A fertőzött területeken ismét engedélyezik a házi sertések értékesítését
Az állatorvosok ismét engedélyezik a házisertés eladását magánszemélyek részére azon a területen, ahol idén júliusban felütötte fejét az afrikai sertéspestis. Ha a sertéstartók állományaiban november végéig nem lesz újabb fertőzés, akkor az Állami Állategészségügyi és Élelmezési Igazgatóság az Európai Bizottságtól kéri majd, hogy szüntessék meg a "fertőzött területek" megjelölést a régióban. Ezt nyilatkozta Szlovákia főállatorvosa, Jozef Bíreš a pénteken Tőketerebesen tartott szakértői ülést követően.
Bíreš azt is elmondta, hogy az ülésre azért került sor, mert értékelni kívánták az afrikai sertéspestis jelentkezése óta eltelt három hónap történéseit. A szakértők elsősorban a tenyésztők, a húsipar és a vadászok hármasának együttműködését oldották meg.
–mondta Bíreš, mindeközben az állattartó magánszemélyektől vásárolt húsról az állatorvosok igazolták, hogy az emberi fogyasztásra alkalmas.
A fertőzött területen minden disznóölés továbbra is csak az állategészségügyi szakembereknek tett bejelentés után valósulhat meg. Amíg a betegség felbukkanása előtt mindössze száz kistenyésztő tett bejelentést ezzel kapcsolatosan, addig ez a szám mára eléri a kilencszázat. A találkozón a szakemberek úgy döntöttek, hogy az Európai Bizottságtól kérni fogják a fertőzöttnek nyilvánított területek feloldását.
Legoptimistább számítások szerint ez még ez év végéig megtörténhet.
Így a nagyobb sertéstenyésztők a sertéshúst már a karácsonyi vásárokon is megvételre kínálhatják. Az együttműködésre a húsipar is készen áll, a tiltás feloldása után készek ezeket a tenyésztőket előnyben részesíteni a felvásárlás terén. A nagybani tenyésztők eladási tilalma miatt felvetődött kárpótlásuk kérdése is.
A találkozón kötelezettséget vállalt a Mezőgazdasági Minisztérium és az Állami Állategészségügyi és Élelmezési Igazgatóság azzal kapcsolatosan, hogy a sertéstartással kereskedelmi céllal foglalkozó tenyésztők is részesüljenek kárpótlásban.
A vadászok továbbra is korlátlanul vadászhatnak a vaddisznókra, ugyanakkor kötelesek állandóan járni és ellenőrzi területeiket, hogy azonnal jelenthessék fertőzött, esetleg elhullott állatok felbukkanását.