Mérlegen a Fidesz Európai Néppártból való távozásának lehetősége
Mérlegelik az Európai Néppártból való távozás lehetőségét, és ha nem tudnak közös nevezőre jutni, akkor többen tárt karokkal várják a Fideszt – nyilatkozta Orbán Viktor egy ellenzéki újságíróknak tartott nőnapi háttérbeszélgetésen. A miniszterelnök szerint erős túlzás volt „casus bellit” csinálni a Soros–Juncker-plakátokból, amelyek Muppet Show-szerűen ábrázolják a két embert.
Orbán Viktor dönti el, hogy a Fidesz melyik pártcsalád tagja legyen
- mondta az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakcióvezetője és EP-választási csúcsjelöltje pénteken Varsóban. Manfred Weber az EPP vezetőségének tanácskozásán vett részt.
Ez az ő döntése. Senkit sem kényszerítünk maradásra. A Fidesz maradhat, de az EPP közös elveken és értékeken alapul, és mindenki maradhat, aki osztja ezeket az elveket (...), aki pedig nem, az távozhat, vagy ki kell őt zárni - közölte a politikus egy újságíró kérdésére válaszolva, aki Weber véleményét kérdezte Orbán Viktor péntek rádióinterjújáról.
A Petsisrácok.hu szerint: Az Európai Néppártból való esetleges kizárás, távozás ügyében „mérlegelést végez a Fidesz”, a gondolkodás nem a kizárási indítványról szól, hanem arról, hol a párt helye – mondta Orbán Viktor a Karmelita kolostorban tartott nőnapi háttérbeszélgetésen, amelyre csak ellenzéki női újságírókat hívott meg. A hölgyeket körbevezette az épületben, másfél órát teázott, beszélgetett velük a könyvtárszobában, végül virággal búcsúzott tőlük. A beszélgetés során a kormányfő utalt egy esetleges új formáció létrehozására még az EP-választás előtt.
Minket többen tárt karokkal várnak. Jobbról érkező pártok alig várják, hogy a Fidesz csatlakozzon hozzájuk
– hangsúlyozta Orbán, és ezek sorában említette Matteo Salvini Ligáját és Jarosław Kaczyński PiS-formációját, de mint mondta, másokat is tud sorolni. A legelső helyen természetesen a lengyelek vannak. Hozzátette: vasárnap Lengyelországba megy, ott tárgyalnak majd, a lengyel kormánypárt pedig nem a Néppárt tagja. Ha mennünk kell, és valami újba belefognunk, mindenekelőtt a lengyelekkel számolunk – jelentette ki a miniszterelnök.
Teljesen új helyzet van, amire válaszokat kell adni. A Néppártban szívesen keresem a válaszokat, de ha nem lehet közös nevezőre jutni, akkor nem érdemes együtt keresni
– fogalmazott Orbán Viktor, aki azt is többször elmondta: nem a távozásnak, hanem alapvetően a dolgok megjavításának a híve, de eljöhet az a pont, mikor már szerinte nincs értelme maradni. A kormányfő nem számol azzal, hogy veszteség érné akkor, ha kilépne a Néppártból, mert szerinte az európai politika átalakulóban van. Úgy véli,
Brüsszelben „buborékban élnek”, nem érzékelik a valóságot, azt, hogy a migráció kérdése a legfontosabb.
A kormány plakátkampánya kapcsán a miniszterelnök megjegyezte:
Szerinte Soros Györgyöt és Jean-Claude Junckert a plakátokon „Muppet Show-jellegűen” ábrázolták, és kitart amellett, hogy a tájékoztató kampányra szükség van. Junckernek nincs oka megsértődni – már csak azért se, mert az Európai Néppárt kongresszusán Helsinkiben, november 8-án arról volt szó, hogy innentől kezdve „egység lesz”, ám Salzburgban egy európai uniós csúcs előtti néppárti tanácskozáson
Juncker felvetette a kizárásunkat. Akkor ki is volt illojális?
– tette fel a kérdést a miniszterelnök, aki szerint tehát nem az ő plakátkampányuk, hanem ez a junckeri magatartás volt az illojális.
Manfred Weber néppárti frakcióvezető feltételeire pedig azt mondta: nem akart senkit megbántani, szerinte nincs oka bocsánatkérésre, de ellenére sincs ez, szívesen kér elnézést.
– utalt arra, hogy lenini szóhasználattal „hasznos idiótáknak” nevezte az ellene felszólaló néppárti politikusokat.
„Sorossal működött együtt”, jól ismeri belülről is, és elismeri a rendszerváltozás körüli érdemeit, „komoly érdemei vannak ebben”. De Orbán Viktor a pénzügyi spekulánst így jellemezte:
Körülbelül 67 olyan szervezet van ma Magyarországon, ami Soros pénze segítségével működik, „enélkül nem is léteznének”.
Nem hiszi, hogy a Néppártban zajló folyamat egy tudatos provokáció része lenne, amely az euroszkeptikusok erősödésével az orosz érdeket szolgálja. Ő nem úgy látja, hogy az oroszok destabilizálni akarnák az EU-t, hiszen éppen most állapodtak meg a németekkel az Északi Áramlatról. Bár az oroszokat a „bojtos farkú ördögnek próbálják láttatni”, nem szeretné, ha bárki figyelmét elkerülné, hogy leginkább a németek működtek együtt velük.