2018. szeptember 21., 15:38

Megbukott Kaliňák és Fico embere

František Imrecze, a Pénzügyi Igazgatóság elnöke szerdán váratlanul lemondott. Nem mintha nem lett volna elegendő indok a távozására, csak éppen senki sem várta. Minimum két okból. Először is, mert Szlovákiában nem megszokott, hogy valaki önként vállalja a következményeket a magas állami tisztségekben. Legutóbb a történelmileg legrövidebb ideig miniszterkedő Tomáš Drucker tett ekképpen, aki miután nem sikerült Tibor Gašpart rábeszélnie a lemondásra, önként távozott a belügyminiszteri posztról.

František Imrecze
Fotó: TASR

A másik ok pedig, ami miatt kicsit váratlanul ért bennünket a lemondás, hogy Imrecze azt követően jelentette be azt, hogy két órán át győzködte a parlamenti képviselőket az igazáról. Csak a ránehezedő nyomás miatt, meg hogy védje az intézményét a további atrocitásoktól, mondta. Imrecze tapasztalt hivatalnok, lényegében 2012-től, az adóhivatal vezetésébe való belépésétől kezdve válságkommunikációt folytatott. Ezért váratlan kicsit, hogy a tisztségétől egy viszonylag nehezen érthető, 300 millió eurós 2013-2014 közti vámcsalási ügy miatt válik meg, írja a Trend gazdasági hetilap.

Az Aktuality.sk is úgy véli, Imrecze menekülésének valódi oka politikai lehetett. Pontosabban pártbeli: valószínűleg párton belüli összetűzésről volt szó. A pénzügyi igazgatósághoz és a Smerhez közeli források azt állítják, hogy az Imrecze elleni kampány mögött a Fico és a Smer Pellegrini-csoportja közti viszály áll. Kažimír miniszter ugyanis nagy valószínűséggel egy hónap múlva a Nemzeti Bankba teszi át a székhelyét, s mivel ő Pellegrini, pontosabban a párton belüli V4-ek (Pellegrini, Kažimír, Žiga, Glváč) embere, a kormányból való távozása erősítette volna a Fico-csoportot, amely éppen Imreczét szemelte ki leendő pénzügyminiszternek. Az Imrecze elleni támadásoknak (amelyek célja eredetileg nem Imrecze távozása lett volna, csupán a meggyengítése, hogy ne lehessen belőle miniszter) Fico ebbéli szándékait kellett volna megállítaniuk, hogy Žiga lehessen a miniszter. A gazdasági miniszter meg Glváč.

Ha sikerült volna a terv, Kažimír távozása nem gyengítette volna meg annyira a Pellegrini-csoportot, és az erőviszonyok megmaradtak volna a kormányban. A dolgok azonban bonyolultabbá váltak, az élet már csak ilyen, amikor az ellenzék egyre erőteljesebb nyomást kezdett kifejteni Kažimír miniszterrel szemben is, aki rendkívül kényes a hírnevére, így arra kényszerült, hogy lemondásra késztesse Imreczét, ami újabb összetűzést eredményezhet a pártvezetéssel. Azaz Robert Ficóval. A végeredmény valószínűleg így is az lesz, hogy Fico egy másik embere kerül majd Kažimír helyére, azaz a Pellgrini-csoport elveszíti a csatát. Egy valami azonban mégiscsak változott: a kormányfő körüli csoport megmutatta, hogy vannak ambíció, és képes a saját – pártvezetéssel szembeni – politikai játékait játszani. És Ficónak be kell látnia, nem ő az egyedüli, aki a pártban és a kormányban a bábukat mozgatni szeretné, írja az Aktuality.sk.

Imreczét lapátra tették

Beszélje ki magát Imrecze, amire csak akarja, akár arra is, hogy nem hajlandó „ebben a politikai cirkuszban részt venni”, a 300 milliós vámcsalásra, más reakció nem is lehet, mint hogy lemond, véli Peter Schutz, a Sme napilap kommentátora. Az OLAF-botrány egy jobb demokráciában megkérdőjelezné a felettes pénzügyminiszter posztját is, írja Schutz, aki szerint Kažimír most megmutathatja, mekkora súllyal bír az imázsépítése érdekében kifejtett több éves PR-munka. A kijelentések, miszerint a kínai tornacipők és mobilok alulértékelésére valamiféle pártstruktúrák érdeke hívta fel a figyelmet, hogy megakadályozzák Imrecze miniszterré válását, ott hibádznak, hogy Kažimír távozása még messze nem biztos úgy, ahogyan abban a Nemzeti Bank jelenlegi kormányzójával, Makúchhal megegyezett. (Megj: Makúch mandátuma ugyan csak 2021-ben jár le, ám maga is a mellett lobbizik, hogy utódja megválasztása még ebben a választási időszakban megtörténjen, mert ez a parlament a HN.online portálnak adott interjúja alapján: „reprezentatívabb”.)

Imreczét legyőzték Beblavý grafikonjai

Miroslav Beblavý (Spolu) az Eurostat két grafikonjával rukkolt elő a parlament pénzügyi bizottságának azon az ülésén, amelyen Imrecze a bizonyítványát igyekezett magyarázni a képviselőknek. A grafikonok azt mutatják, hogy a vámcsalások folytatódnak. Imrecze még megpróbálkozott a magyarázkodással, valószínű azonban, hogy a csalók új módszert találtak az OLAF és a pénzügyi igazgatóság 2014-ben beállított rendszerének kijátszására, mégpedig úgy, hogy más árufajtákat jelentettek be, amelyekre a vámosoknak nem voltak árlimitjeik. Imrecze azt állította, hogy közbeléptek, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a csalások múlt év novemberétől ez év júniusáig vígan folytak tovább, írja a Denník N napilap.

Imrecze nagy valószínűséggel csak megelőzte a felettesét, Kažimír minisztert, akinek az új tények ismeretében le kellett volna őt váltania. Az új csalások új problémát jelentenek Kažimír számára, s ez az utolsó dolog, amire a Nemzeti Bankba való tervezett távozása előtt most szüksége van. Azt pedig felejtsük el, hogy Imreczéből még pénzügyminiszter lehet. A vesztesek nem játszhatnak első ligát, írja a Denník N.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.