2019. november 5., 16:52

Čentéš szerint Kočner többször is járt a főügyészségen

Jozef Čentéš 1999-től dolgozik a Legfőbb Ügyészségen. Annak ellenére, hogy 2011. június 17-én jogszerűen megválasztották legfőbb ügyésznek, a kinevezésére sohasem került sor, Ivan Gašparovič akkori köztársasági elnök ugyanis ezt nem tette meg.

Marian Kočner
Fotó: TASR

A szóban forgó főügyészválasztás máig vita tárgya, 2013 júniusában azonban egy másik jelöltet, Jaromír Čižnárt választották meg főügyésszé. A ki nem nevezett főügyésszel a .týždeň.sk készített terjedelmes interjút, s bár Čentéš  nagyon óvatosan nyilatkozott, annyit azért megtudhattunk, hogy Kočnert több ízben is látta megfordulni a Legfőbb Ügyészségen, továbbá azt is, mit gondol a Dobroslav Trnka és Kočner közti kommunikációról, s hogy véleménye szerint milyen állapotban van jelenleg a Legfőbb Ügyészség.

Čentéš azt állítja, amennyiben bebizonyosodik, hogy valódi az a videófelvétel, amelyen azt látni, hogy Marián Kočner egy kamerát szerel fel Trnka irodájában, akkor lehet, hogy előkerülnek más videófelvételek is, amelyeket azzal a kamerával készítettek. Az ügyész azt mondja, elképzelni se tudja, mi mindent vehettek fel rajta, de szerinte „komoly a bűncselekmény elkövetésének gyanúja olyan személyek részéről, akik az igazságszolgáltatásban tevékenykedtek”. S bár mindenkiért nem teheti tűzbe a kezét, úgy véli, személyes kudarcról van szó inkább.

Fontosnak tartom elmondani, hogy azoknak az ügyészeknek, akikkel az utóbbi időben találkoztam a főügyészségen, egyike sem helyeselte az ilyen eljárást. Úgy vélem, hogy a múltban nem volt jellemző, hogy az Ügyészi Tanács vagy az Etikai Bizottság állást foglaljon a nyilvánosság felé is. S mind a két szubjektum határozottan elítélte ezt a fajta eljárást, amiből arra következtetek, hogy megkezdődött az ügyészség megtisztulása” – fogalmazott az interjú során Čentéš.
Alvilági emberekkel ne találkozgasson egy ügyész

Čentéš szerint egy ügyésznek nem kellene alvilági emberekkel találkozgatnia, illetve olyan emberekkel, akik tisztességtelen életvitelt folytatnak, és a nyilvánosság elítéli őket. És semmiképpen sem kellene elítélt emberekkel találkozgatnia, mivel ezzel kétségeket kelthet. Mert előfordulhat, hogy a sértettek, de más törvénytisztelő emberek sem bíznak meg azt követően benne. És nemcsak benne nem bíznak, hanem nem bíznak az intézményben sem, amelyet képvisel.

A rendelkezésre álló információk alapján Kočner gyakori vendég volt a Legfőbb Ügyészségen, ennek kapcsán Čentéš annyit mondott, ő is látta a Legfőbb Ügyészség előtt az autóját parkolni, amiből arra következtetett, hogy ott van, végeredményben Maga Dobroslav Trnka is megerősítette ezt. „Az én irodám azonban az épület másik részében van, úgyhogy fizikailag talán kétszer láttam őt az épületbe belépni, engem azonban személyesen sohasem látogatott meg, meg nem is volt erre oka” – mondta. Arra a kérdésre azonban, hogy látta-e Dobroslav Trnkát valaha is Marián Kočner társaságában, az ügyész nem akart válaszolni. „Ezzel kapcsolatban nem szívesen nyilatkoznék. Ezeket a dolgokat még csak most értékeljük” – felelte szűkszavúan.

„A törvény előtt mindenki egyenlő”

Čentéš azt állítja, húsz éves ügyészi tevékenysége alatt a Legfőbb Ügyészségen még sohasem aggódtak ennyire az ügyészek, de nem is voltak ennyire egységesek a közös megközelítésben. „Az utóbbi két hét alatt szó szerint napi szinten olyan helyzetekkel, hang- vagy videófelvételekkel szembesülnek. amelyek a bűncselekmény lehetséges gyanúját, valamint ennek a két szubjektumnak az átlagon felüli lehetséges találkozgatásait jelzik. Mindennek az alfája és az ómegája, hogy ezeket a gyanúkat kivizsgálják.

Nekünk, ügyészeknek a kötelességünk, hogy meggyőzzük a nyilvánosságot arról, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő” – jelentette ki Čentéš hozzáfűzve, ha ezek a személyek találkoztak a Legfőbb Ügyészségen, akkor nyilván négyszemközt találkoztak. „Lehet, hogy valaki még ott volt velünk, én azonban sohasem voltam jelen a személyes találkozóikon” – mondta.

Čentéš szerint a főügyészség ügyészeinek nem állt módjukban a felettesükkel szemben fellépni. Nem tudták kikkel találkozik, de még ha tudták is, akkor nem tudták, hogy miről beszélgetnek. Hiszen a múltban maga Dobroslav Trnka mondta, hogy a főzés miatt találkozgat Marián Kočnerrel. Az ügyészeknek esélyük sem volt, hogy megmondják neki, ne találkozgasson vele, fogalmazott az ügyész.

Hogyan lehet az ilyen kudarcoknak a jövőben elejét venni?

Čentéš szerint az Ügyészi Tanács már elutasította az ilyen eljárást, és felszólította Dobroslva Trnkát a cselekvésre, és ugyanezt tette az Etikai Bizottság is. „Világos jelzést kell küldeni kifelé, hogy többségben vannak itt az olyan ügyészek, akik elítélik ezt, távol áll tőlük az ilyen eljárás. A nyilvánosság bizalma a mi munkánk alfája és ómegája. Ha képesek leszünk a nyilvánosságot meggyőzni arról, hogy tiszteletben tartjuk a törvényt, hogy befelé és kifelé is objektíven és pártatlanul járunk el, akkor a sértettek és a tanúk is el kezdenek hinni abban, hogy ha büntetőeljárás kezdődik, akkor megvédjük őket és objektív büntetőjogi felelősségvonásra jutunk az elkövetőket illetően” – fogalmazott Čentéš, aki nem zárta ki, hogy egy esetleges jövőbeli főügyészi felkérésre igent mondana.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.