Jókai Tibornak ítélték posztumusz a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat
Az idén Jókai Tibornak, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége tavaly elhunyt elnökének ítélték oda posztumusz a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat, amelyet az SZMPSZ további díjaival egyetemben 2019. április 6-án adtak át Rozsnyón, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok XXV. Országos Találkozóján.
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége díjait
öt kategóriában osztják ki azoknak a pedagógusoknak, akik munkájuk során jelentős nevelői és oktatói eredményeket érnek el,
sikeresen alkalmazzák pedagógiai módszereiket az oktatás, a tehetséggondozás vagy a nevelés területén, a pedagógiai közéleti tevékenységükkel példával szolgálnak környezetük számára, illetve közösségünk értékeinek gyarapításán fáradoznak. A díjazottaknak egy emléklapot és Darázs Rozália szobrászművész bronz kisplasztikáját Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke, a szervezet két alelnöke, Vörös Mária és Hack László, valamint Ádám Zita tiszteletbeli alelnök adta át.
A tehetségek felkarolásáért és gondozásáért Kulcsár Mónika, a pozsonyi Duna utcai MTNY Alapiskola és Gimnázium pedagógusa, Marafkó Klór Ildikó, a gútai Corvin Mátyás Alapiskola tanára – aki helyett az iskola igazgatónője, Csütörtöki Erzsébet vette át a díjat –, valamint Kekeňák Szilvia, a kassai Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola igazgatóhelyettese kapott elismerést.
A kiváló módszertani, nevelési, szakmai és tudományos eredményekért odaítélt díjat Kulik Szilvia, a pelsőci Dénes György Alapiskola igazgatója, Bodon Sándor, a rimaszécsi Speciális Alapiskola igazgatója, valamint Papp Andrea, a szepsi Alapiskola igazgatója vehette át.
Pedagógus életpálya díjat kapott Forró László, az érsekújvári Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskola és Kereskedelmi Akadémia pedagógusa – a díjat egykori kollégája, Beták Norbert vette át –, valamint Komjáti Attila, a tornai Alapiskola pedagógusa.
Az óvodapedagógusok részére, kiváló módszertani és nevelési eredményekért kategóriában Michač Szilvia, a komáromi Víz Utcai MTNY Óvoda igazgatója – helyette kolléganője, Vörös Bathó Éva vette át a díjat – és Harangozó Katalin, a kassai MTNY Óvoda igazgatója kapott elismerést.
A szlovákiai magyar nyelvű oktatást támogató tevékenységért Kozma Szabolcs, Győr-Moson-Sopron Megyei Pedagógiai Szakszolgálat pannonhalmi tagintézményének igazgatója és Győző Andrea, a búcsi Katona Mihály Alapiskola igazgatója vehetett át díjat.
A Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat 2019-ben posztumusz Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége éppen egy éve elhunyt elnöke kapta,
s azt a családja tagjai vették át. Fia úgy fogalmazott, ha most Jókai Tibor állna itt, sokéves munkája elismerését látva nagyon boldog lenne, meghatódna. „A legnagyobb örömöt az jelentené neki, hogy az övéi, pálya- és munkatársai díjazzák évtizedes erőfeszítéseit. Azt, amiért annyit dolgozott, amiért olykor távol volt tőlünk, hogy volt értelme annak a rengeteg befektetett energiának, amelyet a szlovákiai magyar pedagógusok, oktatási intézmények fejlesztésében fektetett” – mondta.
A díjátadó ünnepi est a Himnusz eléneklésével zárult.
A díjazottakról munkatársaink rövid portréfilmeket készítettek, amelyek rövidesen a hirek.sk weboldalon is megtekinthetők lesznek.