2018. július 27., 09:29

Egy újabb szög Fico koporsójába

A Smeren belül az a vélemény róla, hogy bár a párt egyik alelnöke, nem foglalkozik a pártpolitikával vagy a különböző összetűzésekkel, sokkal inkább a számok érdeklik. Azt, hogy a Szlovák Nemzeti Bank kormányzója szeretne lenni, már régóta rebesgetik. Most úgy tűnik, Peter Kažimír akár már év végén Jozef Makúch helyére léphet, pedig annak csak 2021-ben jár le a megbízatása.

Peter Kažimír
Fotó: TASR

A SME napilap értesülései szerint Kažimír pénzügyminiszterként még levezényelné a jövő évi költségvetést, amit általában novemberben tárgyal a parlament, azt követően azonban a minisztériumból a Nemzeti Bankba helyezné át a székhelyét.

A SME napilap szerint arról, hogy Kažimír belefáradt a politikába, s hogy elégedetlen a Robert Fico által irányított Smerrel, egyre gyakrabban hallani. Amikor a Kuciak-gyilkosság után Pellegrini lett a kormányfő, Kažimírből miniszterelnök-helyettes lett, mivel köztudott, hogy Pellegrini szövetségese. A Smer frakcióvezető-helyettesével Martin Glváčcsal és Peter Žiga gazdasági miniszterrel együtt a Smeren belül csak V4-eseknek nevezik őket. Éppen a Pellegrinivel való jó kapcsolatainak köszönhetően szeretné még Kažimír pénzügyminiszterként kihúzni a jövő évi költségvetés megtárgyalásáig.

Mire fel a nagy sietség?

A Trend gazdasági hetilap szerint Kažimír terve a Nemzeti Bank kormányzóságáról akkor vált reálissá, amikor az euróövezeti tagállamok pénzügy-minisztereinek befolyásos testületének, az Eurócsoport elnökének tavalyi megválasztása során nem járt sikerrel. Ha a Smer-SNS-Most-Híd koalíció stabilan és nagyobb gondok nélkül irányítaná az országot, nem lenne ok siettetni a jelenlegi bankigazgató távozását. A Trend szerint Kažimír miniszter főleg azért siet annyira, mert tudja, hogy nem számíthat a koalíció stabilitására, amelynek a szavazataira a megválasztásához szüksége van. A Smerben már kiegyeztek ezzel, az SNS és a Most-Híd sem fog akadékoskodni, Andrej Kiska államfőnek pedig nincs oka, hogy ne nevezze ki Kažimír a Nemzeti Bank élére, véli a Trend. A lap szerint lezsírozottnak tűnik az egész, a kérdés csak az, ki váltja majd Kažimírt a miniszteri poszton, s hogy miért kellene Makúchnak önként – korábban – lemondania a kormányfői fizetéstől ötszörösen nagyobb havi bérrel járó kormányzói tisztségéről. A Trend szerint a hivatalos ok az lehet, hogy Makúch már nyolcadik éve áll a Nemzeti Bank élén, ő az egyedüli, akinek Szlovákia újkori történelmében sikerült kétszer egymás után elnyernie ezt a tisztséget, augusztusban azonban már 65 éves lesz, így egyszerűen eljött az ideje a pihenésnek.

A Smerrel való újabb szövetkezést még Bugár Béla sem engedhetné meg magának

Bár még nem hivatalos, a Smeren belül már nyílt titokként kezelik Kažimír menekülését, írja Arpád Soltész a noviny.sk portálon megjelent kommentárjában. A kommentátor szerint igaz ugyan, hogy mindenki pótolható, és Szlovákiában kétségkívül lehetne találni jó pénzügyminisztert, csak éppen nem a Smerben, kívülről meg egyetlen számításba jöhető megfelelő személy sem kötné ma már össze a nevét Fico képviselő kormányával.  Ott van például Miroslav Lajčák, aki a Smer nyílt nyomása ellenére sem hajlandó elindulni az államfő-választáson. Ha ugyanis vannak még némi ambíciói a nemzetközi diplomáciában, kockáztatni azt egy Fico támogatásával összekötött jelöléssel, szakmai öngyilkosság lenne. Ha ugyanis nem jönne össze a választás, örökre bennragadna a pöcegödörben, amely Ján Kuciak meggyilkolása után végérvényesen túlcsordult. Hasonlóképpen gondolkodhat Soltész szerint Kažimír is. Ha a Nemzeti Bank kormányzója lesz, minden bizonnyal szünetelteti a Smerben a tagságát, amit később csendben végleg meg is szüntethet. Az euróövezet nemzeti bankjaiban pedig viszonylag nyugalom van, biztonságos kikötő lehet ez akár egészen a nyugdíjig.

