2019. július 10., 18:55

Matovičnak minden fronton gondjai támadtak

A Focus ügynökség legújabb felmérése azt mutatja, hogy az Egyszerű Emberek szimpatizánsainak nagy része átpártolt a Progresszív Szlovákiához, illetve Kiska új pártjához.

201801031619100.0000000000000000000000000000000000000000001a_Igor-Matovi.jpg

2016-ban Matovič még meglepő eredményt ért el mozgalmával a parlamenti választáson: a 11 százalék, harmadik legjobbként, 19 képviselői helyet garantált neki a törvényhozásban. Három év ellenzéki lét után azonban szétesni látszik a klubja. Először a liberális képviselők távoztak onnan, most meg a konzervatívok nagy része is dobbantott. Ma már a klubja csupán tíztagú, és a Focus utolsó felmérése is csak 5,1 százalékra saccolja a párt támogatottságát, ami 2011-es pártalapítástól a legalacsonyabb támogatottság, írja a Denník N napilap.

A népszerűség csökkenése láthatóan Matovičot is idegesíti, aki mindenféle összeesküvés-elméletet lát a dolog mögött. Ezerrel dolgozik a Penta, állítja, amit szerinte az is bizonyít, hogy

az elmúlt héten a hozzá közeli médiában több cikk is megjelent ugyanazon recept szerint: lejáratni Matovičot és az OĽaNO-t, valamint dicső fényben feltüntetni Kiska új megváltóit.
A legtöbben a korrupcióellenes program miatt támogatták

Az emberek főleg a korrupcióellenes küzdelméért választották az OĽaNO-t. Ezt mutatják a 2016-os adatok is, akkor a szimpatizánsainak 42 százaléka éppen a korrupciósellenes programja miatt szavazott rá, illetve nagy szerepet játszottak az eredményben a választási listájára felkerült személyiségek is.

Érdekes megfigyelni azt is, írja a lap, hogy az OĽaNO választói közül ez év januárjában, amikor még mintegy 10 százalékos volt a támogatottsága, csak 39 százalék tartotta magát konzervatívnak és 28 százaléka liberálisnak, jelenleg pedig csupán mindegy negyedik választója mondja magát konzervatívnak. Téves tehát az a nézet, miszerint Matovič OĽaNO-ja elsősorban a konzervatívokat képviseli, egyfajta korrupcióellenes KDH-ként.

Hová tűntek Matovič választói januártól és miért pártoltak el tőle?

2019 januárjában a Progresszív Szlovákiának (PS) 4,9, az Együtt (Spolu) pártnak 3,5 százalékot mértek az ügynökségek, Zuzana Čaputovát pedig csak a választók 9 százaléka akarta államfőnek. Februárban a PS/Spolu koalíció már 9,5 százalékot kapott, Matovič pártjának támogatottsága pedig lecsökkent 8,5 százalékra. A későbbi „čaputománia” tovább erősítette a PS/Spolut, az államfőválasztás második körében már Matovičék is Čaputovát támogatták, s egy június eleji felmérés szerint az OĽaNO támogatói közt rendkívül megnőtt Čaputová népszerűsége, a pártelnök Matovič után a második helyre ugrott fel a népszerűségi listán. Közben június középen elhagyta a pártot több konzervatív politikusa és a mozgalom korrupcióellenes arca, Veronika Remišová is, aki röviddel a távozása után belépett Kiska pártjába.

A Focus vezető elemzője, Martin Slosiarik szerint az OĽaNO választóinak csökkenése a PS/Spolu javára történik leginkább, amely választói bázisának egynegyedét jelenleg a volt OĽaNO-szavazók teszi ki, illetve az Emberekért párt javára, ennek a választóinak az egytizede jelenleg volt OĽaNO-szavazó.

