegségnek, amit Fico fedez

Beáta Balogová, a Sme napilap főszerkesztője szerint Marián Kočner árnya, akit a politikusok és az összegyűlt szennyet tisztító vállalkozók béreltek fel lehetséges végkifejletnek tűnik. Az ügyészség egyelőre azonban nem mondta ki, hogy a nyomozási szálakat erre az egyre szűkítette volna le.

Robert Fico viszont kimondta: az olasz nyom kizárt. Éppen az, amely a volt dolgozószobájába vezetett, amelytől egyébként lelkileg még mindig képtelen megválni. Fico úgy tesz, hogy olyan információkkal rendelkezik, amelyekkel nem lenne szabad rendelkeznie, s olyan dolgokról beszél, amelyekről nem kellene beszélnie, ha bármilyen önreflexión is keresztülment volna.  Ha tisztességes lenne. Ha nemcsak a politikai túlélése lenne számára a fontos.

Fico igazságért folytatott küzdelmet hirdetett. Ám legyen: Robert Fico és pártja, a Smer teremtették meg a feltételeket annak a rétegnek a számára, amelyet Kočner szimbolizál, a védettségérzetével, a rendszerben lévő bárminemű hézag kihasználásának érzékével és az állam különböző szintjeit képviselő emberek jellemével.

Kočner csak a betegség tünete, amelyet Fico fedez. A bíráló hangú médiát támadja, és a félretájékoztató és álhíreket terjesztő portálok közt keresi a szövetségeseit. Így próbálja az állam volt kormányfője, akinek esélye volt arra, hogy Európa-párti legyen, befejezni az újságíró meggyilkolásának történetét, írja Balogová.

Mi magunk soroljuk magunkat Európa délibb régióihoz

Jaroslav Daniška a Postoj.sk konzervatív portálon közzétett írásában azt írja, ha a nyomozás valóban Kočner felé irányulna, és a gyanúsítottak közül bebizonyosodna az egyikük elleni vád, az a szlovákiai közélet számára még pusztítóbb következményekkel járna. Ez ugyanis arról tanúskodna, hogy a hazai bűnözők és csalók eszközei megerősödtek, és valamiben kedvezőtlen módon túllépték a 90-es évek mečiari szintjét. Az ifjabb Michal Kováč elrablásának ideje óta Kočner maga is különösen furcsa, sötét ívet tett meg.

Ha tehát a gyilkosság mögött nem az olaszok állnak, amint azt a volt kormányfő üzeni, hanem a szlovákok gyilkoltak és ők voltak a megrendelők is, az ország Európa politikai térképen mentálisan és kulturálisan is saját maga sorolná magát a kontinentális Délhez.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.