2018. július 23., 07:45

Merre tart a szlovákiai magyar kultúra?

Merre tart a szlovákiai magyar kultúra? Ezzel a kérdéssel foglalkozott a Gombaszögi Nyári Táborban Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke és Rigó Konrád, a kulturális minisztérium államtitkára.

Merre tart a szlovákiai magyar kultúra? - Bárdos Gyula, Rigó Konrád
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

Rigó Konrád egyebek mellett elmondta, készül egy kisebbségi kulturális stratégia, amit a tervek szerint 2018 végén, 2019 első negyedévében hagy majd jóvá a kormány. „Ez azért fontos, mert azt jelneti, hogy a szlovák kormány, illetve Szlovákia különös figyelmet fog szentelni a kisebbségi kultúráknak, amit eddig nem szentelt” – húzta alá. Hangsúlyozta a Kisebbségi Kulturális Alap fontosságát, s közölte, a héten megkezdődött a kifizetés. Felhívta a figyelmet arra, hogy az alap az idén januárban kezdte meg a munkáját, júliusban pedig már bizonyos pályázatok ki is lettek fizetve. Az előző években novemberi kifizetések is előfordultak. „Ez hova tovább, egyre jobb lesz” – hangoztatta.

Fotó:  Fábián Gergő

Bárdos Gyula egy világos, egyértelmű támogatási rendszer fontosságát emelte ki. „Nagyon sokat vártunk a Kisebbségi Kulturális Alaptól. Szerintem a mostani politikum és a Híd párt túlfényezte ezt a dolgot. Beharangozták, hogy ez önkormányzatiság, tulajdonképp kulturális autonómiáról beszélhetünk. Ez nem az” – jelentette ki hozzátéve, önmagában az alap léte jó, de sok az elszalasztott lehetőség. Példaként említette, a törvényben nincs rögzítve, hogy egy kisebbségnek a képviselője legyen az alap igazgatója, illetve arra is rámutatott, a bizottságok öt tagjából csak hármat választanak maguk a kisebbségek. Véleménye szerint az alap kapcsán több változásra lenne szükség, például jobban elmozdíthatták volna az önkormányzatiság irányába, illetve el kellene érni, hogy több pénz áramoljon oda, mégpedig az állami költségvetés egy meghatározott része, százaléka. „Láttunk benne fantáziát, láttunk benne lehetőséget, de ez nem volt kellőképpen kihasználva. Ha még lehet, ezt kellene valamilyen módon orvosolni” – fogalmazott.

Fotó:  Fábián Gergő

Rigó a kultúrának a költségvetés megadott százalékával való támogatása kapcsán megjegyezte, az egész kultúrára nem így tekint a szlovák költségvetés. „Sajnos a kulturális tárcának sem így szabták meg a költségvetését. Fix összegekről beszélgetünk. Itt látni kell, hogy ezek a fix összegek a Kisebbségi Kulturális Alap létrejöttét megelőzően minden évben egy politikai harcnak a végeredménye voltak. Most már benne van a törvényben, hogy minimálisan 8 millió euró megy erre. Természetesen több lehet, kevesebb viszont semmiképpen nem” – reagált. Az államtitkár továbbra is kiállt amellett, hogy a jelenlegi helyzetben már kulturális önkormányzatiságról lehet beszélni.

Bárdos szerint ennél azért árnyaltabb a kép. „Miért félünk attól, hogy az adott kisebbség, az adott kultúra képviselői maguk döntsék el, ki számukra hiteles. Ki az, aki ebben a kérdésben tud és mer vállalni, és a következményeket is vállalja” – mondta megjegyezve, más a mandátuma a megválasztott három tagnak, mint az igazgató által kinevezett két emberé. Hozzátette, örült volna annak, ha a pár héttel ezelőtti törvénymódosításnál nem csak minimális változtatásokra került volna sor. „Az elmondottak alapján szuperül működik a koalíció, a kapcsolatok ennyire jók soha nem voltak. Akkor most kell lépni” – húzta alá. „Ez egy nagyon jó lehetőség lett volna. A felvidéki magyar közösség számára jó lett volna, ha lenne olyan lépés, aminek mindenki örülhetne. Így, feltételes módban. De sajnos a helyzet nem ez” – jegyezte meg.

 Az államtitkár elismerte, vannak gyermekbetegségei a rendszernek, de ennek ellenére jól működik, a kifizetések már elkezdődtek, s reményei szerint a jövőben mindez még gördülékenyebbé válik majd.

Végezetül Bárdos Gyula az összefogás fontosságát hangsúlyozta, mint mondta, minimum beszélő viszont kell folytatnunk, saját dolgainkat őszintén meg kell beszélni, megtalálni, hogyan tovább. „A legfontosabb, hogy mi, felvidéki magyarok ezekben a kérdésekben lássunk tovább az orrunknál, próbáljunk összefogni, mert ha nem, az oszd meg és uralkodj abszolút a mi kárunkra fog dolgozni. Ezért szeretnék több párbeszédet, ha kell, akár vitát is, de végre a közös ügyeinkben próbáljunk asztalhoz ülni, próbáljunk 5-ről 6-ra jutni” – mondta.

Merre tart a szlovákiai magyar kultúra? - Bárdos Gyula, Rigó Konrád
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.