2019. január 30., 21:06

Ötletes vagy botrányos? Egy kisnyugdíjas az államelnök-jelöltek között

Január 31-én lejár a határidő, ameddig  az államfőjelöltek leadhatják a támogatói aláírásokat. A jelöltséghez 15 ezer választópolgár, vagy 15 parlamenti képviselő támogató aláírása szükséges. Különösebb meglepetés eddig nem történt, kivéve egyet.A homályból előbukkant egy 70 éves úriember, Ján Molnár, aki mint a „lesből támadó ruhaszárító kötél”, suttyomban leadta a jelöléshez szükséges 15 parlamenti képviselő támogató aláírását, köztük két olyanét, aki maga is indul az elnökválasztáson.

molnar-allamfojelolt.jpg

Amikor kiderült, a képviselők csalásról kezdtek el beszélni. Mivel már maguk sem tudják, miféle petíciós ívek köröznek a parlamentben aláírásaikra vadászva.

Először ez ügyben Martin Poliačik, a parlamenten kívüli Progresszív Szlovákia képviselője szólalt meg, aki nehezményezte, hogy a parlamentben felbukkant Ján Molnár elnökjelölt 15 képviselői aláírást tartalmazó petíciós íve. Az íven rajta volt a saját aláírása is, de a parlament elnökéhez levélben fordult, hogy az aláírása semmilyen esetben sem jelenti azt, hogy támogatni kívánja a kisnyugdíjas jelölését. Ugyanakkor elismeri, hogy nagy valószínűséggel Ján Molnár jelölését el fogják fogadni.

Magyarázatként azt hozta fel, hogy ha valaki kéri őt egy petíció aláírására, ő azt általában aláírja, mert úgy gondolja, mindenkinek joga van elindulni a választásokon. Ezért több jelölt támogató petíciós ívét aláírta.

Milan Krajniak, államelnökjelölt is hasonló véleménnyel van az ügyről. Megjegyezte, hogy a parlamenti nyílt napon több polgár is kérte a támogatói aláírását. Mivel tudja, hogy milyen nehéz összegyűjteni az aláírásokat, ezért több embernek is aláírta. Aláírta Bugár Béláét, Zuzana Čaputováét, František Mikloškóét, vagy Robert Mistríkét, de senkinek sem írta alá úgy, mint parlamenti képviselő.

A parlamenti nyílt napon megszólította őt Molnár úr is, és akkor ezt úgy ítélte meg, hogy ez polgárok részére elkészített petíció, amit aláírt. Később észlelte, hogy a parlamentben már köröz egy hasonló – ahol már zárójelben, kisebb betűkkel fel van tüntetve, hogy a parlamenti képviselők számára –, amelyen szintén ott szerepel a neve. Ezért úgy ítéli meg, hogy az ő aláírása csalással került Molnár úr petíciós ívére. Levelet is írt Andrej Dankónak, amelyben visszavonja az aláírását, mert szerinte senki sem jelöltetheti magát csalással.

Danko: az aláírást nem lehet visszavonni

Az ügyben megszólalt Andrej Danko, a parlament elnöke is, és akképp nyilatkozott: amennyiben az íven szereplő aláírások valódiak, akkor érvényesek. Szabad akaratuk van a képviselőknek, hogy kit támogatnak jelöltként, és ha valamit aláírnak, akkor legyenek tisztában annak következményeivel. Ezért kihangsúlyozta, hogy utólag egyetlen képviselő sem vonhatja vissza támogató aláírását. Ha pedig valaki valamit úgy írt alá, hogy el sem olvasta, az a szakmaiatlanságnak a jele.

Danko megrótta Krajniakot is amiatt, hogy a petíciós ív közzétételével a közösségi hálón megsértette az adatvédelmi előírásokat. Ami azért is kellemetlen, mert egy olyan képviselőnek, aki államelnök szeretne lenni, annak ismernie kellene a törvényeket.

A közzétett petíciós ívről megtudhatjuk, hogy Ján Molnár Pozsony Károlyfalu városrészében lakik, 70 éves nyugdíjas. Blogot vezet a Hlavnespravy.sk-n, ahol az egyik bejegyzésében leírta, miként tett büntetőjogi feljelentést a Szlovák Titkosszolgálatra. Arról is írt, hogy bevezetné az alapjövedelmet, a végrehajtói amnesztiát, feloszlatná a parlamentet, a kormányt, a titkosszolgálatot  és új választásokat írna ki. Semleges országot szeretne és kiléptetné Szlovákiát a NATO-ból.  Ezenkívül oligarchaellenes nézetek hangoztat. Közösségi bejegyzése szerint végzettségét az Élet Főiskoláján végezte.

Az egyik video-bejegyzésében arról is beszámol, hogy leadta az elnökjelöléshez szükséges, 15 parlamenti képviselő támogatói aláírását tartalmazó ívet.

Poliačikon és Krajniakon kívül Molnárnak sikerült az alábbi képviselők aláírását begyűjteni: Maroš Kondrót (Smer – SD), Boris Kollár (Sme rodina), Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosár, Ján Kecskés, Ján Mora, Milan Uhrík, Peter Krupa, Natália Grausová (mind ĽSNS), Martin Fecko (OĽaNO), Peter Marček, Juraj Kolesár (mindketten függetlenek).

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.