2019. július 28., 11:55

Progresszív-keresztény paktum

A 2020-as parlamenti választásokra minden párt nagy erőkkel készül. Különösképpen igaz ez a PS és Spolu (Progresszív Szlovákia és Együtt) pártszövetségre, akik nagy eséllyel vágnak neki az országos megmérettetésnek. A választási előkészületek része az a paktum, melyet a PS-Spolu és a KDH (Kereszténydemokrata Mozgalom) kötött az elmúlt hetekben.

Miroslav Beblavý, Michal Truban, Alojz Hlina
Fotó: TASR

A két tábor közötti egyezség lényege az volt, hogy a választásokig nem támadják egymást, illetve igyekeznek kialakítani a jövőbeni együttműködés alapjait. Az nyilvánvaló, hogyha ezek a pártok kormányváltást akarnak, akkor nem kerülhetik el a közös kormányzást.

A kezdeményezés inkább a progresszívek részéről jött, stratégialag ez egy jó lépés volt a részükről, hiszen sikerült egy olyan párttal egyezséget kötni, amely ideológiailag távol áll tőlük.

Egy kicsit paradoxon ez a megállapodás, ugyanis

nehezen találunk Európában olyan példát, ahol egy progresszív liberális párt bármiféle megállapodást kötne egy keresztény-konzervatív párttal, közvetlenül a választások előtt.

Vannak helyzetek, amikor történnek érdekszövetségek, a szlovák belpolitika különlegessége, hogy egy ilyen helyzet állhat elő.

Az ellenzéki oldal nagyon színes, számos jobboldali érdekeltségű párt alkotja, amelyek nem feltétlenül értenek egyet egymással. Itt viszont válsághelyzet van: a hosszan tartó Smer-kormányzást készülnek leváltani az ellenzéki alakulatok. Ez lehet a fő üzenete és motivációja az ellenzéknek, ilyen szempontból nézve egyáltalán nem furcsa a PS-Spolu és KDH szövetsége.

Mit szólnak ehhez a választók?

A pártok képviselői tudják, hogy sok dologban nem értenek egyet, de mégis megpróbálják megkeresni azokat az alaptéziseket, amelyekben meg tudnak egyezni. A kérdés nem is az, hogy a két tábor képviselői mennyire tartják be a megállapodást, hanem az, hogy ezt a választóknak mennyire tudják eladni? Talán a progresszívek szavazótábora az, amely nyitottabban áll hozzá ehhez az egyezséghez, hiszen ők nem riadnak vissza az újdonságtól, kisebb bennük a szkepticizmus. A keresztényeknél annál inkább előjöhet a bizalmatlanság, illetve a félelem az újtól, nekik nehéz lesz elmagyarázni azt, hogy az együttműködés csupán pragmatikus szempontból történik. Ráadásul nem is választás előtti koalícióról beszélünk, csupán egy közös megállapodásról, amely majd megalapozhatja a közös kormányzás lehetőségét.

Alojz Hlina, a KDH vezetője tisztában van vele, hogy lesznek olyan KDH-s szavazók, akiket elriaszt a progresszívekkel való közös megegyezés.

Pedig más lehetőségük nincs, hiszen a keresztény szavazók is tudják: ezen pártok együttműködése nélkül nincs kormányváltás. A közös megállapodást egyébként más ellenzéki pártoknak  is felajánlották, de egyelőre nem csatlakoztak a ,,megállapodási paktumhoz“.

A PS-Spolu pártkoalíció részéről a KDH-val való alku hozhat újabb voksokat, főleg olyan választóktól, akik középen állnak. Ők ebben azt látják, hogy a progresszív-liberális koalíció képes együttműködni más értékrendű párttal, akár  a keresztény-konzervatívokkal is, amelyek úgy általában nem éppen a progresszívek üdvöskéi.

A KDH esetében nem ilyen egyszerű a képlet. Náluk ugyanis fennáll az a veszély, hogy ennek fényében elveszíthetnek néhány szavazót. A konzervatívabb keresztényeknél az sem kizárt, hogy ezeket a választókat az SNS (Szlovák Nemzeti Párt), vagy szélsőséges esetben a Kotleba féle ĽSNS (Mi Szlovákiánk Néppárt) magához csábítja. Azonban a KDH elnöke,

Alojz Hlina karizmatikus vezetője a pártnak, ha ügyesen kommunikálja ezt a megállapodást a választói között, akkor sikerülhet egybetartania a keresztény-konzervatív platformot.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.