2018. július 29., 14:57

Ne örüljünk előre

Vádat emelt a Speciális Ügyészség Marián Kotleba ellen, mivel az egy olyan mozgalommal szimpatizál, amely az alapvető és szabadságjogok elnyomása felé tendál.

Marian Kotleba
Fotó: TASR

A konkrét ok, hogy Kotleba még 2017-ben egy besztercebányai iskola aulájában mintegy 400 résztvevő előtt három hátrányos helyzetű családnak egyenként 1488 euró értékű szimbolikus csekket nyújtott át. Az 1488-nak pedig szimbolikus jelentése van a szélsőségesek körében. (A14-es szám David Lane jobboldali terrorista 14 szavára utal, ami lefordítva annyit tesz, biztosítanunk kell fajunk fennmaradását és a fehér gyermekek jövőjét. A 8-asz szám pedig az ábécé nyolcaik betűjére, a H-ra utal, ami megkettőzve „HH”, azaz a „Heil Hitler!” náci köszöntés rövidített alakja.)

A týždeň hetilap szerint azonban korai még az örömünk. Ha Kotleba ugyanis meg akarja nyerni a bírósági pert, elég, ha hülyét csinál magából. Ami számára, meg a pártja számára, mint tudjuk, nem jelent gondot. Volt már ugyanis ilyen a történelemben.

Egyébként Kotleba nem először keveredik összetűzésbe a törvénnyel. 2005-ben egyszer már indult büntető eljárás ellene, akkor azért, mert első pártjának, a Slovenská pospolitosťnak a programját osztogatta, amit a bíróság később be is tiltott. A programban nyíltan tagadta a demokráciát, korlátozni akarta a választójogot és a kisebbségek jogait Szlovákiában. A kivizsgálás sokáig tartott, mígnem az ügyész végül leállította azt, mondván, Kotlebára nem lehetett rábizonyítani a szándékosságot, írja a lap.

Másodszor akkor sikerült neki a törvény szorításából kibújnia, amikor Pozsonyban egy március 14-én a szlovák állam megalakulásának ünnepségén a jelenlévőket az „Őrségbe” köszöntéssel köszöntette. Az eljárást akkor is leállították, mert az ügyészség szerint csak abban az esetben lenne szó a Hlinka Gárda köszöntéséről, ha azt a jobb kezének a szemmagasságba emelésével tette volna. Harmadszor meg a megyeelnöki választási programja miatt indult ellene eljárás, amelyben „nemcsak a cigány paraziták” igazságtalan előnyben részesítés megszüntetését ígérte. Ám emiatt sem lett bántódása a „nemcsak” szócskának köszönhetően.

Így aztán Kotleba továbbra is vígan kóstolgathat bennünket, s elképzelhető, hogy ez alkalommal is elegendő lesz eljátszani a hülyét, mint Mizík esetében láthattuk, vélekedik a týždeň.

Hézag a jogalkotásban, vagy szándékos hiányosság?

A Mi Szlovákiánk Néppárt képviselői elleni vádemelések azt bizonyítják, hogy Kotleba pártjának nincs keresnivalója a szlovák parlamentben, jelentette ki a Pravda napilappal készült interjújában az ügy kapcsán Peter Weisenbacher az Emberi Jogok Intézetéből. A szakember szerint a vádemelés egyértelmű jele annak, hogy Marián Kotleba a neofasizmus képviselője, és aggodalmát fejezte ki a miatt, hogy a nyilvánosságban esetleg az a helytelen benyomás alakulhat ki, normális dolognak számít, hogy fasiszták vannak a parlamentünkben. „Pedig ez nem normális, s a tény, hogy az egyes képviselők ellen eljárás indult, bizonyítéka annak, hogy ez nem standard demokratikus párt, és nincs keresnivalója a mi parlamentünkben” – fűzte hozzá.

Weisenbacher szerint nincs nálunk megfelelő jogszabály a szélsőségesek büntetésére, mivel Szlovákiában nem jogellenes védelmezni, sőt ünnepelni az ún. Szlovák Államot, azaz a hitleri szatelitrendszert, amely 1939 és 1945 közt 60 ezer polgárát küldte koncentrációs táborokba. Ugyanez érvényes a második világháború alatt a német hadsereg megszállása alatt lévő többi állam esetében, mindenütt másutt azonban ez bűncselekménynek számít. „Olyan probléma ez, amit már a 90-es évektől cipelünk magukkal, akár hézagként maradt a jogalkotásunkban, akár szánt szándékkal, kezeletlen ez a helyzet” – jelentette ki Weisenbacher.

Aligha jár másként Kotleba, mint Mizík vagy Mazurek

A Denník N napilap szerint sincs nagyon ok arra, hogy a vádemelésnek ebben az esetben súlyosan következménye lenne. Az extrémizmus elleni gát megkopott téglái ebben az országban tragikomikus formájúak. Stanislav Mizík sikeresen meggyőzte a bíróságot, hogy be se tudja kapcsolni a számítógépet, nemhogy antiszemita bejegyzést tett volna ki a közösségi oldalra, amit kezel. Milan Mazurek valamivel rosszabbul járt, a bíróság ugyanis a romaellenes kijelentéseiért az egyik rádióban 5 ezer eurós bírságra ítélte. Vajon mivel fog majd védekezni Kotleba? Talán azzal, hogy az 1488-as szám az almák számát jelenti a kertjében? Vagy talán a talajcsempék számát a pártszékház előtt?  De ki tudja, az is lehet, írja a lap, hogy annak a nácinak az életrajza oldalszámát jelenti, aki (a jogérvényesítés jegyében) évek óta sikeresen csinál hülyét az impotens szlovák társadalomból.

A Denník N szerint a leglényegesebb küzdelem Kotleba pártjának megszüntetéséért, amit már több mint egy éve kérelmezett a legfőbb ügyész, a Legfelső Bíróságon zajlik majd. Csak még nem tudni mikor, mert a bíróság még mindig nem tűzte ki a tárgyalás időpontját. Csak remélni lehet, hogy nem lesz hosszabb 14 hónapnál és 88 napnál, írja nem kis iróniával a lap.

Kotlebából nem lesz magányos hős

Az Aktuality.sk portál szerint érdekes lesz megfigyelni, milyen taktikát választ majd Kotleba. A magányos hős szerepére, aki Szlovákiában a Harmadik Birodalom szellemében szeretné terjeszteni a felvilágosodást, nincs mersze és – szerencsére – a rajongó tábora részéről sincs erre kellő foganat.  A kétes neonáci szimbólumok és vaskeresztek iránti érdeklődés csak a bolondok számára van fenntartva. A szélesebb nyilvánosságot sokkal inkább az alkalmazkodni nem képesekre szánt ostorról meg a társadalmon élősködőkre eljövendő nehéz időkről szóló szövegeivel kápráztatja el Kotleba, véli az Aktuality.sk.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.