2018. szeptember 4., 21:19

Kihallgatták Jaroslav Spišiak ex-főrendőrt a Sátor-banda ügyében

Besztercebányán ma folytatódott a Dunaszerdahelyen tevékenykedő Sátor-banda tagjai elleni eljárás. Kedden tanúként hallgatták meg a sértett feleket, köztük a volt rendőrfőkapitányt. Az eljárás szigorú biztonsági intézkedések betartásával zajlik a besztercebányai büntető-végrehajtási intézetben.

setor-banda-2.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: index.hu

Jaroslav Spišiak a majdnem háromórás tanúvallomása során elmondta, hogy a vádlottakat, illetve a bűnbanda többi tagját a munkája során ismerte meg. Ebben az ügyben ő sértett, mert a Sátor-banda le akarta őt járatni, nyomást gyakoroltak, hogy leváltsák az akkori rendőrkapitány-helyettesi posztjáról, sőt a rendőrség kötelékéből is el akarták bocsáttatni.

Fotó:  webnoviny.sk

Azzal is megvádolták őt, hogy 2003-ban háromszázezer koronányi kenőpénzt fogadott el azért, hogy a Sreknek nevezett Z. Ferencnek ne történjen baja. Erre hamis tanúkat igyekeztek toborozni mind a bűnbandából, mind az azon kívüli körökből. A hamis vád alapjául az szolgált, hogy Spišiak érdemének tudták be, hogy akkoriban hívták vissza Boris D.-t, a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal vezető beosztású munkatársát, aki jelenleg szintén vádlottként szerepel a Sátor ügyben, mivel információkat szolgáltatott ki.

Spišiak szerint az ellene irányuló akció főszervezője az a Reisz Andor volt, akit a későbbiekben a saját emberei öltek meg. Jaroslav Spišiak hamis bevádolásáért az ügyész később Sreket vád alá helyezte.

Mint sértett, tanúvallomást tett Reisz Andor korábbi két élettársa, valamint a meggyilkolt Raisz Szilárd és Csaba apja.

Az eljárás nyolc vádlott ellen folyik, akik közül ketten szabadlábon védekeznek, hatan pedig börtönben ülnek. Többségüket a Speciális Ügyészség bűnszervezet megszervezésével és támogatásával vádolja. A vád szerint a vádakat már a májusi első tárgyaláskor beismerte a 43 éves, Csontinak nevezett N. Zsolt és barátja, a 46 éves, Buginak nevezett B. György.  Részleges beismerő vallomást tett K. Krisztián, de csupán az ismerte el, hogy a bűnbanda tagja volt; a vád másik három állítását tagadta.

Fotó:  TASR

A megvádolt egykori rendőr, Boris D. szintén tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy csupán a munkája során ismerkedett meg a Sátor-banda tagjaival. Az eljáráson nem vett részt Csonti, mivel kérvényezte, hogy távol maradhasson.

A Sátor-banda 1999 és 2010 között erőszakos és gazdasági bűntetteket követett el Dunaszerdahelyi, a Galántai és a Komáromi járásban, valamint Szlovákia és Magyarország egyéb településein.

Állítólag a banda alapítója, Sátor Lajos rendelte meg a konkurens Pápay-banda 10 tagjának lemészárlását a dunaszerdahelyi Fontána bárban. Az egyik bandatag tanúvallomása szerint a bűnbanda körülbelül ötven ember haláláért felelős. Közöttük voltak az úgynevezett fehér lovak, vagyis olyan személyek, akik az illegális dióspatonyi cigarettagyártásban és egyéb gazdasági bűntényekben voltak érintettek.

Fotó:  pestisrácok.hu

A tárgyalás szeptember 5-én folytatódik, amikor is H. Lehelt (Sírásó) hallgatják ki, akinek állítólag a csótfai telkén temették el a gyilkosság áldozatait.

setor-banda-2.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék