2019. szeptember 27., 14:06

Lehet-e egy eszme helyes, ha azt a fasiszták is támogatják?

A legutóbbi pozsonyi Menet az életért már a harmadik ilyen jellegű felvonulás volt, amely talán még nagyobb emóciókat váltott ki, mint az előzőek. Tény, hogy a szlovák abortusztörvény viszonylag megengedő, a terhesség 12. hetéig bárki kérheti a műtéti úton történő terhességmegszakítást.

Menet az életért
Fotó: TASR

Ám a szlovák konzervatív pártok azt szeretnék, ha a törvény jóval szigorúbb lenne. Ennek a nézetnek a követői szervezik az életért meneteket is, amelyeknek nem csupán maga a téma miatt van jelentőségük, mindez hatással van a politikára és a közéletre is. No és persze a médiára. A konzervatív sajtó szerint a téma mögül hiányzik a szélesebb háttér, de talán ettől is fontosabb lenne, hogy kultúránk elismert személyiségei vagy a hírességek ne féljenek a témával kapcsolatban állást foglalni.

A liberális sajtóban, amely egyébként sem támogatja a szigorítást e téren, viszont látható ellenérzést váltott ki Kotlebáék részvétele a felvonulásban. A Sme napilap szerint egy német közmondás azt mondja, ha egy asztalhoz, amelynél kilenc ember ül, odaül egy neonáci, akkor tíz neonáci ül az asztal körül.

„Mert csendben ülni egy nácival, eltűrni őt, azt jelenti, hogy elfogadjuk. És a Menet az életért elfogadta a neonácikat. Együttmenetelt a fasisztákkal” – írja a Sme.

A Denník N napilap kommentátora, Martin M.  Šimečka még tovább megy, és megkérdőjelezi, hogy egy olyan eszme, amelyet a fasiszták is támogatnak, egyáltalán helyes lehet-e. „Az ellenségem ellensége a barátom” – tartja az ősrégi szanszkrit közmondás. Šimečka szerint valószínűleg eszerint cselekedtek a Menet az életért szervezői is, akik az ellenségeiknek a terhességmegszakítás betiltásának ellenzőit tartják, ezért a fasiszták a barátaik, akiket szövetségeseikké fogadtak.

Azt állítja, valójában a felvonulás lényege nem a terhességmegszakítás, bár a résztvevők nagy része így gondolja, hanem valami teljesen más. A fasisztákkal való szövetkezés szerinte nem egy apró foltocska a tiszta szándékon, ellenkezőleg a szándék ezzel a szövetséggel elveszíti a tisztaságát.

Régen a kommunizmust is sokan azzal védték, hogy maga az eszme helyes, csak nem megfelelő emberek kezébe került. A történelem azonban megmutatta, hogy a kommunizmus védelmezői tévedtek. Az eszme rossz, ezért is kerülhetett rossz emberek kezébe, érvel Šimečka, aki szerint a katolikus egyház és a felvonulás szervezői a fasisztákkal való egyetértést csak kellemetlen véletlennek tartják, csakhogy ez nem véletlen. Mint ahogyan az sem véletlen, hogy a fasiszták nem vettek részt a Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés egyetlen felvonulásán sem, de nem tiltakoztak a klímaváltozásért sem. Először is azért, mert ezek az eszmék teljesen idegenek tőlük, másrészt pedig azért, mert ezeknek a szervezői elzavarnák őket. Šimečka szerint ha a felvonulás szervezőinek és a katolikus egyháznak kezdetben voltak is kétségeik a fasisztákkal való szövetség miatt, ezek egyre gyengébbek lesznek, mert egyre inkább úgy tűnik, hogy ez a szövetség előnyös a számukra.

A rossz kommunisták legalizálták az abortuszt

Martin Hanus, a Postoj.sk konzervatív portál kommentátora Šimečka cikkére reagálva azt írja, hogy Šimečka kérdés nemcsak egyszerű, hanem abszurd is. Ezt azzal támasztja alá, hogy a legnagyobb siker talán, amit a jelenlegi ellenzék a parlamentben elért, az erdők védelméről szóló törvény elfogadása volt, amely betiltotta az egészséges fák biomasszává való elégetését. De az ellenzéknek csak Kotlebáék segítségével sikerült a koalíciót leszavazniuk. Vajon a környezetvédőknek azóta azon kellene rágódniuk, hogy helyes-e az erdők védelmének eszméje, ha egyszer a fasiszták is mellé álltak? – teszi fel a kérdést Hanus.

S ha már egyszer a Šimečka által példaként felhozott kommunizmus eszméjéről van szó, el kell mondani azt is, fűzi hozzá a Postoj.sk kommentátora, hogy a Szovjetunió volt az első ország a világon, amely a 12 hetes korig való terhességmegszakítást 1920-ban legalizálta. Csehszlovákia 1957-ben az elsők közt csatlakozott és legalizálta a terhességmegszakítást. A nyugati demokráciákba ez az eszme csak húsz éves késéssel jelent meg. A terhességmegszakítás törvényesítését ott is a baloldal forszírozta az antikommunista jobboldallal szemben.

Šimečka elméletével az a baj, írja Hanus, hogy figyelmen kívül hagy mindent, ami lényeges, a terhességmegszakítás törvényesítésének eszméjét és keletkezését, ellenzői erkölcsi hátterét, a történelmet a szemétre dobja. Néhány liberális, szerencsére nem mind, erőnek erejével egy kosárba rakja az életért mozgalom aktivistáit Kotleba szélsőségeseivel, mert így akarják törvényteleníteni a keresztény tiltakozást, hasonló propagandával, mint tették azt a kommunisták a 80-as évek végén.

Ám azoknak a legnagyobb problémája, akik nem akarnak megbékélni ezzel a barbár törvénnyel, nem az, hogy a vasárnapi 50 ezres tömegben olyan szélsőségesek is felvonultak, mint Marián Kotleba, vagy az olyan szerencsétlenek, mint Andrej Danko. A legnagyobb gond az, hogy abban a tömegben nem voltak ott az olyan emberek, mint Ön, Šimečka úr” – fűzte hozzá a Postoj.sk kommentátora.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.