Slosiarik szerint a megmaradt OĽaNO-szavazók nagy részét a középkorú (55 éves korig) férfiak teszik ki, és megfigyelhető az is, hogy az OĽaNO konzervatív szavazói kisebbségbe kerültek. Az elemző szerint nem valószínű, hogy Matovič megismételhetné a 2016-os forgatókönyvet, akkor ugyanis az SaS-hoz hasonlóan főleg Radoslav Procházka pártjának rohamos bukása következtében sikerült olyan eredményt elérnie.

Igor Matovič utolsó esélye

Az Aktuality.sk szerint Matovič sohasem volt standard politikus. Mindig ösztönösen cselekedett, tekintet nélkül a következményekre.

Elsősorban a Fico körüli korrupt hidrára összpontosított, egyik botrányt a másik után nyitotta meg, s ezzel több csalót is elvágott az állami tisztségektől és pénzektől. Élesen elhatárolódott Dankótól és Bugártól is.

Az ellenzéki pártelnökök közül a „piszkos munka” nagy részét ő végezte el, és természetesen ő kapta ezért a legtöbb ütést is, mivel az első vonalban állt.

Más kérdés, hogy gyakran nem tett különbséget, és a kis botrányokat is nagy felfedezésekként igyekezett bombasztikus módon a kamerák kereszttüzében eladni. S a népszerűség érdekében hozzájárult mindezzel ahhoz is, hogy a választók jó része ma egy kalapba rakja a jelenlegi politikusi generációval. Gondot jelent az is, hogy Matovič állításai nem mindig voltak alátámasztva. Kiváló példa erre Fico belizei bankszámlája. A politikában is érvényes tehát: kétszer mérj, és egyszer vágj!

Mindezek ellenére érvényes, hogy ha a következő választások után egy Smer, illetve Kotlebáék nélküli kormány áll fel, az Matovič történelmi érdeme is lesz. Ő maga, illetve a mozgalma azonban könnyen kívül maradhat, sőt akár a parlamentből is kieshet, ami ellen jelenleg a lehető legrosszabb módon küzd. Láthatóan önsajnálatba temetkezett, tanácstalannak és kétségbeesettnek tűnik. Azt állítja, amíg ő a korrupció ellen küzdött, Beblavý meg Truban a kukoricásban rejtőzködnek, most meg jelentkeznek az érdemekért.

Matovič vad elmélete

Az OĽaNO elnöke azt is állítja, hogy a PS/Spolu koalíció és Kiska a „nemzeti megbékélés kormányát” akarják létrehozni Druckerrel meg a Fico nélküli Smerrel együtt a Penta pénzügyi csoport koordinálása mellett. Azzal érvel, a szlovákiai politikában történtek már furcsa dolgok, elég csak Procházkára meg Bugárra gondolni. Az Aktuality.sk szerint azonban ez csak egy vad elmélet, amely egyelőre pusztán Matovič fejében él, ugyanúgy, mint az a kijelentése, hogy „Kiska lenne a másik Procházka”.

Matovičnak pillanatnyilag nincs sok szövetségese a politikában. Tulajdonképpen az egyedüli, aki egyelőre még nem írta le őt, az Richard Sulík, az SaS elnöke. De amíg az ellenzék maradék része – Sulíkkal egyetemben – intenzív tárgyalásokat folytat és a programbeli átfedéseket keresi, Matovič tevékenysége értelmetlen összetűzésekben merül ki. Pedig ha 2020 után is szeretne a politikában maradni, egy kicsit vissza kellene vennie a gázból. Mert ha igaz, hogy a Smer veszte az ő prioritása is, legalább néha bele kellene harapnia a nyelvébe, és a trollkodás helyett konkrét megoldásokat kellene kínálnia.

Senki sem állítja, hogy az SDK-modell lenne a megoldás, elegendő lenne csak egy „meg nem támadási paktum”, hogy az ellenzék ne égessen fel minden hidat a választások előtt. S ez Matovič utolsó esélye is:

vagy összeszedi magát és megmenekül, vagy folytatja így tovább, és vége,

véli az Aktuality.sk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.