lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. május 14., 09:46

Fülek NEM-et mondott a szélsőséges eszmékre

Marián Kotleba és pártja múlt heti füleki látogatására reagálva a Varázshegedű polgári társulás Tolerancia napot szervezett. Az eseményen résztvevők szimbolikus gyertyagyújtással jelezték tiltakozásukat a szélsőséges eszmék térnyerése ellen.

tolerancia9.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: Szvorák Emese

A tiltakozók a Holokauszt- emlékműnél gyűltek össze. Az esti megmozduláson felszólalt Veronika Svetová a Varázshegedű polgári társulás elnöke, Kotlár Ildikó a Mocsáry Lajos Alapiskola igazgatóhelyettese, Juraj Šeliga a Tisztességes Szlovákiáért Mozgalom tagja, és Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos.

Veronika Svetová beszédében kiemelte, hogy Fülek toleráns város, ahol magyarok, romák és szlovákok békésen élnek együtt, ahol az emberek képesek elfogadni a közös szabályokat, de a különbségeket is.

„A szívalakú mécsesek és gyertyák a jóság szimbólumaként gyúltak. A rossz szításának ebben a történelmi városban nincs helye. Épp ellenkezőleg. A szeretetnek és a toleranciának kell lángolnia. Hisz mindnyájan ezt szeretnénk megőrizni ebben a városban. Továbbra is dolgoznunk kell azon, hogy értékeket teremtsünk és adjunk át gyerekeinknek, akik így fejlődő, kulturált és nyugodt városban nőhetnek fel. Az én esetemben a közösségek egymás iránti tisztelete és a tolerancia annál is inkább fontos, mivel magyar nemzetiségű vagyok, a párom magyar-szlovák gyökerekkel rendelkező roma, és két csodálatos kislányt nevelünk együtt”- fogalmazott.

Fotó:  Szvorák Emese

Kotlár Ildikó saját példáját ismertette. „Szlovák állampolgár vagyok, roma származású, magyarul beszélő. Sok ilyen ember él Füleken, különféle kombinációkban. Ez a város sok évszázada így működik, és nem működhet másképp. Ide akarják behozni a gyűlöletet? Ígérnek gyors megoldásokat? Én erre azt mondom: nem kérünk belőle! Ilyen már volt, itt állunk a Holokauszt-emlékműnél”- mondta.

„Többnyire roma gyerekekkel foglalkozom, sokan hátrányos környezetből érkeznek, de mindenkinek igyekszünk megadni az esélyt. Nem mindig könnyű, de az igazi bátorság nem feladni, hanem nap mint nap dolgozni a sikerért (…) Szlovák állampolgárként kikérem magamnak, hogy a szélsőségesek ránk erőszakolják akaratukat! Cigányként kikérem magamnak, hogy leírjanak, elrettentő példának használjanak! Nem elrettentő példa vagyok, hanem igazgatóhelyettes! Nem cigánybűnöző vagyok, hanem tanár! Nem akarom a gyűlöletet, hanem a tolerancia pártján vagyok”- hangsúlyozta.

Ravasz Ábel beszédében három dologra mutatott rá.  „A békés együttélés nem mindig jelenti azt, hogy minden könnyű, mindenki szereti egymást, hanem, hogy megdolgozunk érte”- mondta.

Hangsúlyozta továbbá, hogy ne hagyjuk, hogy a szélsőségesek ránk erőltessék az akaratukat. „Azt hirdetik, ha kormányra kerülnek, megoldják a cigány problémát. Nincsenek könnyű és gyors megoldások. Csak kitartás van, munka, és csak a békés együttélés vezet előre”- mondta, majd a párkányi Štúr szobrot hozta fel példaként. „Most épp a romák vannak a célkeresztben, de Párkányban láthattuk, hogy a magyarok is csak egy kicsivel vannak lemaradva attól, hogy ők kerüljenek oda.”

„Nem hagyhatjuk, hogy a gyűlölet teret kapjon! Ne hagyjuk, hogy átkiabáljanak rajtunk! Attól, hogy az üzenetünk békés, nem maradunk csendben! A hangunk erős!”- zárta.

Hétfőn este több mint száz roma, magyar és szlovák lakos állt ki a tolerancia mellett Füleken.

 

tolerancia9.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.