2018. szeptember 15., 15:42

Ha Lubyová összeszedi magát, egyszer talán polgármester is lehet

A Szlovák Tudományos Akadémia körüli káoszból valószínűleg az SNS miniszter asszonya kerül ki győztesen. A SZTA intézeteinek transzformációja azt célozta volna, hogy a tudósaink jobb feltételek közt dolgozhassanak. Ehelyett azonban egy hosszú háború szakadt a nyakukba a tudományos közösség meg Martina Lubyová oktatási miniszter között.

Martina Lubyová iskolaügyi miniszter
Fotó: TASR

A vita köztük a Legfőbb Ügyészség döntésével kapcsolatosan csúcsosodott ki: a tárca Lubyová vezetésével az intézetek transzformálása során nem úgy cselekedett, ahogyan cselekednie kellett volna, azaz tétlen volt. A minisztérium azonban a saját győzelmeként értelmezi az ítéletet. A tudományos akadémia vezetője, Pavol Šajgalík szerint azért, hogy teljesen összezavarja a közvéleményt és a képviselőket, akik az akadémia sorsáról döntenek.

A Noviny.sk kommentátora, Arpád Soltész szerint, amikor Martina Lubyová oktatási miniszter lett, sokan azt várták, hogy ha nem is lesz a Miss szimpátia cím várományosa, nyilvánvalóan javíthatja a szlovákiai tudományosság helyzetét. Lubyová azonban olyan benyomást kelt, mintha az intelligenciája és a műveltsége teljesen beárnyékolná a józan észt. Ha csak arrogáns lenne, kellemetlen és semmit sem tenne, még mindig a legjobb lenne, amit Danko kapitány nyújthat. Csakhogy ő tesz is, és ezzel károkat okoz, hatalmasakat.

A mutyizáshoz nem kell nagy tudomány

Az akadémiával folytatott vitája bonyolultnak tűnik, pedig végtelenül primitív, mint a háta mögött megbújó nemzeti képviselők és vállalkozók, véli Soltész. Az eredeti szándék az volt, hogy az akadémia vagyona a tudósoké maradjon, s a finanszírozásukról maguk gondoskodjanak. Valaki azonban rájött, hogy a tudomány hihetetlenül nagy csomag pénzbe kerül, s bár igaz, hogy az állam nem tudja fizetni, de ha lemond a tudományos intézetek feletti ellenőrzésről, akkor a politikusok nem kanyaríthatnak le belőle semmit sem maguknak. Lubyová tehát blokkolta a transzformációt, és a parlament jóváhagyott egy olyan törvénymódosítást, amelynek értelmében a tudományos intézetekről a politikusok döntenek.

A tudományban több tíz millió euróról van szó. S ha közpénzekről van szó, nem fontos érteni a kvantumfizikához vagy a molekuláris biológiához, csak mutyizni kell tudni, ahhoz meg nem kell tudomány, írja Soltész. Lubyová ezzel a tettével végleg leírta magát a tudományos közegben, s ha a választási ciklus befejeződésével nem a szociális hálót kihasználva kívánja tengetni az életét, több szűk résen is át kell majd passzíroznia magát a további politikai karrierje érdekében. S ha szorgalmas lesz, és megtanulja mímelni az emberi arckifejezéseket, egyszer talán akár a polgármesterségig is viheti, írja Soltész.

Amikor a saját minisztered árul el

Szlovákiában az oktatás és a tudományosság minőségének növelése legalább akkora prioritást élvez, mint Fico küzdelme a korrupcióval, írja Peter Bárdy, az Aktuality.sk főszerkesztője. A szlovák oktatásügy és tudomány rossz szelleme, hogy iszonyatos pechje van a felelős minisztereket illetően. Legújabban a tudományosság kapott nálunk egy jó nagy pofont. A Szlovák Tudományos Akadémia dolgozói ugyanis szembeszálltak a miniszterükkel, pontosabban szólva azzal, ahogyan a tudósokkal bánik. A koalíciós partnerek meg beálltak Lubyová mögé, s a tudósok logó orral távozhattak, írja Bárdy. A parlamenti szavazás ugyanis azt jelenti, hogy a miniszter asszony gyakorlatilag közvetlen hatalomra tett szert az akadémia felett, ő dönt majd arról, az akadémia mely intézeteit transzformálhatják kutatóintézetekké (ami azt jelenti, hogy a tudósok nagyobb rugalmasságot és szabadságot szereznek a pályázatok során).  