Úgy tűnik, hogy Fico képviselő bábkormánya valahogy már kihúzza a következő választásokig, még ha a végén nem is kap vastapsot. Soltész szerint, ha a Smer meg is nyerné a választásokat, a kormányában való részvétel politikai költségei olyan szédületesek lennének, hogy azt még Bugár Béla sem engedhetné meg magának.

Pellegrini elveszíti a legerősebb szövetségesét

Az Aktuality.sk kommentátora, Dag Daniš szerint Pellegrinire valószínűleg gondok várnak az elkövetkezőkben. Ha ugyanis Kažimír tényleg elmegy a Nemzeti Bankba, Pellegrini elveszíti az egyik szövetségesét, aki segít neki kötőféken tartani Ficót. És a Smer jövője szempontjából a kulcsfontosságú, hogy Pellegrini frakciója növekszik-e, kiegyenlítődnek-e az erőviszonyok, vagy Fico Kaliňákkal együtt elvágja őt. Ha Kažimír elmegy a kormányból és a pártból, Pellegrini elveszíti az egyik legerősebb szövetségesét, Fico és  Kaliňák pedig nyerernek egy alelnöki helyet valakinek a saját embereik közül.

Daniš szerint Kažimír döntése után a Smer számára csak két lehetséges forgatókönyv van: az egyik, hogy fokozatosan elveszítik a hatalmukat és a támogatásukat (mint a HZDS és az SDKÚ), s ez esetben a pártot nem a siker, hanem a gyötrődés és gondok jellemzik majd. Vagy néhány évig marad még a jelenlegi felállás – Fico vezetésével, aki csak a baráti arcokkal osztozik a hatalmon. Ebben az esetben folytatódnak a belső összetűzések, a Pellegrini-típusú emberek hálátlan feladata mellett: kockáztatni a nyakukat egy olyan politikáért, amit nem ők tartanak a kezükben, hanem a háttérből irányítják azt.

Fico álma

Normális körülmények közt lenne még egy harmadik forgatókönyv is, Fico és Kaliňák kiszorítása, és a hatalom átvétele a Smerben, csakhogy Pellegrini erre nem képes. Pellegrini és a miniszterei ugyanis arra szocializálódtak, hogy a Smer a siker felvonója, nem pedig küzdőtér, ahol kockáztatni kell, megküzdeni az erősebbekkel és felelősséget vállalni. Kažimírnak tehát nincs mire várnia, Pellegrini mellett, jobb esetben, csak a bizonytalanság várna rá egy bábkormányban. Rosszabb esetben pedig a közönséges parlamenti képviselőség.

Úgy tűnik, Fico és Kaliňák megnyugodhatnak, ha csak egy kis időre is, véli Daniš. A rátermettebbek még időben megpróbálnak jobb lehetőség után nézni, a kevésbé rátermettek meg azt teszik majd, amit eddig is, sodródnak az árral, amíg a tutaj le nem ér a meder aljára. Egyébként, lehet, hogy még emlékszünk, hogy a vezetők közül az első, aki el akarta hagyni a hajót, még mielőtt az süllyedni kezdett volna, éppen Robert Fico volt. Az első kísérlete 2014-ben a sikertelen államfő-választás volt, a másik meg 2018-ban, amikor megkérdezte Kiskát, kinevezné-e az Alkotmánybíróság élére. Ami most történik vele, az éppen az, ami mindig is megrémítette: odaszögezték a párt kormányrúdjához. Ezért ideges, mivel tudja, mi vár azokra, akiknek nem sikerül időben elmenekülniük, véli Daniš.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.