magyar7 25
A férfiasságtól az apaságig, az égszakadástól Gvadányi és Juhász Gyula Szakolcájáig
Magyar7 - 25. száma
2019. augusztus 23., 20:45

Durvulunk: Trump hazahívja az amerikai cégeket Kínából

Donald Trump amerikai elnök erőteljes választ ígért a Kína által bevezetett új pótvámokra, amely az este folyamán meg is érkezett. A Reuters hírügynökség úgy tudja, az elnök hazarendelné a Kínában működő amerikai cégeket.

trump-hszi-csin.jpg
Fotó: MTI

A kínai kormány pénteken bejelentette, hogy mintegy 75 milliárd dollár értékű amerikai importárura vet ki 5-10 százalékos pótvámot a kínai árukra kirótt legutóbbi amerikai büntetővámokra válaszul, és ismét hatályba lépteti az amerikai gépjárművekre vonatkozó 25 százalékos, illetve a járműalkatrészekre vonatkozó 5 százalékos pótvámot.

Pár órával később Trump elnök egy sor rendkívül agresszív hangvételű Twitter-üzenetben azt ígérte, hogy még péntek este válaszol a kínai döntésre.

"Nincs szükségünk Kínára, és őszintén szólva sokkal jobb lesz nélkülük" – írta az elnök, aki azzal vádolta Kínát, hogy dollárban számolva ezermilliárdokban mérhető veszteséget okozott az Egyesült Államoknak azzal, hogy lopta és most is lopja az amerikai szellemi tulajdont. Azt ígérte, nem engedi, hogy Kína folytassa ezt a gyakorlatot, véget kell annak vetni, hogy Kína

hatalmas mennyiségű pénzt csináljon, és lopjon az Egyesült Államoktól.

Donald Trump az üzenetekben felszólította az amerikai vállalatokat, hogy azonnal kezdjék el keresni Kína alternatíváját, ideértve a termelés hazahozatalát. Közölte: utasítja a szállítással foglalkozó vállalatokat, köztük a FedExet, az Amazont, az UPS-t és a Post Office-t, hogy állítsák le az évente mintegy százezer amerikai életét kioltó fentanil, egy kábító fájdalomcsillapító eljuttatását az Egyesült Államokba.

Az amerikai vállalatok az utóbbi évtizedekben masszívan megjelentek Kínában, vagy közvetlen tőkebefektetések révén, termelési láncolatokban vagy egyszerűen csak ügyfélként.

Az utóbbi egy év alatt számos amerikai cég próbált alternatívát találni a környező, alacsony munkaerőköltségű országokban, de az átköltözés nehéz és sokba kerül, ráadásul az infrastruktúra gyakran nem elégséges minőségű.

Az amerikai elnök Twitteren közzétett üzeneteinek hatására a New York-i tőzsdeindexek még erősebb csökkenésre váltottak. Zárás előtt két és fél órával a Dow Jones ipari átlag már 1,98 százalékos, az S&P 500-as index 2,09 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 2,60 százalékos mínuszban állt. A kereskedelmi feszültségekre érzékenyen reagáló vállalatok közül az Apple 4,55 százalék, a VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH) 3,75 százalék, az Nvidia 4,82 százalék, a Broadcom 4,84 százalék, a Caterpillar pedig 3,1 százalék mínuszban forgott.

Érdekes kérdés, mi történik, ha Trump hívó szavára, nem ugranak azonnal a Kínában gyártósorok százait üzemeltető amerikai vállalatóriások. Kétséges, hogy az elnöknek van-e egyáltalán olyan fegyver a kezében, amellyel keresztül viheti akaratát, vagy ez is csak egy a sok üres fenyegetőzés közül.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.