Doktor Harabin dilemmái
Bár a "demokratikus ellenzéknek" is megvan a maga gondja, a konkurenseiknél sem minden tejfel. A Kotleba-Harabin-féle barnásfekete koalíció is csak döcögve alakulgat, s ha a fasiszták komfortosabb helyzetben lennének, már rég elfelejtették volna Harabint.

Ehelyett azt látjuk, hogy pillanatnyilag Harabin azt tesz velük, amit csak akar, annak ellenére, hogy Kotlebáék tíz százalékával szemben neki csak három van. Vasárnap telt le a határidő, amit maga Harabin szabott meg arra, hogy választ adjon Kotlebáék felhívására a "liberálisok ellen" kötendő koalícióról.
Kotleba számára a választási paktum Harabin pártjával nagyon előnyös lenne, kiküszöbölné ugyanis annak kockázatát, hogy Harabin elszívja a választóit.
Ezen túl mintegy figyelembe venné azokat a hangokat is, amelyek a „hazafias erőkkel” való összefogásra buzdítanak a táborában, írja a Postoj.sk konzervatív portál.
A Hazával (ez Harabin frissen alakult pártja – a szerk. megj.) való koalíció csak segítené Kotlebáékat abban, hogy a mainstreamben további szavazatokat szerezzenek, amire már régóta – és nem is sikertelenül – törekednek. A rasszista kijelentésektől mentes, populista Harabin a segítségükre lehetne ebben, aki államfőjelöltként főleg a Smer csalódott választóit célozta meg, és a kereszténység harcos védelmezőjeként lépett fel. Ugyan ez csak egy hamis, célzatos álarc volt, de a keresztény közeget, néhány papot is beleértve megtévesztette.
Csakhogy Harabinnak, mielőtt együttműködésre lépne Kotleba pártjával, néhány dilemmát is fontolóra kell vennie.
A Kotleba pártjával való választási együttműködés egyértelmű hozadéka lenne a garantált bejutás. Harabin számára azért fontos ez a parlamenti szék, mert a bírákról szóló törvény megváltozása miatt a jelöltlistára kerülés napján meg kell válnia a bírói talárjától. Štefan Harabin viszont még biztosan nem készül nyugdíjba.
Másrészt viszont a Mi Szlovákiánk Néppárt - Hazám kettősben Harabin csak másodhegedűs lehet Kotleba mellett, hiszen egy ilyen koalíció vezetője minden valószínűség szerint a preferenciák szempontjából erősebb párt elnöke, azaz Kotleba lenne. Nem elhanyagolható annak a lehetősége sem, hogy egy külön párttal lehet, hogy Harabin többre jutna.
Ha ugyanis elérné a parlamenti küszöböt, a pártja előnyösebb alkupozícióban lenne egy esetleges kormányszerep kapcsán, mint a Kotleba jelentette skarlát betűvel a homlokán.
A Kotlebával való szövetséggel a kormánytagság lehetősége csökken, bár ez a forgatókönyv nem igazán reális, de teljességgel kizárni nem lehet. No, és persze Harabinnak a támogatói érdekeit is figyelembe kell vennie, s kérdés, hogy ezek a szponzorok mit akarnak, írja a Postoj.sk.
Harabin új szótárral és küldetéssel állt elő, amivel a Kotlebával való regisztrált partnerségbe indulni igyekszik. „Normális haza, normális Szlovákia.” Besenyő Pista bácsival szabadon szólva kérdezhetnénk: „Noooormális?”
Olyasvalaki, aki eddig állandóan a másfajta hozzáállásról meg a standard pártok árulásáról áradozott, most a normálist helyezi előtérbe. Az teljesen mindegy, hogy a normálisok nagy része a normálist sokféleképpen értelmezi, csak éppen nem a Harabin - Kotleba tandem formájában, írja az Aktuality.sk portál.
Minden szkepszisünk ellenére azonban marad a remény, hogy az a tartalék, akik még hajlandó Kotlebának vagy Harabinnak, illetve a közös projektjüknek hinni, kimerült.
Olyan „normálisokból” mégsem lehet olyan sok. De ha az ellenkezője lenne igaz, akkor elkezdhetünk félni a nagy öreg sikerétől is, aki úgy látszik, mégsem vette annyira komolyan a hajdani „istenveleddel megyek tőletek” című lelépését. Egy megoldás marad. Azok mozgósítása, akik a politikai piacon való nagy kavarodás ellenére is tudják, mit is kell érteni normális alatt, írja a portál.