A volt oktatási miniszter, Juraj Daxler (aki egyébként Smer-jelölt volt) is a tudósok oldalára állt a vitában, és az Aktuality.sk portál számára írt kommentárjában világosan megfogalmazta, mit ronthatnak el a (főleg a kormánykoalíciós) képviselők. A miniszter asszony tulajdonképpen a sajátjait árulta el, mivel maga is az akadémia munkatársa volt.

A művelt és tisztességes emberek főleg azok számára veszélyesek, akik igyekeznek manipulálni az embereket, elfedni a mocskot, a szakmaiatlanságot, akiknek elsődlegesen és kizárólag a hatalomról és a pénzről szól minden, akik hazudnak, és zavarják őket a tények, összegzi Bárdy.

Hrnko elárulta, mire megy ki a játék

Aleš Kučera, az akadémia Csillagászati Intézetének volt igazgatója és Martin Vaňko, a Csillagászati Intézet jelenlegi igazgatója a Sme napilapban fejtették ki véleményüket az ügy kapcsán. A két tudós azt írja, egészen az utolsó pillanatig nem lehetett tudni, mire megy ki a játék az akadémia transzformálása ügyében, mígnem az SNS képviselője, Anton Hrnko elárulta magát, amikor a parlamentben kijelentette: „ Itt nagy pénzekről és vagyonokról van szó“. Azt nem tudni, hogy ezzel a miniszter asszony is egyetért-e, mivel azt állította, hogy az ügy azért alakult így, mert segíteni akarnak a tudósoknak és az akadémiának. Igaz, hogy a privatizáció szót is megemlítette, de feltételezzük, hogy ezt nem gondolta komolyan, mivel tudnia kell, hogy a SAV transzformálása esetében semmilyen privatizációról szó nem volt, az akadémia ugyanis nem magáncég. A vagyon átruházásáról volt csupán szó a tudományos intézeteknek, az állami kutatóintézeteknek, ami a jövőben gyakorlatilag teljesen kizárta volna a valódi privatizációt, vagyis a vagyon szétosztását magán szubjektumoknak, írják a tudósok.

Lubyová egy hónapot kapott az ügy megoldására

Időközben a parlament megszavazta a főiskolákról szóló törvénymódosítást, amely a tudományos akadémiáról szóló törvény módosítását is tartalmazta. Így a SAV abba az állapotba került vissza, amelybe a transzformáció elindítása előtt volt, azaz költségvetési-hozzájárulási szervezet formájába. A tudományosságért felelős parlamenti bizottság egy hónapos határidőt adott a miniszternek arra, hogy elsimítsa a vitát. Az oktatási tárca a Legfőbb Ügyészség döntésével védekezett, amely szerint a transzformációhoz szükséges dokumentumokat nem adták le időben, pedig a tárcának joga volt azt kérni. Lubyová szerint kötelességük volt felülvizsgálni az ügyet, mivel tudni akarták, hogy valamelyik intézet az érintettek közül nem ment-e csődbe, írja a SME napilap.

Az akadémiai képviselői elégedettek voltak a bizottsági ülés után, azt mondják, három javaslatuk van, az egyik, hogy ne kényszerítsék rájuk a transzformáció ama útját, amely az intézetek megszűnéséhez vezet, hanem maradjon meg azok folytonossága. A másik, hogy szüntessék meg a jogi vákuumban létrejött bizonytalanságokat, a harmadik javaslat pedig, hogy egy olyan megfelelő törvénymódosításra törekedjenek, amivel az akadémia és az állam is elégedett lesz, mondta František Simančík, az akadémia elnökségi tagja.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.