2019. július 24., 14:13

Kočner majdnem tökéletes bűntette

Már a váltóhamisítási ügyben indult eljárás első napja megmutatta, hogy Kočner és Rusko kemény ellenfélbe ütközött.

Marian Kocner
Fotó: TASR

Az ügyész ugyanis olyan bizonyítékokat tett le az asztalra, amelyek 12-től 20 évig terjedő időszakra a rács mögé küldhetik őket. 2016-ban még minden ellenkezőleg nézett ki,

Kočner azt hihette, hogy kitalált egy tökéletes bűntényt.

Azaz majdnem tökéleteset, írja Dag Daniš az Aktuality.sk portálon megjelent kommentárjában. 2016-ban mutatta meg ugyanis Kočner azokat a titokzatos váltókat, amelyeken keresztül mintegy 70 millió eurót követelt. Formálisan az adós Pavol Ruskótól, akivel úgymond perben állt. Valójában azonban a kezes Markíza televíziótól meg annak részvényeseitől.

A „tökéletes terv”

A vagyontalan Rusko Kočner oldalán állt, mindketten ugyanazt állították: a váltók valódiak. Rusko még 2000-ben írta alá azokat a maga és a Markíza nevében, és Kočnernak joga van a kifizetésükre. Mivel a váltók nem voltak sehol sem elkönyvelve, Rusko ellen minimum csalásért és a Markízával szembeni kötelessége elmulasztásáért eljárásnak kellett volna indulnia – csakhogy ez a veszély nem fenyegetett. Rusko bűntette ugyanis évek múltán elévült.

Kočnernak akkor még befolyása volt a rendőrségre és az ügyészségre meg a bíróságokra is. A nyomozó, aki a NAKA korrupcióellenes egysége akkori vezetőjének, Robert Krajmernek volt a beosztottja a váltóhamisítási ügyben, arra a következtetésre jutott, hogy a váltók nem hamisak. S ha Rusko be is csapta a Markízát, és csalással milliós adósságokba keverte azt, már nem büntethető. Tehát ez esetben a tettet ugyan elkövették, de már régen, vagyis az ügy elévült.

Kočner elszámította magát

Kočner és Rusko számításai majdnem bejöttek, véli az Aktuality.sk, történt azonban néhány dolog, amivel nem számoltak. Először is, hogy

Kočner börtönbe kerül, így nem tudja a lépéseit előre koordinálni Ruskóval.

Másodszor, hogy radikálisan megváltozik a rendőrség vezetése, s ezzel megszűnik Kočner legendás befolyása Norbert Bödör oligarcha barátján keresztül a rendőrség vezetésére. Harmadszor, hogy 2018-ban új ügyész (Ján Šanta) fog Krajmerék után takarítani, aki ragaszkodni fog az új kivizsgáláshoz és a büntetőeljáráshoz, no meg az új bizonyítékok beszerzéséhez, amelyeknek köszönhetően bebizonyosodott, hogy Rusko aláírása 2000-ben teljesen más volt, mint a váltókon lévő aláírása. A szakértő szerint ebből az következik, hogy Rusko nem írhatta alá 2000-ben Kočner váltóit, mint ahogyan azt állítja, hanem csak 2013 után…

Ráadásul a rendőrségnek sikerült hozzájutnia egy állítólagos ötödik váltóhoz is, ami valószínűleg Ruskót és Kočner ügyvédjét is meglepte.

Ez az ötödik váltó a váltóhamisítás egyik mellékterméke lehet, amit Kočner annak idején félretett, vagy talán egy biztosíték a Markízával való további körök esetére. Tény, hogy az ötödik váltó szerepe egyelőre ismeretlen, ám Rusko a bíróságon azt vallotta, csak négy váltóra emlékszik, nem ötre. Vagyis Kočnernak meg az ügyvédjének olyan gondjai akadhatnak, amelyekre nem volt előre felkészülve.

Kočner a „tökéletes bűntette” során nyilvánvalóan túlbecsülte az erejét és a befolyását.

És főleg alábecsülte az ellenfelét. A Markíza részvényesei ugyanis a legjobb ügyvédeket bérelték fel, akik húsz évre visszamenően tüzetesen átvizsgálták Rusko és Kočner profilját is. A megbízók mintegy kétmillió eurót költöttek a jogi szolgáltatásokra. Magyarul azt tették, amit egy működő jogállamban a rendőrségnek kellet volna tennie, és ha nem történik valami váratlan az ügyben, Kočner és Rusko nagy valószínűséggel rács mögé kerül. Kočner „tökéletesen kigondolt terve” valójában ugyanis egy teljesen primitív lopás volt, amely csak 2018-ig tűnt megingathatatlannak. Addig, amíg a primitív tolvajlások szinte teljesen biztonságosak voltak, az állam védelme alatt álltak, írja az Aktuality.sk.

Gyülekeznek a fellegek Kočner és Rusko felett

Mintegy 70 milliót kihúzni valakinek a zsebéből, ahhoz bizony jó adag arcátlanság kell.

Kočner azonban megengedhette magának, mert mindenütt ott voltak az emberei – a rendőrségen, az ügyészségen és a politikában is. A mobilja névjegyzéke tele volt „celebekkel”. Rusko állítása meg, hogy ha nem írta volna alá a váltókat, nem lenne Markíza, szó szerint minden határon túlmegy. Ezek ketten jól megtalálták egymást, írja a Pravda napilap. Rusko és Kočner felett gyülekeznek a fellegek, mivel hihetetlen, hogy ha a váltók eredetiek lennének, a Markíza könyvelésében semmilyen feljegyzés sem lenne erről. És senki sem hiszi el, hogy egy ilyen hatalmas összeg esetében csak szóbeli megegyezés lett volt, véli a Pravda.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.